Platforma DA / Facebook

„Victorie la Căușeni”. Instanța obligă organul electoral local să valideze mandatul primarului Platformei DA

Judecătoria Căușeni, sediul Central obligă consiliul electoral local să valideze mandatul primarului ales al orașului, Anatolie Donțu, după decizia din 19 noiembrie. Hotărârea a fost pronunțată pe 29 noiembrie. Donțu a fost ales primar de Căușeni pe listele Platformei Demnitate și Adevăr. 

Anatolie Donțu a publicat în această seară, pe Facebook, o fotografie cu decizia primei instanțe prin care anulează decizia organului electoral local din Căușeni prin care a fost invalidat mandatul său de primar.

Se anulează Hotărârea nr. 67 din 19 noiembrie 2023 emisă de către Consiliul Electoral al Circumscripției Electorale Căușeni nr. 10/1 cu privire la invalidarea mandatului de primar al orașului Căușeni, raionul Căușeni, a domnului Donțu Anatolie. Se obligă Consiliul Electoral al Circumscripției Electorale Căușeni nr. 10/1 să valideze mandatul primarului ales Donțu Anatolie, candidat la funcția de primar al orașului Căușeni, din partea Partidului Politic „Platforma Demnitate și Adevăr”, în cadrul alegerilor locale generale din 05 noiembrie 2023”, se arată în decizia instanței.

Decizia nu este definitivă și poate fi contestată în termen de 3 zile la Curtea de Apel Chișinău.

Facebook/Anatolie Donțu

Într-un mesaj alăturat imaginii, Donțu a mulțumit locuitorilor din Căușeni și echipei sale pentru suținere.

Dragi locuitori ai orașului Căușeni, cu susținerea voastră astăzi am mai câștigat o luptă cu binefăcătorii orașului nostru. Mulțumesc echipă și oamenii cu inimă bună! Luptăm pentru orașul nostru Căușeni. Merităm mai mult”, a menționat el.

Și liderul Platformei DA, Dinu Plîngău, a salutat decizia instanței de judecată.

Victorie la Căușeni! Instanța de judecată obligă Consiliul Electoral al Circumscripției Electorale Căușeni să valideze mandatul de primar al lui Anatol Donțu, ales cu 76% din voturile cetățenilor. Coaliția monstruoasă Căușeni, care a influențat adoptarea unei hotărâri ilegale și cu iz politic a pierdut”, a scris Plîngău pe Facebook.

***

Anatolie Donțu a fost ales în funcția de primar al orașului Căușeni în cadrul primului tur al alegerilor locale generale, care a avut loc pe 5 noiembrie, curent. Acesta a câștigat alegerile cu 76,30% din sufragii.

Pe 19 noiembrie, în timp ce în țară de desfășura al doilea tur de scrutin, Consiliul Electoral al Circumscripției Electorale Căușeni a invalidat mandatul lui Donțu. Motivul este interdicția lui Donțu de a ocupa o funcție electivă, din cauza unui conflict de interes depistat de Autoritatea Național de Integritate. Detalii – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Filat

Filat nu mai este căutat internațional: Interpol a anulat darea în căutare, la mai puțin de o lună de la emitere

Fostul premier Vlad Filat nu mai figurează în căutare internațională. Interpol a anulat notificarea de dare în căutare emisă anterior pe numele liderului PLDM, la mai puțin de o lună de la introducerea acesteia, la solicitarea Biroului Național Central Interpol din Paris. Informația se regăsește într-un răspuns al Ministerului Afacerilor Interne, publicat de Filat pe 12 februarie și confirmat pentru NewsMaker. Potrivit documentului, Procuratura Generală a fost informată despre această decizie.

„Dreptatea, chiar dacă uneori are nevoie de timp, își găsește întotdeauna locul. Celor care s-au grăbit să speculeze, să se bucure și să distribuie informații negative le reamintesc că responsabilitatea publică presupune echilibru și răbdare. Aștept aceeași promptitudine în informarea corectă a cetățenilor cu privire la această clarificare, așa cum a existat în propagarea acuzațiilor. Mulțumesc tuturor celor care au dat dovadă de încredere și răbdare, așteptând faptele și pozițiile oficiale”, a scris liderul PLDM pe rețele.

Vlad Filat a dat asigurări că se află în Republica Moldova și că nu s-ar fi eschivat și nici nu s-ar fi ascuns „niciodată”: „Am informat instituțiile competente despre locul aflării mele și am manifestat întreaga deschidere necesară pentru cooperare, în spiritul legii și al respectului față de instituțiile statului. Este regretabil când instrumente sau mecanisme internaționale ajung să fie percepute ca parte a unor confruntări politice interne. Instituțiile, fie ele naționale sau internaționale, trebuie să rămână independente, credibile și protejate de orice influență politică”.

Reamintim, pe 8 decembrie, Tribunalul corecțional din Paris l-a condamnat pe Vlad Filat la 2 ani de închisoare într-un dosar de corupție. Instanța a constatat că Filat ar fi fost implicat într-un mecanism de spălare de bani legat de mituirea unui funcționar public străin. Conform anchetatorilor, în anii 2012 și 2014, el și fosta sa soție ar fi achiziționat mai multe proprietăți imobiliare în Franța, în special în regiunea Haute-Savoie, prin intermediul unor companii și al unui interpus, folosind fonduri provenite de la o companie canadiană. Aceasta obținuse, în 2011, contractul de gestionare a Loteriei Naționale a Republicii Moldova, pe perioada în care Filat era prim-ministru. Politicianul a calificat sentința ca fiind „motivată politic” și „puternic influențată din Republica Moldova”.

Pe 26 decembrie, IGP a confirmat pentru Ziarul de Gardă că Biroul Central Internațional INTERPOL Paris a emis un mandat de arestare internațional pe numele fostului prim-ministru. O zi mai târziu, Filat a anunțat căa contestat decizia judecătorească și că, până la epuizarea tuturor căilor de atac, cauza penală „nu poate” fi transmisă autorităților Republicii Moldova pentru executare. Totodată, el a menționat că este „pe loc” și „nu se eschivează”.

Conform MAI, Interpol a anulat darea în căutare internațională emisă anterior pe numele lui Filat pe data de 15 ianuarie 2026.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: