Maria Dechant

VIDEO Apelul disperat al unei bunici, care îngrijește 4 copii. Un cetățean străin ar încerca să obțină ilegal tutela asupra copilului fostei sale soții

Maria Dechant, o femeie originară din Chișinău, care îngrijește singură patru nepoți orfani, susține că fostul soț al fiicei sale decedate, Cristian Badea, care este cetățean al României, încearcă să obțină ilegal tutelă asupra unui copil pe care îl crește în prezent. De asemenea, femeia spune că bărbatul nu este tatăl biologic al nepoatei sale, iar acesta nu vrea să facă testul de paternitate. 

„După ce el a alungat-o, fiica mea a fost plecată la muncă în Rusia. Când a venit acasă era însărcinată. Din cauza că nu era divorțată oficial, Badea Cristian a fost înscris în adeverința de naștere în calitate de tată. El a făcut multă gălăgie pentru că nu este copilul lui. În timpul divorțului, în anul 2012, el a scris că nu poate să fie tatăl copilului”, a declarat femeia.

Maria Dechant susține că abia în 2017, când fiica sa a decedat într-un accident rutier, fostul ei ginere a început să se intereseze de copil. Femeia spune că numele acestuia a fost adăugat în adeverința de naștere a nepoatei atunci când a lăsat actele copiilor la Direcția Generală pentru Protecția Drepturilor Copilului pentru a înregistra tutela asupra lor.

De asemenea, Maria Dechant susține că Cristian Badea i-ar fi bătut fiica de multe ori, atunci când aceștia erau căsătoriți.

„Copilul are 10 ani, nu-l știe pe el. De la frați a aflat că au fost bătuți și obijduiți. Fetița aici s-a născut, aici a crescut. Ea spus că va fugi dacă el o v-a lua”, mai zice Dechant.

Femeia consideră că a pierdut toate instanțele de judecată din Republica Moldova pentru că Cristian Badea insistă că fetița s-a născut în căsătorie, însă actele pe care le-a semnat în timpul divorțului spun că „nu au rezultat copii, care în prezent să fie minori”.

Acum, Maria Dechant cere ajutor de la organele competente, întrucât nu vrea să permită ca nepoata sa să fie îngrijită de o persoană străină.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Hotnews.ro

Ruta feroviară București-Kiev revine după 5 ani de pauză. Trenul va trece prin R. Moldova

În aceste zile va fi făcută prima călătorie feroviară de probă între București și Kiev și, dacă totul va fi bine, trenul internațional va reveni după mai bine de cinci ani de pauză. Nu va mai circula însă prin Suceava și Vadu Siret, ci prin Iași – Chișinău. Cel mai probabil va face peste 30 de ore, transmite Hotnews.

Din România spre Ucraina un singur punct feroviar de frontieră a mai fost folosit când mai circula trenul direct: Vicșani – Vadu Siret, aflat la 50 km de Suceava. De la București la Kiev sunt 1 227 km pe calea ferată și un tren convențional de pasageri făcea 25-26 de ore. Din toată distanța, 500 km erau parcurși pe teritoriul românesc, iar trenul pleca dimineața din Gara de Nord și avea un vagon de dormit al căilor ferate din Ucraina.

Planul din vara lui 2025 este ca trenul să revină, iar prima cursă de probă Kiev – Bucureşti şi retur va fi făcută în această săptămână. În noaptea de 7 spre 8 august. Trenul va pleca din Kiev, iar în noaptea de 8 spre 9 august dinspre Bucureşti către Kiev, prin Chişinău. Cursa de probă va fi făcută cu două vagoane fără pasageri, a declarat secretarul de stat în ministerul Transporturilor al României, Ionel Scrioşteanu.

El a spus, la o conferință de presă din orașul Darabani (judeţul Botoşani), că legătura feroviară directă dintre Kiev şi Bucureşti va fi făcută prin Republica Moldova, prin ataşarea a patru vagoane de călători ale companiei feroviare ucrainene la Trenul „Prietenia” București-Chişinău.

Călătoria va fi lungă: de la București la Chișinău trenul face 13 ore, iar garnitura Chișinău – Kiev face minim 17 ore.

A existat mult timp legătură feroviară directă București – Kiev, realizată mai ales de trenuri care legau Moscova de diverse orașe din Bulgaria (Sofia, Varna, Burgas).

Înainte de război se mai discuta și introducerea unor trenuri de scurt parcurs între Suceava și Cernăuți, dar nu s-a concretizat nimic.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: