Poliția de Frontieră

Un nou punct de trecere va fi înființat pe segmentul moldo-român. Unde va fi amplasat

Un nou punct de trecere a frontierei de stat Leova – Bumbăta urmează a fi deschis traficului internațional rutier, pe segmentul moldo-român. Cabinetul de miniștri a aprobat, astăzi, semnarea Acordului între Guvernul Republicii Moldova și Guvernul României privind înființarea punctului de trecere. 

Odată instituit, acesta va permite accelerarea și facilitarea traversării frontierei de către persoane și mijloace de transport, fluidizarea traficului transfrontalier și reducerea  timpului de așteptare la celelalte puncte de trecere a frontierei de stat, care acum sunt mai solicitate.

De asemenea, un nou punct la frontieră va contribui la îmbunătățirea capacităților de procesare a mijloacelor de transport care tranzitează Republica Moldova, dezvoltarea rețelei căilor comerciale pentru traficul transfrontalier și sporirea nivelului de securitate atât pe plan național, cât și regional.

În conformitate cu prevederile Acordului în cauză, deschiderea punctului de trecere Leova-Bumbăta se va efectua după crearea infrastructurii corespunzătoare, precum și asigurarea cu personal necesar, în conformitate cu normele și standardele în vigoare.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

presedinte.md

Maia Sandu și Janis Mazeiks au discutat despre pregătirile pentru primul summit Moldova-UE

Președinta Maia Sandu și ambasadorul UE la Chișinău, Janis Mazeiks, au avut pe 18 iunie o întrevedere. Discuțiile au vizat, între altele, etapa la care se află țara noastră în procesul de aderare la Uniunea Europeană și pregătirile pentru prima ediție a summit-ului Moldova-UE.

Potrivit unui comunicat al Președinției, Maia Sandu și Janis Mazeks au discutat despre reforma justiției. „Președinta a reiterat că statul va continua să consolideze un sistem judiciar corect și eficient, în beneficiul cetățenilor”, a menționat instituția.

Interlocutorii au vorbit, de asemenea, riscul ingerințelor externe și al tentativelor de manipulare în alegerile parlamentare din această toamnă. „Șefa statului a subliniat importanța desfășurării unui scrutin liber de ingerințe străine, astfel încât cetățenii moldoveni să-și decidă viitorul în mod liber și democratic”, a precizat instituția prezidențială.

Totodată, președinta și diplomatul au abordat subiectul stadiul procesului de aderare la Uniunea Europeană. Părțile au discutat și despre pregătirile pentru primul summit Moldova-UE. „Acest nou format de dialog, ce urmează să devină unul regulat, reflectă aprofundarea relației dintre Republica Moldova și Uniunea Europeană și marchează trecerea la o nouă etapă în parcursul de integrare europeană”, a menționat Președinția.

Prima ediție a summit-ului Moldova-UE va fi organizat pe 4 iulie, la Chișinău. La reuniune sunt așteptați președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, președintele Consiliului European, Antonio Costa, și Înaltul Reprezentant al Uniunii Europene, Kaja Kallas.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: