weirdomatic.com

Un grup de 32 de moldoveni a rămas blocat la graniţa dintre Turcia şi Bulgaria, după ce a mers în vacanță

32 de pasageri moldoveni au rămas blocaţi la graniţa dintre Turcia şi Bulgaria, în timp ce reveneau de la odihnă, informează agenția IPN. Aceștia au fost cazați la un hotel din Turcia și așteaptă o decizie a autorităților bulgare în privința tranzitării teritoriului, pentru a ajunge în țară.

Situația a apărut după ce intrarea în Bulgaria a cetățenilor statelor terțe, inclusiv ai Republicii Moldova, a fost interzisă în perioada 15-31 iulie, cu excepția cazurilor când se atestă o situație umanitară dificilă.

Purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene, Daniel Vodă, a declarat pentru IPN că misiunea diplomatică moldovenească de la Sofia a expediat o solicitare în adresa autorităților bulgare ca să permită accesul și tranzitarea teritoriului bulgar.

„În acest caz, colegii bulgari examinează fiecare caz în parte și formulează un răspuns la aceste demersuri”.

Potrivit oficialului, deocamdată MAEIE nu a primit niciun răspuns la demers. Compania transportatoare a cazat cetățenii moldoveni într-o instituție hotelieră pe teritoriul Turciei. Misiunea diplomatică se află în contact cu reprezentanții companiei respective pentru coordonarea acțiunilor ulterioare.

Daniel Vodă a reamintit că transportatorii și pasagerii trebuie să consulte alertele de călătorie, care sunt actualizate în fiecare zi de vineri a săptămânii. Acestea sunt plasate și pe paginile de Facebook, și pe pagina oficială a ministerului.

Ministerul a constituit și un centru de apel cu numerele: 80 090990 sau 373 22 788 722, unde conaționalii și rudele acestora ar putea să informeze ministerul și instituțiile diplomatice despre situațiile dificile în care se pot pomeni. Centrul de apel funcționează de luni până vineri de la ora 08.00 – 17.00 (ora Republicii Moldova). Non-stop recepționează informații în format electronic prin email la [email protected] sau prin Skype: callcenter-moldova.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol/președinte.md

Republica Moldova se retrage oficial din CSI. Decretele semnate de Maia Sandu

Republica Moldova se retrage oficial din Comunitatea Statelor Independente (CSI). Președinta Maia Sandu a promulgat legile privind denunțarea acordurilor fondatoare ale organizației.

Decretele prezidențiale promulgă denunțarea Acordului de constituire al Comunității Statelor Independente, a Protocolului aferent și a Statutului CSI.

Amintim că Parlamentul a adoptat în lectură finală denunțarea celor trei documente care conferă Republicii Moldova statut de membru al CSI în data de 2 aprilie.

Autoritățile centrale argumentează că ieșirea din CSI este determinată de nerespectarea valorilor fundamentale ale organizației de către Federația Rusă — membru fondator al Comunității Statelor Independente. În mod special este vorba despre încălcarea principiului integrității teritoriale, care se manifestă prin invadarea Ucrainei, Georgiei și staționarea ilegală de trupe ruse în regiunea transnistreană a Republicii Moldova.

În continuare, Ministerul Afacerilor Externe va notifica oficial Comitetul Executiv al CSI cu privire la denunțarea celor trei documente. După 12 luni de la notificare, Republica Moldova va înceta oficial să mai fie membru al organizației internaționale.

De altfel, Republica Moldova nu mai participă la activitatea Comunității Statelor Independente din 2022, pe fondul declanșării invaziei ruse la scară largă asupra Ucrainei. De asemenea, autoritățile au denunțat zeci de acorduri încheiate pe platforma CSI, Guvernul a încetat să mai achite cotizațiile anuale de membru din 2023, iar în februarie 2024, Republica Moldova a ieșit oficial din Adunarea Parlamentară a CSI.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: