VIDEO Maia Sandu și-a pus rucsacul și a pornit în drumeție prin pădure. Cu cine și-a petrecut președinta ziua de duminică

Președinta Republicii Moldova a mers duminică, 31 martie, în drumeție. Maia Sandu a fost însoțită, de această dată, de mai mulți elevi din capitală. Șefa statului anunță că s-a bucurat alături de copii de vremea frumoasă și a vorbit despre viitorul țării. Imagini video din timpul drumeției au fost publicate pe contul de TikTok al președintei.   

„Ne-am petrecut ziua de duminică în drumeție alături de mai mulți liceeni din capitală. Ne-am bucurat împreună de vremea frumoasă și am vorbit despre cât de importantă este implicarea civică a tinerilor pentru viitorul european al țării noastre”, a menționat președinta Maia Sandu pe contul său de TikTok.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Vasile Tofan

Hajder, despre criza de pe Nistru: „Tendința este negativă”. Sunt riscuri pentru aprovizionarea Chișinăului cu apă potabilă?

Nivelul apei la stația de captare Vadul lui Vodă se menține la 8,3 metri, iar alimentarea cu apă a municipiului Chișinău nu este în pericol. Afirmația a fost făcută miercuri, 18 august, de primarul capitalei, Ion Ceban, care a menționat că funcționarea normală a sistemului este asigurată de mai multe măsuri tehnice implementate în ultimele săptămâni. În același timp, ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, avertizează că situația pe Nistru rămâne dificilă.

Nivelul apei la Stația de captare Vadul lui Vodă se menține la 8,3 metri, asigurând funcționarea normală a sistemului. Situația este stabilă datorită măsurilor întreprinse în ultimele săptămâni de către Primăria Chișinău”, a transmis Ion Ceban într-o postare pe Facebook.

Potrivit edilului, printre măsurile luate se numără punerea în funcțiune a unei stații plutitoare, capabile să pompeze apă de la un nivel mai scăzut al râului. Totodată, au fost construite și instalate țevi subterane care aduc apa mai aproape de stația de captare.

Autoritățile au instalat și o pompă de mare capacitate la adâncime, care poate fi utilizată în cazul în care nivelul Nistrului va continua să scadă. Apa pompată poate fi transportată spre stația de captare prin noile țevi. De asemenea, pe râu a fost construit un baraj pentru reducerea vitezei de scurgere și acumularea apei.

Primăria spune că au fost instalate și pompe suplimentare, oferite de Guvern, care pot fi puse în funcțiune dacă situația o va impune.

Noi am făcut tot posibilul, împreună cu specialiștii Primăriei și ai Apă-Canal Chișinău, pentru a asigura funcționalitatea stației de captare, chiar dacă se va reduce volumul apei în Nistru”, a declarat Ion Ceban.

Între timp, ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a declarat, după ședința Guvernului din 18 august, că nivelul de deversări în Nistru este menținut în continua la 75 m3/s.

Luni s-a înregistrat un debit încă mai mic decât cel anunțat anterior, de doar 15 metri cubi pe secundă. Tendința este foarte negativă. Astăzi a înregistrat o ușoară creștere, dar nu este suficient ca să acumulăm rezerve suplimentare de apă în lacul de acumulare Novodnistrovsk. În următoarea săptămână sunt preconizate niște precipitații, vedem dacă ele sunt în măsură să compenseze deficitul de apă sau, cel puțin, să nu admită o înrăutățire a situației”, a adăugat oficialul.

Amintim că nivelul apei în râul Nistru a atins cote critice, iar lacul de acumulare Novodnistrovsk din Ucraina a scăzut la un minim istoric. Pe 17 august, autoritățile din Republica Moldova și Ucraina a decis reducerea debitului de deversare la 75 m³/s.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: