politia.md

Un minor de 15 ani, reținut de poliție. Este suspectat de sustragerea a circa 18 000 de lei dintr-un automobil

Un minor, în vârstă de 15 ani, a fost reținut de poliție, fiind suspectat de sustragerea a circa 18 000 de lei dintr-un automobil.

Potrivit Inspectoratului General al Poliției, pe 16 iulie, oamenii legii au fost alertați despre un furt din satul Bălăbănești, raionul Criuleni. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit că o persoană necunoscută a spart geamul unui automobil, de unde a sustras 17 905 de lei.

În aceeași zi, făptuitorul a fost reținut. Acesta s-a adeverit a fi un minor, care și-a recunoscut vinovăția. Potrivit poliției, tânărul face parte dintr-o familie social vulnerabilă. Actualmente, minorul este cercetat în stare de libertate.

Pe marginea acestui caz a fost inițiată o cauză penală.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

președinte.md

„Ucraina are nevoie de solidaritate internațională puternică”. Maia Sandu și Igor Grosu, despre atacurile Rusiei

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, susține că valul masiv de atacuri cu rachete și drone, lansat de Rusia noaptea trecută asupra Kievului, reprezintă o crimă de război. Potrivit șefei statului, răspunsul lumii libere trebuie să fie un sprijin mai mare pentru Ucraina. Președintele Parlamentului de la Chișinău, Igor Grosu, a spus, la rândul său, că Ucraina are nevoie astăzi de solidaritate internațională puternică.

Maia Sandu a scris pe rețelele de socializare că valul masiv de atacuri cu rachete și drone, lansat de Rusia noaptea trecută asupra Kievului, este o crimă de război. „Uciderea civililor este o crimă de război”, a adăugat președinta.

Potrivit șefei statului, răspunsul lumii libere trebuie să fie un sprijin mai mare pentru Ucraina și o presiune mai puternică asupra Rusiei. „Moldova este alături de Ucraina și de poporul său curajos”, a comunicat Maia Sandu.

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a declarat că „loviturile îndreptate împotriva civililor, pierderile de vieți omenești și distrugerile provocate sunt cutremurătoare”. „În aceste momente dificile, suntem alături de poporul ucrainean. Ucraina are nevoie astăzi de solidaritate internațională puternică și de un răspuns hotărât împotriva agresiunii și terorii din partea Federației Ruse. Condamnăm războiul nemilos al Rusiei și suntem alături de poporul ucrainean care luptă curajoș și, din păcate, cu vieți omenești pentru întreaga Europă”, a adăugat Grosu.

***

În dimineața zilei de 24 mai, autoritățile din Ucraina au raportat un atac masiv combinat al Rusiei, cu direcția principală – Kievul. Potrivit Forțelor Aeriene ale Ucrainei, în total au fost detectate 90 de rachete și 600 de drone. Multe dintre acestea au fost doborâte, iar altele au lovit peste 50 de locații. Două persoane au murit la Kiev și peste 50 au fost rănite.

Autoritățile ucrainene au menționat că Rusia a lansat inclusiv racheta „Oreșnik”. Cu o zi înainte, Zelenski avertizase că Rusia pregătește un atac asupra Ucrainei – inclusiv asupra Kievului – cu utilizarea rachetei „Oreșnik”, iar ambasada SUA la Kiev a emis un avertisment privind un posibil atac de amploare asupra Ucrainei.

Ministerul rus al Apărării a confirmat atacul masiv, menționând că acesta a fost un „răspuns la atacurile teroriste ale Ucrainei asupra obiectivelor civile de pe teritoriul Rusiei”. Potrivit Rusiei, Forțele Armate ale țării au lansat un atacat cu rachete balistice „Oreșnik”, rachete aerobalistice „Iskander”, rachete aerobalistice hipersonice „Kinjal” și rachete de croazieră „Zircon”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: