VIDEO Pașapoarte noi în Moldova/ Bani pentru unele familii, inclusiv din diaspora/ Pensia minimă va crește

Guvernul Republicii Moldova s-a reunit pe 23 aprilie într-o nouă ședință. NewsMaker vă prezintă cele mai importante decizii și declarații ale miniștrilor.

Familiile cu copii mici vor primi ajutor de Paște
Peste 230 000 de persoane, inclusiv reprezentanți ai diasporei, vor beneficia de ajutor din partea guvernului cu ocazia sărbătorilor pascale. Este vorba despre familiile cu copii de până la 5 ani, care vor primi câte 1 500 de lei și familiile cu copii cu nevoi speciale și cele cu adulți care suferă de dizabilități grave — câte 5 000 de lei. Finanțarea face parte din programul „Buget+Plus”.

Anchetă la Administrația Națională a Penitenciarelor
Ministra Justiției, Veronica Mihailov-Moraru, a declarat că a fost inițiată o anchetă internă în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor, iar rezultatele vor fi gata în două săptămâni. Ancheta a fost lansată după ce mai mulți deținuți condamnați pe viață au profitat de lacunele din modificările la legea amnistiei. Ministra nu a exclus că în scandal ar putea fi implicați și angajați ai penitenciarului nr. 17 din Rezina.

Pensia minimă pentru pensionarii cu stagiu de peste 40 de ani a crescut
Pensionarii care au un stagiu de muncă de peste 40 de ani vor beneficia de o creștere a pensiei minime până la 3 300 de lei. Ajustarea este destinată celor care au lucrat mulți ani în domenii cu salarii mici: educație, agricultură sau asistență socială.

În Moldova vor apărea pașapoarte de nouă generație
Începând cu 1 ianuarie 2026, în Moldova vor fi eliberate pașapoarte și documente de călătorie noi, care vor corespunde cerințelor tehnice stabilite de Organizația Internațională a Aviației Civile și regulilor Uniunii Europene. Noile documente vor fi dotate cu elemente biometrice moderne și coduri unice de identificare.

4 din 5 școli respectă interdicția folosirii telefoanelor în timpul orelor
Peste 80% dintre școlile din Moldova respectă interdicția privind utilizarea telefoanelor mobile de către elevi în timpul orelor. Totodată, aproximativ o școală din cinci încă nu a găsit soluții adecvate pentru colectarea și depozitarea în siguranță a telefoanelor pe durata lecțiilor. În același timp, în 99% dintre școli, telefoanele sunt utilizate în scopuri educaționale — pentru proiecte, aplicații interactive sau cercetări.

Ajutorul financiar din partea României va fi majorat cu 20 de milioane de euro
Ajutorul financiar în cadrul programului Interreg NEXT România-Moldova 2021-2027 va fi majorat cu 20 de milioane de euro. Astfel, bugetul total al programului va ajunge la 97,3 milioane de euro. Fondurile sunt destinate implementării proiectelor comune în domeniul sănătății, educației, turismului, culturii, schimbărilor climatice, bunei guvernări și controlului la frontieră.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Victor Negrescu/Facebook

Eurodeputați din 19 țări cer deschiderea „imediată” a negocierilor de aderare pe capitole cu Moldova, printr-o scrisoare

Vicepreședintele Parlamentului European, Victor Negrescu, a anunțat, pe 5 octombrie, că a inițiat, împreună cu sprijinul a 55 de eurodeputați din 19 țări europene, o scrisoare comună adresată președintelui Consiliului European, António Costa, prin care solicită deschiderea imediată a negocierilor de aderare pe capitole cu Republica Moldova.

„Această inițiativă are sprijinul unor lideri importanți ai Parlamentului European și demonstrează unitatea și solidaritatea Europei cu Republica Moldova într-un moment decisiv pentru întreaga regiune. Demersul nu menționează nimic despre decuplare, concentrându-se pe sprijinul care trebuie acordat eforturilor realizate de Republica Moldova. Uniunea Europeană trebuie să acționeze acum pentru a demonstra susținerea sa pentru democrația, reziliența și ambițiile europene ale cetățenilor din Republica Moldova”, a scris eurodeputatul român Victor Negrescu pe Facebook.

Victor Negrescu/Facebook
Victor Negrescu/Facebook
Victor Negrescu/Facebook

Republica Moldova a obținut statutul de țară-candidată la aderarea la UE, împreună cu Ucraina, în iunie 2022, iar Consiliul European a aprobat deschiderea negocierilor de aderare în decembrie 2023. Primele conferințe interguvernamentale Moldova-UE și Ucraina-UE, care au marcat startul negocierilor de aderare, au avut loc pe 25 iunie 2024. Pe 22 septembrie, 2025, Moldova a încheiat procesul de screening bilateral pentru aderarea la Uniunea Europeană.

Actuala guvernare de la Chișinău susține că Moldova poate adera la UE până în 2028.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: