Facebook/Ion Ceban

Vandalism în sectorul Ciocana al capitalei: mai multe jardiniere pentru flori au fost doborâte (FOTO)

Jardiniere pentru flori din pădurea-parc „Râșcani” din sectorul Ciocana al Chișinăului au fost doborâte. Cazul a avut loc în noapte de 9 spre 10 mai. Anunțul a fost făcut de primarul orașului, Ion Ceban, care a precizat că în ultima perioadă s-au întețit actele de vandalism.

În această noapte, în pădurea-parc din sectorul Ciocana, au fost vandalizate mai multe jardiniere pentru flori, care erau bine fixate. A fost chemată poliția, se vor ridica imaginile video de pe camerele din preajmă, dar ajungem la un absurd în care cineva își bate joc, intenționat, de banul public”, a scris Ion Ceban pe pagina sa de Facebook.

Facebook/Ion Ceban
Facebook/Ion Ceban
Facebook/Ion Ceban

Edilul a declarat că, în ultimii ani, actele de vandalism asupra bunurilor publice au fost „mai rar întâlnite”, însă acestea s-au intensificat din nou. „Recent, pe o alee din Ciocana, s-au uscat toate tuiele într-o săptămână. Acum două zile, au fost rupți toți copacii plantați în curtea blocului de pe strada Dimo 7/3, unde anterior am oprit construcția ilegală a unui bloc”, a precizat el.

Ion Ceban a menționat că, în acest context, Primăria Chișinău va instala mai multe camere de supraveghere. De asemenea, acesta a îndemnat cetățenii să comunice dacă, eventual, au observat acțiuni de deteriorare a bunurilor publice.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Iranul răspunde SUA: a atacat baze militare din Qatar. Emiratele își închid spațiul aerian

Iranul a lansat șase rachete în direcția bazelor militare ale Statelor Unite din Qatar, relatează publicația Axios, citând surse proprii. În același timp, martori oculari au declarat pentru Reuters că în capitala Doha se aud explozii, cauzate, cel mai probabil, de activarea sistemelor de apărare antiaeriană.

Atacul vine după atacul SUA asupra siturilor nucleare iraniene, iar autoritățile internaționale reacționează. Ministerul de Externe al Regatului Unit a emis un avertisment de călătorie, îndemnând cetățenii britanici să evite deplasările în Qatar și Emiratele Arabe Unite. Totodată, britanicii aflați deja în aceste state sunt îndemnați să rămână în locuri sigure și să urmeze instrucțiunile autorităților locale.

Potrivit postului american de televiziune Fox News, Emiratele Arabe Unite au închis spațiul aerian al țării, în așteptarea unor posibile atacuri ale Iranului asupra obiectivelor militare americane aflate pe teritoriul lor.

Qatarul a condamnat atacul Iranului și a declarat că își rezervă dreptul de a răspunde direct, în conformitate cu dreptul internațional, se arată într-un comunicat al Ministerului de Externe al Qatarului.

Totodată, ministerul a anunțat că atacul a fost respins cu succes de sistemele de apărare antiaeriană, nu există victime sau răniți, iar baza militară Al-Udeid, care a fost vizată, fusese evacuată preventiv.

Ministrul Afacerilor Externe al R. Moldova, Mihai Popșoi, a comentat evenimentele din orientul mijlociu în cadrul emisiunii „Новая неделя” de la TV8.

„R. Moldova este o țară iubitoare de pace. Noi mereu optăm pentru dreptul internațional, bazat pe cooperare. din păcate, conflictele în orient escaladează. Ne dorim ca totul să se finalizeze mai repede. Republica Moldova mereu va susține pacea”, a declarat ministrul Mihai Popșoi.

Cât despre poziția R. Moldova în raportul cu conflictul dintre Iran și Israel, ministrul a declarat că „R. moldova susține dreptul Israelului la autoapărare.

„Iranul nu ascunde asta. Poziția oficială a Iranului și scopurile țării sunt de a șterge Israelul de pe fața pământului. În același context, avem o poziție principială în privința nerăspândirea armelor nucleare. Obținerea de către Iran a armelor nucleare nu va aduce nimic bun nici pentru Israel, nici pentru regiune. Factorii internaționali trebuie să depună efort pentru a deține un control riguros asupra armelor nucleare. Asta noi și vede. Desigur, noi acum vedem asta într-o formă extremă. Ar fi fost de dorit să se găsească o formă democratică de soliționare a întrebării”, a subliniat ministrul.

***

Amintim că Statele Unite ale Americii au bombardat instalațiile nucleare iraniene, de la Fordo, Natanz şi Isfahan, în cursul nopții de sâmbătă spre duminică. Președintele Donald Trump a descris acțiunea ca un „atac foarte reuşit”.

Iranul a declarat că își rezervă toate opțiunile pentru a se apăra după atacurile SUA, afirmând că acestea au fost „scandaloase și vor avea consecințe veșnice”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: