IPN/foto simbol

Un bărbat care ar fi încercat să răpească două fetițe în Chișinău a fost reținut

Un bărbat, care ar fi încercat să răpească două minore în Chișinău, a fost reținut. Anunțul a fost făcut de Inspectoratul General al Poliției (IGP) într-un comunicat publicat vineri, 22 mai.

Conform IGP, după ce în mediul online au apărut mesaje precum să un bărbat ar fi încercat să răpească două copile în sectorul Buiucani al capitalei, oamenii legii au demarat verificări pe caz. Informațiile au fost plasate inițial pe rețelele de socializare şi grupuri private, fără o sesizare prealabilă a autorităților.

Suspect este un bărbat de 43 de ani, care a fost identificat și reținut”, a menționat IGP.

Poliția întreprinde în continuare măsuri pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului.

Informațiile IGP vin după ce pe rețelele de socializare și în chat-uri private de pe Viber au apărut mesaje potrivit cărora un bărbat ar fi încercat să răpească două fetițe de la Liceul Teoretic „Liviu Deleanu” și de la o școală rusă din Chișinău.

Facebook/Victoria Musnicenco

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

invest.gov.md/foto simbol

Moldova Business Week 2026: Investitori și factori de decizie din țară și străinătate se vor reuni la Chișinău

În perioada 28 septembrie-2 octombrie, la Chișinău va avea loc cea de-a XI-a ediție a „Moldova Business Week”. Evenimentul va reuni investitori, exportatori, instituții financiare și factori de decizie din țară și din străinătate. Potrivit organizatorilor, acesta se va concentra pe trei teme principale, printre care integrarea economică europeană și extinderea exporturilor.

Evenimentul va reuni investitori, exportatori, companii, instituții financiare și factori de decizie din țară și din străinătate și va pune accent pe trei teme: integrarea economică europeană, atragerea investițiilor și extinderea exporturilor.

Potrivit organizatorilor, miza ediției 2026 este de a conecta companiile locale cu piețele, capitalul și partenerii externi, în contextul în care Republica Moldova își consolidează parcursul european și caută noi direcții de extindere economică. „Tema centrală a discuțiilor va fi modul în care companiile locale pot intra mai rapid pe piețe externe, își pot extinde portofoliul de clienți și pot construi parteneriate internaționale”, au comunicat organizatorii.

„Moldova Business Week 2026 este o invitație deschisă pentru investitori, companii, exportatori, parteneri de dezvoltare și reprezentanți ai mediului de afaceri care vor să cunoască mai bine oportunitățile economice ale Republicii Moldova. (…) Într-un moment în care Republica Moldova își consolidează parcursul european, Moldova Business Week devine o platformă importantă de dialog aplicat, conectare și cooperare între sectorul public, mediul privat și partenerii internaționali”, a declarat ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Eugen Osmochescu.

Potrivit organizatorilor, timp de cinci zile, participanții vor avea acces la forumuri tematice, întâlniri B2B, mese rotunde sectoriale și vizite de studiu în regiuni. 

Organizatorii au precizat că, la ediția precedentă, evenimentul a atras 3.175 de participanți unici la activitățile desfășurate cu prezență fizică și peste 13.200 de participanți online, în cadrul a 33 de evenimente organizate în șapte regiuni ale țării. Totodată, la eveniment au participat reprezentanți din peste 40 de țări.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: