Poliția Republicii Moldova

Un BMW s-a răsturnat la intrarea în Cosăuți, Soroca: șoferul și pasagerul au murit

Un accident rutier grav a avut loc în seara zilei de 31 august, la intrarea în satul Cosăuți, raionul Soroca. Un tânăr de 25 de ani, aflat la volanul unui BMW și circulând cu viteză excesivă, a pierdut controlul mașinii, care a derapat într-un canal de scurgere a apelor pluviale și s-a răsturnat. Un pasager de 46 de ani a decedat pe loc, iar șoferul, transportat în stare gravă la spital, a murit la scurt timp. Informațiile preliminare au fost comunicate de reprezentanții Inspectoratului General al Poliției.

Poliția din Soroca a fost sesizată despre accident în seara zilei de 31 august.

„Preliminar, oamenii legii au stabilit că un bărbat de 25 de ani, la volanul unui BMW, pe traseu, la intrarea în satul Cosăuți, având exces de viteză, a pierdut controlul mașinii și a derapat într-un canal de scurgere a apelor pluviale, ulterior inversându-se”, au comunicat reprezentanții Inspectoratului General al Poliției.

Potrivit instituției, urmare a accidentului, pasagerul, un bărbat de 46 de ani, a decedat pe loc, iar șoferul a fost transportat în stare gravă la spital, unde, în scurt timp, a decedat.

Reprezentanții Inspectoratului au precizat că polițiștii continuă investigațiile pentru stabilirea tuturor circumstanțelor accidentului și au reamintit, totodată, despre importanța respectării limitei de viteză.

Poliția Republicii Moldova

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Când trecem la ora de iarnă în 2025? Vom dormi mai mult cu o oră

Republica Moldova va trece la ora de iarnă în noaptea de 25 spre 26 octombrie 2025, în ultimul weekend al lunii octombrie. Astfel, în noaptea de sâmbătă spre duminică, ceasurile vor fi date cu o oră înapoi.

În Republica Moldova, schimbarea orei are loc de două ori pe an: în ultima duminică din martie se trece la ora de vară, iar în ultima duminică din octombrie – la ora de iarnă.

Trecerea la ora de iarnă înseamnă că vom dormi mai mult cu o oră, pentru că ceasul este dat înapoi. Astfel, ora 4:00 a dimineții va deveni ora 3:00.

Republica Moldova a trecut la ora de vară, în 2025, în noaptea de 29 spre 30 martie, când ora 03:00 a devenit ora 04:00.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: