cna.md

Un șef de direcție din cadrul Consiliului raional Cantemir și un om de afaceri, reținuți. Pentru ce riscă aceștia până la 10 ani de pușcărie?

Șeful Direcţiei Construcţii, Gospodărie comunală, Dezvoltare locală şi regională din cadrul Consiliului raional Cantemir și un om de afaceri din localitate au fost reținuți, pe 20 ianuarie, de CNA și procurorii anticorupție. Aceștia, împreună cu alte persoane, sunt bănuiți că ar fi acționat în complicitate și ar fi comis corupere pasivă și activă, manipulând mai multe licitații și lucrări care vizează construcția unor porțiuni de drum din raionul Cantemir.

Șeful Direcţiei Construcţii, Gospodărie comunală, Dezvoltare locală şi regională este bănuit că ar fi pretins și primit mită în valoare de 200 000 de lei de la agentul economic, care a câștigat licitația pentru construcția și reparația drumurilor din raionul Cantemir.  Șuma totală a lucrărilor care urmau a fi executate, din fondul rutier, fiind de  10 431 049 de lei.

Potrivit CNA, deși în actele oficiale figurează că lucrările au fost executate, de facto o parte din acestea au rămas nefinalizate, iar pentru a semna actul de dare în exploatare a drumurilor menționate, agentul economic i-ar fi oferit responsabilului mită în mărime de 200 000 de lei.

De asemenea, același funcționar este cercetat și în alte episoade, în care este bănuit că ar fi pretins mită de la agenți economici sau persoane fizice pentru diferite servicii. În urma măsurilor speciale de investigaţii, s-a constatat că, la 27.04.2020, în urma unei licitații publice, Consiliul Raional Cantemir a încheiat contractul de antrepriză cu un SRL local, în sumă de 851 000 lei, pentru executarea lucrărilor de întreținere de rutină a drumurilor publice locale în raionul Cantemir pentru anul 2020. Câteva luni mai târziu, șeful Direcției Construcţii, Gospodărie comunală, Dezvoltare locală şi regională l-ar fi condiționat pe câștigătorul licitației să transmită neoficial executarea lucrărilor uneia din firmele sale, gestionată de interpuși, urmând ca banii, în sumă de 851 000 de lei, să fie însușiți personal de către beneficiarul real al companiei, adică de șeful Direcției. În schimbul acestui serviciu, funcționarul i-ar fi promis antreprenorului că îl va favoriza la alte licitații și va trece cu vederea unele nereguli, depistate în cadrul recepției finale a lucrărilor.

Totodată, în cadrul acţiunilor de urmărire penală, au fost documentate mai multe cazuri de pretindere şi primire de către șeful Direcției a mijloacelor băneşti de la cetăţeni pentru a semna, în calitate de membru al grupurilor de lucru, actele de recepţie a diferitor construcţii, fără ieşirea la faţa locului. Tot el, abuzând de funcția sa, ar fi întocmit devize de cheltuieli şi oferte de preţuri pentru diferiți agenţi economici, trucând în acest fel licitaţiile organizate de Consiliul raional Cantemir.

Pe 20 ianuarie oamenii legii au efectuat percheziţii la șeful Direcţiei, dar și la doi antreprenori, bănuiți de complicitate la trucarea unor licitații,  neonorarea obligațiunilor contractuale privind executarea lucrărilor de reparație a drumurilor, precum și coruperea activă a funcționarilor publici. În urma perchezițiilor, Șeful Direcției și unul din antreprenori au fost reținuți pentru 72 de ore, iar un om de afaceri este cercetat în stare de libertate.

Dacă vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă până la 10 ani de pușcărie, amendă penală și privarea de dreptul de a ocupa funcții publice, pe o anumită perioadă.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Peste 500 de profesori debutanți intră în sistemul de educație de la 1 septembrie. Ce sprijin financiar vor primi

Peste 500 de tineri pedagogi urmează să înceapă activitatea în instituțiile de învățământ din țară de la 1 septembrie. Datele au fost prezentate de ministrul interimar al Educației și Cercetării, Dan Perciun, la finalul primei etape de depunere a dosarelor pentru repartizarea absolvenților în școli, transmite IPN.

Potrivit oficialului, Ministerul Educației va contacta absolvenții care nu au participat încă la concursul de repartizare, pentru a-i informa despre oportunitățile disponibile și pentru a-i încuraja să se alăture procesului. Cei care nu au reușit să depună dosarele în prima etapă vor putea participa la rundele suplimentare de repartizare, iar autoritățile susțin că sunt pregătite să angajeze noi cadre didactice chiar și pe parcursul lunii octombrie.

Dan Perciun a mai precizat că, în acest an, indemnizațiile unice de angajare pentru tinerii pedagogi au fost majorate, ajungând până la 375 000 de lei. Sprijinul financiar este oferit absolvenților care aleg să predea discipline cu deficit de cadre didactice, precum matematica, fizica, chimia, biologia și informatica, dar și limba română în instituțiile de învățământ cu predare în alte limbi decât româna.

Indemnizațiile sunt destinate tinerilor profesori care aleg să activeze în școli din afara municipiilor Chișinău și Bălți.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: