VIDEO Panică în Rusia. Posturile de radio au difuzat o adresare falsă a lui Putin, în care anunța „mobilizare generală”

În regiunile Rostov, Belgorod și Voronej din Rusia a fost difuzată, la radio, o adresare falsă a lui Vladimir Putin despre „mobilizarea generală” și legea marțială în regiunile de frontieră, scrie Meduza. La scurt timp, autoritățile regiunii au spus că adresarea este falsă. Totodată, Kremlinul a declarat că posturile de radio, care au difuzat mesajul, au fost sparte.

„Ruși, concetățeni, frați și surori. Astăzi, la ora 4, trupele ucrainene înarmate de blocul NATO, cu acordul și sprijinul Washingtonului, au invadat teritoriul regiunilor: Kursk, Belgorod și Briansk. Polițiștii de frontieră și forțele noastre armate resping demn forțele superioare ale agresorului. Pe teritoriul regiunilor Kursk, Belgorod și Briansk a fost introdusă legea marțială, prin decretul meu. Tot astăzi voi semna un decret privind mobilizarea generală”, s-a comunicat în adresare.

Autoritățile din regiuni au numit înregistrarea un fals și că ar fi fost făcută cu scopul de a semăna panică în rândul populației.

Secretarul de presă al lui Putin Dmitri Peskov a spus că la Kremlin se cunoaște despre spargerea posturilor de radio și că a fost restabilit control asupra acestora.

În acest context amintim că în februarie 2023, în Rusia, au fost sparte posturile de radio „Șanson” și „Dorojnoe”. Astfel, în loc de muzică, radioascultătorii au auzit sunetul unei sirene și o voce care avertiza despre alertă de raid aerian. De menționat că ambele posturi sunt retransmise și în regiunea transnistreană. Prin urmare, timp de 5 minute, locuitorii regiunii au auzit sunetul unei sirene la posturile de radio.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Nicușor Dan

„Este Geran-2, de proveniență rusească”. Nicușor Dan a prezentat concluziile anchetei de la Galați FOTO

Drona prăbușită la Galați este Geran-2, de proveniență rusească. Declarația a fost făcută pe 31 mai de președintele României, Nicușor Dan, care a precizat că aceasta este concluzia raportului tehnic finalizat de specialiștii statului român. Potrivit lui Nicușor Dan, rezultatele anchetei vor fi comunicate aliaților României și structurilor competente din cadrul NATO și al Uniunii Europene.

„Drona prăbușită joi noapte la Galați este Geran-2, de proveniență rusească. Aceasta este concluzia fără dubiu a raportului tehnic finalizat de specialiștii statului român. Ancheta a stabilit acest lucru pe baza unui ansamblu consistent de probe tehnice. Pe fragmentele recuperate a fost identificată inscripția în caractere chirilice „ГЕРАН-2”, iar componentele electronice, sistemele de navigație, modulele de comandă, motorul și elementele constructive analizate prezintă similitudini până la identitate cu cele ale altor drone Geran-2 recuperate anterior pe teritoriul României și identificate cu certitudine ca fiind fabricate în Federația Rusă”, a scris Nicușor Dan pe o rețea de socializare.

Președintele român a mai spus că raportul arată, de asemenea, că „marcajele de fabricație, inscripțiile tehnice, caracteristicile constructive și materialele utilizate urmează același proces tehnologic întâlnit la dronele Geran-2 analizate în ultimii ani”. „Analizele fizico-chimice au confirmat prezența acelorași tipuri de materiale și combustibili identificați în mod repetat la aparate din această serie. Pe baza tuturor acestor elemente, ancheta concluzionează fără echivoc că fragmentele recuperate la Galați provin de la o dronă Geran-2 de proveniență rusească”, a adăugat Nicușor Dan.

Facebook/Nicușor Dan
Facebook/Nicușor Dan
Facebook/Nicușor Dan
Facebook/Nicușor Dan

Potrivit lui Nicușor Dan, „faptul că un astfel de aparat a lovit un bloc de locuințe din România, provocând răniți și pagube materiale, este de o gravitate deosebită, iar singurul responsabil este Rusia”.

„Rezultatele acestei anchete vor fi comunicate aliaților noștri și structurilor competente din cadrul NATO și al Uniunii Europene. România va continua să acționeze împreună cu partenerii săi pentru consolidarea securității la frontiera estică a Alianței și pentru protejarea cetățenilor săi”, se mai arată în declarația președintelui român.

***

Amintim că, în dimineața zilei de 29 mai, Ministerul român al Apărării a anunțat că o dronă a intrat în spațiul aerian al României și s-a prăbușit pe acoperișul unui bloc de locuințe din Galați. Impactul a fost urmat de un incendiu. Potrivit Ministerului, toată încărcătura dronei de tip Geran 2, de proveniență rusească, a explodat la momentul impactului. Două persoane au fost rănite și au fost transportate la spital. Detalii AICI.

După incidentul de la Galați, președintele român, Nicușor Dan, a anunțat că România închide Consulatul general al Federației Ruse de la Constanța. De asemenea, consulul general rus la Constanța a fost declarat persona non-grata.

Președintele rus, Vladimir Putin, a sugerat că drona care a lovit blocul din Galați ar putea fi de origine ucraineană, declarând că nimeni nu poate stabili proveniența acesteia fără o expertiză a rămășițelor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: