VIDEO Braconaj în „Plaiul Fagului”: Pădurarul și alți angajați ai rezervației, reținuți în flagrant

Mai mulți angajați ai Rezervației Naturale „Plaiul Fagului”, alături de alte persoane, au fost prinși în flagrant delict în timp ce vânau ilegal pe teritoriul protejat. Potrivit Poliției, aceștia utilizau arme și dispozitive interzise, inclusiv lunete cu termoviziune, deși știau că activitatea de vânătoare este interzisă și că nu dețineau autorizațiile necesare.

Anchetatorii au stabilit că accesul în rezervație a fost facilitat de maistrul-pădurar al ocolului silvic, care, împreună cu inginerul responsabil de pază și protecția pădurii, a participat la braconaj. În timpul intervenției forțelor de ordine, două persoane au încercat să fugă dintr-un autoturism și să se ascundă în pădure, având asupra lor o armă lungă de model CZ 557 N.S. cal. 308 WIN, dotată cu amortizor și dispozitiv de ochire pe timp de noapte. Acestea au fost imobilizate de către ofițerii de investigație și trupele speciale BPDS „Fulger”.

În urma cercetărilor la fața locului, în zona protejată a rezervației au fost descoperiți alți trei angajați ai ocolului silvic, care tranșau un mistreț vânat ilegal. De asemenea, în cadrul unei anexe a rezervației au fost găsiți doi mistreți deja sacrificați.

Animalele ridicate au fost predate Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor pentru evaluarea prejudiciului. Persoanele implicate riscă sancțiuni penale pentru vânătoare ilegală și deținerea unor arme și muniții interzise în circuitul civil.

Într-o reacție, Agenția „Moldsilva” a anunțat că va desfășura anchete interne atât în cadrul rezervației, cât și la nivelul instituției, pentru a clarifica circumstanțele incidentului. În cazul în care se va confirma implicarea angajaților din sectorul silvic, vor fi luate măsuri disciplinare pentru prevenirea unor astfel de cazuri în viitor. Agenția a subliniat că respectarea legislației silvice este o prioritate, iar orice tentativă de încălcare a acesteia va fi sancționată conform legii.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

tv8.md

Focurile de artificii ar putea fi interzise la mai puțin de 100 de metri de școli, grădinițe și spitale. Noile restricții și amenzi propuse de Ministerul de Interne

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) propune înăsprirea regulilor privind folosirea artificiilor și a explozivilor de uz civil. Instituția a pregătit un proiect de lege care prevede amenzi și pedepse pentru încălcarea regulilor, restricții pentru populație și condiții mai stricte pentru firmele care activează în acest domeniu. Documentul va fi examinat în cadrul ședinței de Guvern din 19 august.

Proiectul a fost elaborat după ce Comisia parlamentară pentru mediu a recomandat Guvernului să reducă utilizarea articolelor pirotehnice și să limiteze accesul populației la unele dintre acestea. Printre propuneri se numără și majorarea amenzilor pentru încălcarea regulilor.

Una dintre cele mai importante schimbări este interzicerea folosirii artificiilor din categoriile F2 și F3 de către persoanele fizice. Aceste produse vor putea fi utilizate doar de pirotehnicieni autorizați.

De asemenea, proiectul introduce sancțiuni pentru cei care încalcă regulile privind folosirea artificiilor și a explozivilor. În cazurile grave, când astfel de încălcări provoacă răni, decese sau pagube importante, persoanele responsabile ar putea răspunde penal.

Autoritățile propun și limitarea utilizării artificiilor în apropierea unor instituții și zone sensibile. Acestea nu vor putea fi folosite la mai puțin de 100 de metri de școli, grădinițe, spitale, aziluri, centre pentru persoane cu dizabilități sau lăcașuri de cult, cu excepția unor situații în care există acordurile necesare. Totodată, artificiile vor fi interzise în rezervațiile naturale, în apropierea apelor și pe acoperișurile ori balcoanele blocurilor de locuit.

Pentru companiile din domeniu, MAI propune împărțirea actualei licențe în trei categorii separate: pentru producerea articolelor pirotehnice, pentru importul și vânzarea lor și pentru organizarea spectacolelor cu artificii. Potrivit autorilor documentului, această schimbare va permite un control mai bun al activităților din sector.

Dacă va fi aprobată, legea ar urma să intre în vigoare la 1 ianuarie 2028, pentru a oferi timp autorităților și operatorilor economici să se adapteze la noile reguli.

Ajustat Nota de Fundamentare La l 143 2014 6a83e4b177d4a by Ana-Maria

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: