border.gov.md

Un bărbat din Tiraspol a încercat să scoată din țară peste 20.000 de dolari, fără să-i declare

Un bărbat de 37 de ani din Tiraspol a încercat să iasă din Republica Moldova cu 20.000 de dolari și 2.500 de euro, bani pe care nu i-a declarat. Potrivit Poliției de Frontieră, cazul a fost depistat la linia de control a Aeroportului Internațional Chișinău, pe 4 octombrie.

„Examinarea bagajului a fost efectuată în comun cu lucrătorii vamali, unde s-a constatat că valuta nu este declarată și  a cărei valoare depășește suma maximă admisă de legislația Republicii Moldova pentru export în numerar”, menționează Poliția de frontieră.

Potrivit oamenilor legii, persoana și valuta nedeclarată urmau să ajungă în Federația Rusă.

De remarcat că legislația în vigoare permite introducerea și scoaterea din țară, fără obligația declarării, a sumelor, în diferite valute, echivalentul total al cărora nu depășește 10 mii de euro.

Sumele nedeclarate pot fi confiscate, cu întocmirea unui dosar contravențional sau penal, în funcție de valoarea sumei traficate ilicit.

 

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ДСНС України

Morți și peste 50 de răniți la Kiev. Ucraina raportează un atac masiv nocturn al Rusiei

Două persoane au murit la Kiev și peste 50 au fost rănite. Autoritățile din Ucraina au raportat un atac masiv combinat al Rusiei, cu direcția principală – capitala. Potrivit Forțelor Aeriene ale Ucrainei, în total au fost detectate 90 de rachete și 600 de drone. Multe dintre acestea au fost doborâte, iar altele au lovit peste 50 de locații.

Primarul Kievului, Vitalii Kliciko, a anunțat că 56 de persoane au fost rănite în urma atacului asupra capitalei Ucrainei. 30 dintre ele sunt internate în spitale, inclusiv doi copii. La acest moment se cunoaște despre doi morți. Potrivit edilului, salvatorii încă demontează dărâmăturile în unele locații.

Kliciko a menționat că, în urma atacului masiv, au fost înregistrate pagube în toate sectoarele orașului. A fost avariată clădirea unui cămin, o stație de service auto și mai multe autoturisme. O dronă a lovit o casă privată. A avut loc un incendiu într-un bloc de locuințe cu 16 etaje. Au fost avariate clădiri rezidențiale și un centru de birouri, iar mașinile dintr-o parcare au luat foc. Totodată, pe teritoriul a două școli au izbucnit incendii.

Forțele Aeriene ale Ucrainei au raportat că, în noaptea de 23 spre 24 mai, Rusia a lansat un atac masiv combinat asupra Ucrainei. Direcția principală a atacului – Kiev. În total, au fost detectate 690 de mijloace de atac aerian – 90 de rachete și 600 de drone de diferite tipuri: 1 rachetă balistică cu rază medie de acțiune; 2 rachete aerobalistice Х-47М2 „Kinjal”; 3 rachete antinavă 3М22 „Țirkon”; 30 de rachete balistice Iskander-M / S-400; 54 de rachete de croazieră Х-101 / Iskander-K / Kalibr; 600 de drone de atac de tip Shahed, Gerbera, Italmas, muniții de tip „Banderol”, drone de imitație „Parodia”.

Potrivit Forțelor Aeriene ale Ucrainei, apărarea antiaeriană a doborât 604 ținte – 55 de rachete și 549 de drone. În același timp, au fost înregistrate lovituri ale a 16 rachete și 51 de drone de atac în 54 de locații, precum și căderea fragmentelor dronelor doborâte în 23 de locații.

Rusia nu a comentat informațiile raportate în Ucraina, însă a menționat că sistemele sale de apărare antiaeriană au interceptat și distrus 33 de drone ucrainene în noaptea de 23 spre 24 mai.

ДСНС України
ДСНС України
ДСНС України
ДСНС України
ДСНС України
ДСНС України
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: