Screenshot

VIDEO Un lac din sudul Moldovei a secat complet. Fermier: „Catastrofă. Ministra Mediului nu vrea să facă o investigație?”

Sergiu Stefanco, membru al Asociației „Forța Fermierilor”, acuză autoritățile de inacțiune în raport cu seceta gravă din sudul Republicii Moldova. Fermierul a prezentat imagini video cu un bazin de acumulare a apei secat din raionul Călărași. Acesta a declarat că pentru a depista apă, a fost nevoie de săpături de trei metri în adâncime. „Ministra Mediului nu vrea să facă o vizită, să facă o investigație?”, s-a întrebat agricultorul.

Pe 31 octombrie, Sergiu Stefanco a publicat un video pe Facebook în care a arătat consecințele secetei dintr-un câmp din localitatea Ucrainca, raionul Căușeni.

Fermierul a filmat o fâșie de pământ uscat și a menționat că, anterior, acolo era un bazin de acumulare a apei, afluent al râului ucrainean Ceaga. Acesta a relatat că, pentru ca animalele care sunt aduse la păscut pe câmp să aibă ce bea, agricultorii au fost nevoiți să sape gropi cu excavatorul, pe locul unde se află bazinul de acumulare care a secat, pentru a depista apă.

Stefanco a arătat una dintre cele câteva gropi în care se afla apă. Acesta a menționat că a fost nevoie de săpături de circa 3 metri în adâncime până ce a fost depistă apa.

Ce poți să semeni? Iată uitați-vă tot în jur. Catastrofă! N-a plouat. Și iată dacă pe „matcă” avem trei metri, iată-s trei metri aici de săpături ca să dai de apă, păi ce să vorbesc de dealuri. Ce fel de agricultură putem face noi? Ce să mai semănăm?”, a spus fermierul.

În acest context, Sergiu Stefanco a acuzat autoritățile statului de inacțiune în raport cu seceta din sudul țării, care afectează grav industria agricolă. În mod special, acest s-a arătat nemulțumit de activitatea ministrei Mediului Iordanca-Rodica Iordanov.

Iată situația în sudul Republicii Moldova. Ministra Mediului nu vrea să facă o vizită, să facă o investigație? Nu și pune nimeni întrebări – Guvernul – unde este apa în sudul Republicii Moldova? Ce s-a întâmplat în această zonă? Nu, este mai important să faci campanie electorală”, a declarat acesta.

Precizăm că ministra Mediului nu a comentat deocamdată declarațiile agricultorului și nici imaginile video din Ucrainca.

Ce spun meteorologii

De menționat că, potrivit datelor Serviciului Hidrometeorologic de Stat, nu se prevăd ploi în sudul țării, în decursul săptămânii curente. În această regiune a Moldovei, ziua se vor înregistra temperaturi de până la +24 de grade °C. În timpul nopții, mercurul din termometre va indica +11 grade °C.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Eric Vryn/Getty Images

Inundații în Texas: cel puțin 24 de persoane au murit; peste 20 de copii sunt dați dispăruți

În partea centrală a statului Texas, SUA, pe 4 iulie, a avut loc o inundație majoră cauzată de o ploaie torențială. Potrivit BBC, cel puțin 24 de persoane au murit, iar alte 25 sunt date dispărute. Conform informațiilor din presă, au dispărut aproximativ 23 de persoane dintr-o tabără creștină de vară pentru fete, Camp Mystic, situată în această zonă. Salvatorii au reușit să evacueze 237 de persoane.

„Râul Guadalupe din Hunt continuă să crească rapid și a atins a doua cea mai mare cotă din întreaga istorie a măsurătorilor, depășind nivelul inundațiilor din 1987”, au anunțat despre inundații reprezentanții Serviciului Național de Meteorologie al SUA.

Guvernatorul statului Texas, Greg Abbott, a numit evenimentul o catastrofă și a semnat o declarație de urgență, oferind salvatorilor acces la toate resursele necesare. Guvernatorul a promis, de asemenea, că căutările persoanelor dispărute vor continua neîntrerupt. Pentru salvarea și evacuarea locuitorilor, în stat au fost implicate elicoptere și vehicule militare tactice. În total, serviciile de urgență au salvat 237 de persoane.

Președintele SUA, Donald Trump, a numit inundațiile „șocante și îngrozitoare”. În tot statul, evenimentele festive dedicate Zilei Independenței de 4 iulie au fost anulate.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: