The Sydney Morning Herald

Un avion al companiei ruse Aeroflot a rămas în pană de motor în timp ce zbura spre Moscova

Un avion civil rus a avut o defecțiune tehnică, pe 25 iulie, în timp ce efectua un zbor spre Moscova. Aeronava a reușit să aterizeze pe aeroportul din capitala Federației Ruse și niciun pasager nu a avut de suferit. Informațiile au fost confirmate de ministerul rus pentru Situații de Urgență.

Un Boeing 737-800 al companiei aeriene ruse Aeroflot efectua cursa Soci-Moscova în timp ce la motorul avionului s-a produs o defecțiune. Potrivit canalului de Telegram „Авиаторщина”, la distanță de două ore și jumătate de la decolare, comandantul aeronavei, la bordul căreia se aflau 150 de pasageri, a declanșat semnalul de urgență și a raportat o defecțiune la motorul stâng.

The Insider

În acel moment, aeronava se afla la o altitudine de 11 500 de metri deasupra regiunii Tambov. Comandantul a luat decizia de a coborî la 7 000 de metri. Într-un final, aeronava a aterizat în siguranță pe Aeroportul Internațional Moscova „Șeremetievo”, unde fusese declanșată alerta aeriană.

The Insider scrie că, de la mijlocul anului 2022, numărul accidentelor grave din aviația rusă a crescut rapid. Astfel, în prima săptămână a lunii ianuarie 2023 au avut loc zilnic incidente cu trenul de aterizare. Natura numeroaselor defecțiuni variază, dar motivul este același, spun experții: nepregătirea totală a Rusiei în fața sancțiunilor și lipsa de control al calității pieselor, care acum sunt cumpărate de la partenerii africani, India și alte „țări prietenoase”. Piesele de schimb respective nu dispun de certificare.

Autoritățile ruse spun că interdicția Occidentului asupra livrărilor de piese nu va afecta aviația internă și amintesc de experiența Iranului, care ar fi reușit să treacă cu „succes” peste sancțiuni. Ceea ce „uită” să spună însă autoritățile ruse este că, în Iran, restricțiile au dus la un număr progresiv de accidente și prăbușiri de avioane, soldate cu victime.

În septembrie 2022, Organizația Internațională a Aviației Civile a ONU a acordat „un steguleț roșu” pe pagina sa de audit al performanței în materie de siguranță. Acest lucru s-a întâmplat deoarece expirase termenul pe care Organizația Internațională a Aviației Civile îl acordase Rosaviția pentru a elimina dubla înregistrare a aeronavelor închiriate companiilor aeriene rusești. În mod practic, acest lucru însemnă că toate celelalte țări din lume pot refuza să permită aeronavelor rusești să le folosească spațiul aerian din cauza stării nesigure a acestora.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Chișinău discută cu Moscova pentru a soluționa cazul ofițerilor SIS deținuți în Rusia? Grosu: Facem tot posibilul să-i aducem acasă

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a declarat că autoritățile statului poartă discuții cu Moscova pentru a aduce înapoi în Republica Moldova cei doi ofițeri ai Serviciului de Informații și Securitate (SIS) deținuți în Rusia – cazul cărora a fost făcut public de deputatul Renato Usatîi. Oficialul a menționat că partea rusă este „cooperantă” și că există contacte permanente. Afirmațiile au fost făcute în cadrul ediției din 14 martie a emisiunii „Realitatea te privește” de la RLive.

În raport cu unii politicieni care încearcă să se facă utili într-un caz sau altul, eu de fiecare dată i-am rugat să se abțină de a încerca să obțină capital politic în încercarea, chipurile… Poate-i sinceră, dar uneori ea nu ajută. Deseori ea este una distructivă. De aceia, cel mai bine este să lase instituțiile statului să comunice, ele au memorie instituțională, știu canalele de comunicare. (…) Noi o să facem tot posibilul să aducem cetățenii noștri acasă, mai ales că vorbim de un stat agresor”, a declarat Igor Grosu.

În același timp, oficialul a declarat că partea rusă interacționează constant cu autoritățile moldovenești pentru a soluționat cazul celor doi ofițeri SIS.

E mai cooperantă decât la începuturi. Discută, sunt contacte permanente”, a spus președintele Parlamentului.

Amintim că, pe 4 martie, deputatul „Partidului Nostru”, Renato Usatîi, a declarat la o emisiune televizată că doi ofițeri ai Serviciului de Informații și Securitate sunt reținuți într-un izolator de detenție din Moscova din aprilie 2025. El a spus că autoritățile moldovenești ar fi purtat tratative cu partea rusă pentru a-i schimba pe cei doi ofițeri cu fosta bașcană a Găgăuziei, Evghenia Guțul, iar reținerea lor ar fi fost posibilă pe fondul unei presupuse trădări din interiorul instituției, ofițerii fiind plecați sub acoperire cu identități false.

De asemenea, Renato Usatîi a depus pe 10 martie un denunț la Procuratura Generală privind cazul celor doi ofițeri SIS. Parlamentarul a solicitat inițierea urmăririi penale și stabilirea circumstanțelor care au dus reținerea agenților, precum și dacă a fost eventual afectată securitatea statului.

Anterior, Ministerul Afacerilor Externe a transmis într-un comunicat că depune efort diplomatic pentru eliberarea moldovenilor reținuți în Federația Rusă. Instituția a spus că, în ultimii ani, s-a intensificat practica intimidării și reținerii cetățenilor Republicii Moldova atât la intrarea în Rusia, cât și pe teritoriul acesteia, fapt care a dus la emiterea alertelor de călătorie pentru Federația Rusă în iunie 2025.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: