VIDEO Conturile lui Șor și Platon – blocate, bani pentru fermieri și explozia la un aquapark din Suedia / Știri NewsMaker

  • Știrile NewsMaker sunt din nou pe fir. În această ediție:Anunțul ministrului Agriculturii, în timpul protestul fermierilor, inclusiv la vamă
  • Conturile bancare deținute de Șor, Platon, Andronachi și Kalinin la Moldindconbank – blocate
  • Cel mai mare parc acvatic din Suedia devastat de o explozie

Abonați-vă la canalul nostru de YouTube ca să aflați primii despre cele mai noi buletine de știri și pentru a primi notificări.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.




Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Un bărbat din Călărași, găsit mort după inundațiile generate de ploile torențiale

Un bărbat din localitatea Dereneu, raionul Călărași, a fost găsit mort sâmbătă, 23 mai, după ploile torențiale care au provocat inundații în zonă. Informația fost confirmată de Inspectoratul General al Poliției (IGP) într-un comunicat.

Conform sursei citate, în jurul orei 10:00, oamenii legii au fost sesizați de un localnic din Dereneu cǎ a depistat un consǎtean decedat.

Poliția a stabilit preliminar că aseară, în timpul ploilor puternice care au generat inundații, bărbatul de 48 de ani s-a înecat în adiacentul gospodăriei sale, după ce a rămas blocat în mai multe crengi, nereușind sǎ se salveze.

Corpul neînsuflețit al acestuia este supus expertizei medico-legale pentru stabilirea exactă a cauzei decesului, iar oamenii legii stabilesc circumstanțele cazului.

Amintim că intemperiile din 22 mai au afectat zeci de localități, în special în raioanele Călărași și Ungheni. În raionul Călărași, situația cea mai gravă a fost raportată în localitățile Hîrjauca și Mîndra, unde ruperea unui dig de protecție a provocat inundații locale. În raionul Ungheni, 11 localități au fost afectate de ape.

De asemenea, din cauza ploilor torențiale și a vântului puternic, circulația rutieră și feroviară a fost perturbată temporar, iar mai multe localități au rămas fără lumină.

Peste 300 de salvatori au fost mobilizați pentru înlăturarea consecințelor, iar Serviciul 112 a înregistrat peste 3 000 de urgențe. Mai multe detalii despre intervenițiile efectuate în teren – AICI.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: