(VIDEO) Țara își alege președintele, Stoianoglo la urnă: pentru o Moldovă liberă, primii moldoveni au votat/ Știri NewsMaker

Știrile NewsMaker sunt din nou pe fir. În această ediție:

  • Primii moldoveni au votat în Japonia
  • Încă un pas pentru alegerea președintelui
  • Stoianolgo a votat pentru o Moldovă liberă
  • 11 încălcări la secțiile de votare din țară


    Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.




    Vreți să susțineți ceea ce facem?

    Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

    Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Pretura sectorului Buiucani

Incendiu într-un bloc din Chișinău: 16 persoane evacuate, inclusiv minori. Ce spun pompierii (UPDATE)

Șaisprezece persoane, inclusiv trei minori, au fost evacuate noaptea trecută, după ce un incendiu a izbucnit într-un bloc de locuințe cu nouă nivele din capitală. Focul a pornit într-o debara de la etajul 5 și s-a extins la etajul 6, unde se afla o butelie de gaz de tip propan-butan, cu un volum de 40 de litri. Salvatorii au reușit să evacueze butelia. Potrivit datelor preliminare, incendiul ar fi fost provocat de imprudența în timpul fumatului. Informațiile au fost comunicate pe 19 iunie de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU).

Conform IGSU, incendiul a fost raportat la Serviciul 112 la ora 21:45. Focul a izbucnit într-o debara la etajul 5 și s-a răspândit la etajul 6 al blocului de locuit de pe șoseaua Balcani 4/3. La fața locului au ajuns patru echipe de salvatori și pompieri. În debaraua de la etajul 6, salvatorii au descoperit o butelie de gaz de tip propan-butan, cu volumul de 40 de litri, care a fost evacuată, prevenindu-se astfel o posibilă explozie.

În urma incendiului, nu au fost raportate victime.

„Potrivit primelor investigații, cel mai probabil arderea a izbucnit în urma imprudenții în timpul fumatului. Circumstanțele cazului se stabilesc”, au comunicat reprezentanții IGSU.

Actualizare: Pretura sectorului Buiucani a declarat că două persoane au avut nevoie de asistență medicală, fiind transportate la spital din cauza tensiunii arteriale ridicate.

„În timpul evaluării post-incendiu, echipele de intervenție au constatat o serie de nereguli grave: Depozitarea unei butelii de gaz într-o debara, care a luat foc și putea duce la o tragedie. Intervenții neautorizate în structura blocului – demolarea pereților portanți de la etajele 6-8 pentru comasarea apartamentelor cu debaralele, ceea ce a îngreunat semnificativ accesul și intervenția pompierilor”, au comunicat reprezentanții preturii.

Pretura sectorului Buiucani
Pretura sectorului Buiucani
Pretura sectorului Buiucani
Pretura sectorului Buiucani
Pretura sectorului Buiucani
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: