Poliția de Frontieră

Un bărbat din Cahul, prins la frontieră cu un permis de conducere fals. Riscă să fie cercetat penal

Un bărbat din Cahul riscă să fie cercetat penal, după ce și-a perfectat un permis de conducere românesc fals contra sumei de 250 de euro. 

Potrivit Poliției de Frontieră, pe data de 7 mai, la punctul de trecere Cahul s-a apropiat un microbuz cu pasageri pentru autorizarea ieșirii din țară. Acesta efectua o cursă ocazională spre Belgia.

În baza analizei de risc, polițiștii de frontieră au efectuat un control mai amănunțit a mijlocului de transport și a pasagerilor. Drept urmare, în portmoneul unui pasager a fost depistat un permis de conducere românesc, eliberat pe numele acestuia. La verificarea actului cu tehnica specială s-a constatat prezența indicilor de falsificare.

Fiind audiat, bărbatul a mărturisit că și-a perfectat actul în 2019, prin intermediul unei persoane necunoscute. Acesta ar fi achitat pentru permis, suma de 250 de euro, însă nu cunoștea de faptul că actul ar fi fals. Bărbatul și-a argumentat gestul prin faptul că nu dispunea de timp pentru a se înscrie la un curs de instruire auto, întrucât este angajat la muncă peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Primărița de Durlești, vizată într-un dosar pentru înstrăinarea ilegală a terenurilor, a revenit la serviciu. Ce spune Procuratura

Primărița orașului Durlești, Eleonora Șaran, vizată într-un dosar de escrocherie cu terenuri publice și aflată sub control judiciar, a revenit la muncă. Informația a fost confirmată pentru NewsMaker de către reprezentanții Primăriei. Între timp, Procuratura Generală a precizat că va contesta măsura controlului judiciar aplicată pe 27 aprilie, în cazul a trei persoane, inclusiv primarul și viceprimarul.

Potrivit Procuraturii municipiului Chișinău, demersul procurorului de caz privind prelungirea măsurilor preventive față de cinci învinuiți a fost admis parțial. Doi dintre aceștia au primit arest la domiciliu, iar alți trei au fost eliberați provizoriu sub control judiciar.

NewsMaker a încercat să afle dacă și viceprimarul Mihail Enachi, cercetat în același dosar, a revenit la muncă, însă avea telefonul închis.

Amintim că Eleonora Șaran fusese transferată din penitenciar în arest la domiciliu pe 6 aprilie, după ce decizia Judecătoriei Chișinău, sediul Ciocana privind arestul preventiv a fost contestată cu succes la Curtea de Apel.

Primărița, viceprimarul Mihai Enachi și alte șase persoane sunt vizați într-un dosar de escrocherie cu terenuri publice. Potrivit anchetei, suspecții ar fi elaborat o schemă prin care ar fi deposedat Primăria Durlești de terenuri intravilane prin falsificarea extraselor cadastrale și titlurilor de proprietate, terenurile fiind vândute inițial la prețuri simbolice de 100.000 de lei și revândute ulterior cu sume între 38.000 și 39.000 de euro unor dezvoltatori imobiliari. Eleonora Șaran pledează nevinovată. Persoana vizată este prezumată nevinovată până la rămânerea definitivă a unei sentințe.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: