captură video

VIDEO Explozii puternice la Kiev. Autoritățile locale spun că sunt victime

 La ora 18.22 a fost anunțat un raid aerian la Kiev, care este încă în desfășurare. Oamenii sunt rugați să rămână în adăposturi. Primarul Vitalii Klitsciko a anunțat două lovituri în regiunea Șevcenkivski.

„Toate serviciile lucrează. Informațiile despre victime încă nu sunt”, a scris Klitschko, citat de hromadske.ua.

„ Avem două lovituri, un obiect, un sector rezidențial în apropierea obiectului, până acum acestea sunt toate informațiile”,  a declarat pentru sursa citată Svitlana Vodolaga, purtătoarea de cuvânt a Serviciului de Stat de Urgență din Kiev.

Potrivit acesteia, sunt victime, dar nu se știe câte. Vodolaga a mai precizat că lovitura a fost la primele etaje, iar la etajele superioare sunt oameni. La fața locului au sosit salvatorii.

Presa ucraineană scrie că militarii ruși au atacat capitala în ziua vizitei secretarului general al ONU Antonio Guterres.

„Alaltăieri, Antonio Guterres stătea la o masă lungă în Kremlin , iar astăzi au loc explozii la un kilometru distanță de el. Carte poștală de la Moscova? Amintiți-mi de ce Rusia mai deține un loc în Consiliul de Securitate al ONU? ” – a scris consilierul președintelui ucrainean  Mihail Podoleak.

Secretarul general al ONU Antonio Guterres, care a sosit într-o vizită în Ucraina, a vizitat astăzi Borodianka.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Mitropolia Basarabiei

Mitropolitul Basarabiei și mitropolitul Moldovei, discuție la Președinție despre „necesitatea inițierii unui dialog”

Conducerile Mitropoliei Basarabiei (subordonată Patriarhiei Române) și Mitropoliei Moldovei (subordonată Patriarhiei Ruse) s-au întâlnit pe 26 august, la ședința solemnă de la Președinție, dedicată aniversării a 35 de ani de la proclamarea independenței. Potrivit Mitropoliei Basarabiei, mitropoliții au avut o discuție care a vizat necesitatea inițierii unui dialog.

Mitropolia Basarabiei a declarat că, înainte de ședința solemnă, mitropolitul Antonie „a purtat o discuție deschisă cu Înaltpreasfințitul Părinte Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove, despre necesitatea inițierii unui dialog instituțional între cele două Mitropolii ortodoxe care își desfășoară activitatea în Republica Moldova”.

„Cei doi ierarhi și-au exprimat disponibilitatea de a depune eforturi pentru deschiderea unei comunicări directe și constante. Formatul viitoarelor întrevederi, temele prioritare și direcțiile unei posibile cooperări urmează să fie stabilite în perioada următoare. Această disponibilitate pentru dialog reprezintă un semnal important într-un context bisericesc marcat de tensiuni care au afectat clerici, comunități parohiale și relațiile dintre credincioși. Comunicarea directă și responsabilă poate contribui la depășirea neînțelegerilor și la consolidarea păcii bisericești și sociale”, a comunicat Mitropolia Basarabiei.

Potrivit Mitropoliei Basarabiei, mitropolitul Antonie a avut o discuție și cu episcopul romano-catolic de Chișinău, Anton Coșa, în cadrul căreia a fost apreciată „buna cooperare dezvoltată între Mitropolia Basarabiei și Episcopia Romano-Catolică de Chișinău, îndeosebi prin structurile social-filantropice ale celor două instituții, ale căror proiecte răspund unor nevoi importante ale societății”.

Menționăm că cei doi mitropoliți și episcopul romano-catolic de Chișinău au stat alături în cadrul ceremoniei solemne de la Președinție.

Mitropolia Basarabiei
Mitropolia Basarabiei
Mitropolia Basarabiei
Mitropolia Basarabiei

Menționăm că mitropolitul Basarabiei a fost ales în luna iulie în această funcție. În cadrul ceremoniei de întronizare s-a menționat că de la noul mitropolit se așteaptă inclusiv să „cultive relații de respect reciproc cu alte culte oficial recunoscute, pentru păstrarea păcii sociale”.

Amintim că relația dintre Mitropolia Basarabiei și Mitropolia Moldovei a fost marcată în ultimii ani de tensiuni legate de plecarea unor preoți de la Mitropolia Moldovei la Mitropolia Basarabiei, reacțiile reprezentanților Mitropoliei Moldovei și, în acest context, situația lăcașurilor de cult.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: