Colaj NM

(VIDEO) Incendiu puternic la Piața Centrală din Chișinău. Oamenii încearcă să-și salveze bunurile

În seara zilei de 17 decembrie pompierii din municipiul Chișinău au intervenit pentru stingerea unui incendiu. Din primele informații, un depozit cu marfă a fost cuprins de flăcări pe strada Alexandru cel Bun 15.

Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 18:55. Potrivit primelor informații recepționate, focul a afectat mai multe gherete comerciale. Ajunși la fața locului, angajații IGSU au stabilit că mai multe depozite сu haine, încălțăminte și produse de uz casnic ard cu flacăra deschisă pe o suprafața aproximativ de 1000 m2.

Pentru lichidarea arderii întreaga garnizoana IGSU din municipiul Chișinău a fost ridicată pe alertă, cu 11 unități de tehnică de intervenție. În total din cadrul Inspectoratului sunt antrenați 80 de salvatori, efectiv de trupă și comandă. 

Pentru gestionarea situației la fața locului a fost instituit statul major. Totodată, angajații Inspectoratului General de Poliție și Inspectoratului General de Carabinieri asigură securitatea publică în zona producerii incendiului.

La moment, salvatorii continuă să lucreze pentru localizarea și lichidarea incendiului. Victime nu au fost raportate. IGSU continuă gestionarea și monitorizarea situației. Circumstanțele și cauza producerii incendiului urmează a fi stabilite ulterior de specialiști.

UPDATE (18 decembrie): Incendiul care a izbucnit ieri seara în Chișinău nu a avut loc pe teritoriul Pieței Centrale, comunică reprezentanții întreprinderii municipale. Cei din urmă precizează că pompierii au luptat cu flăcările cu două străzi mai jos de Piața Centrală. 

UPDATE (21:30) IGSU a anunțat că a fost anulat gradul sporit de intervenție nr. III. La moment, pompierii continuă să lucreze pentru localizarea și lichidarea incendiului, fiind create trei sectoare de luptă. În total, sunt implicați 82 salvatori și pompieri din cadrul Inspectoratului cu 24 autospeciale. De asemenea, sunt antrenate serviciile din cadrul MAI în număr de 44 de angajați din cadrul IGC și IGP. Victime nu au fost raportate.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

„O decizie dificilă”. Primarul orașului Codru și-a anunțat plecarea din PAS

Primarul orașului Codru, Stelian Manic, a anunțat pe pagina sa de Facebook că părăsește Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS). Edilul acuză „jocurile politice” din Consiliul orașului, care blochează activitatea primăriei și întârzie lucrările de construcție esențiale pentru comunitate.

„Aceste jocuri politice au făcut ca, în anul 2025, să întârziem votarea amendamentelor și a bugetului cu cinci luni, iar în acest an votarea amendamentelor principale și a bugetului s-a întârziat cu patru luni. Situația este cu atât mai gravă cu cât aceste jocuri politice continuă și astăzi. Săptămâna trecută, consilierii s-au adunat într-o ședință extraordinară a Consiliului, pentru care s-au cheltuit 100.000 de lei din bugetul orașului Codru, și au decis să restricționeze și mai mult activitatea primăriei”, a explicat primarul.

Stelian Manic a precizat că decizia de a părăsi PAS a fost determinată de voturile colegilor săi, alături de alte fracțiuni, care au blocat proiecte esențiale, precum construcția școlii.

„Știu că orașul nostru, pentru a funcționa normal, are nevoie de cel puțin patru școli și trei grădinițe. Cu mare părere de rău, la aceste jocuri politice organizate în consiliu de Partidul MAN, Partidul Socialiștilor și Platforma DA au participat și o parte dintre colegii mei din Partidul PAS. Orice încercare a mea, la diferite niveluri ale partidului, de a informa despre această situație a fost ignorată. Ultima votare a unor colegi de-ai mei, alături de alți consilieri, care a periclitat construcția școlii, m-a determinat să iau o decizie dificilă: plecarea din Partidul Acțiune și Solidaritate”, a adăugat Manic.

Primarul și-a exprimat recunoștința față de colegii cu care a colaborat și speranța că proiectele pentru dezvoltarea orașului Codru vor continua cu succes.

Redacția NewsMaker a solicitat o reacție de la purtătoarea de cuvânt a PAS, Adriana Vlas, însă până la momentul publicării materialului nu a primit răspuns. Restul partidelor menționate nu au comentat deocamdată acuzațiile aduse de către Primarul de Codru.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: