VIDEO Extrădat din Rusia în Moldova după 19 ani de căutări: un bărbat, adus în țară pentru a-și ispăși pedeapsa

Un bărbat originar din Grigoriopol a fost reținut în Rusia și extrădat în Republica Moldova. Cu 19 ani în urmă, au declarat oamenii legii, bărbatul a fost dat în căutare internațională și interstatală. În 2001, acesta a aplicat mai multe lovituri unui bărbat, care ulterior a decedat. Polițiștii susțin că bărbatul extrădat a fost condamnat la 17 ani privațiune de libertate. 

Poliția a anunțat pe 1 decembrie că un bărbat originar din Grigoriopol, dat în căutare internațională și interstatală pentru omor și șantaj, acum 19 ani, a fost reținut în Federația Rusă și extrădat în Republica Moldova.

Bărbatul de 54 de ani, în anul 2001, prin înțelegere prealabilă cu alte persoane, au atacat patru bărbați din Grigoriopol, aplicându-le mai multe lovituri după un conflict iscat între ei pe parcursul mai multor ani, motivul fiind că aceștia refuzau să achite taxa de protecție anuală în sumă de 5 000 de dolari. În urma loviturilor aplicate, un bărbat a decedat, iar suspectul a fost condamnat la 17 ani privațiune de libertate”, au comunicat polițiștii.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Diez.md/imagine simbol

Educatoarea din Chișinău care ar fi lovit copiii a depus cerere de demisie. Sunt verificate și acțiunile directorului

Acțiunile sau inacțiunile directorului grădiniței nr. 133 din Chișinău urmează să fie verificate, după ce o educatoare a instituției ar fi lovit copiii. În situația în care se vor depista încălcări din partea administrației, vor fi emise sancțiuni. Declarațiile au fost făcute pe 9 martie de șeful adjunct al Direcției Generale Educație, Tineret și Sport, Andrei Pavaloi, la ședința operativă a serviciilor Primăriei Chișinău. Pavaloi a confirmat că educatoarea a depus o cerere de eliberare din funcție. Situația a fost comentată și de primarul capitalei, care a menționat că a solicitat concedierea celor vinovați.

„Am solicitat anchete de serviciu, concedierea celor vinovați, am rugat să fie efectuate controale suplimentare și discuții cu directorii, profesorii, educatorii și părinții din grădiniță, dar și alte instituții”, a declarat primarul capitalei, Ion Ceban.

Andrei Pavaloi a adăugat că, pe 6 martie, angajați ai Direcției Generale Educație, Tineret și Sport au efectuat o vizită la grădinița nr. 133. „La fel, a fost semnat și un ordin de verificare complexă a instituției, inclusiv desfășurarea unei anchete de serviciu. Din informațiile preliminare, care le-am primit de la colegii care au vizitat instituția, educatorul care și-a permis acel act de violență a depus o cerere de eliberare”, a spus Pavaloi.

Potrivit lui Pavaloi, angajații Direcției urmează „să examineze în complexitate toate acțiunile pe care le-a întreprins sau care nu le-a întreprins directorul” grădiniței. „Ulterior, vom veni cu sancțiuni în situația în care se vor depista anumite încălcări din partea administrației instituției”, a adăugat Pavaloi.

Totodată, el a anunțat că a solicitat să fie emis un ordin pentru informarea repetată a angajaților, indiferent că sunt grade didactice sau personal auxiliar, despre respectarea Codului deontologic în cadrul instituțiilor educaționale.

***

Amintim că situația a fost făcută publică pe 5 martie. Mai mulți părinți acuză o educatoare că ar fi lovit și umilit copiii. Înainte de aceasta, părinții au instalat microfoane, după ce copiii lor au venit acasă cu vânătăi. În înregistrările audio se aud lovituri și plânsete ale copiilor. În reacție, educatoarea a declarat că „sunt niște copii foarte complicați” și că a uitat să-și ia pastilele de valeriană, având o criză de nervi. Educatoarea a mai spus că și-a dat demisia.

Pe 6 martie, Direcția Generală Educație, Tineret și Sport a Primăriei Chișinău a anunțat că a dispus inițierea unei verificări interne pentru a stabili toate circumstanțele.

Ministerul Educației și Cercetării a anunțat că situația va fi examinată în cadrul Consiliului de Etică al instituției.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: