VIDEO Zboruri anulate din cauza ninsorii. Situația la Aeroportul Internațional Chișinău

Din cauza vremii neprielnice, activitatea Aeroportului Internațional Chișinău a fost dată peste cap. Astfel, mai multe curse planificate pentru data de 8 ianuarie au fost anulate sau suferă întârzieri. 

Potrivit tabelului publicat de Aeroportul Internațional Chișinău, mai multe curse care urmau să fie operate spre Chișinău au fost anulate:

Istanbul – Chișinău (două curse)
Erevan – Chișinău
Viena – Chișinău
Londra – Chișinău

airport.md
airport.md

Au fost anulate și următoarele curse care urmau să fie efectuate din Chișinău:

Chișinău – București (două curse)
Chișinău – Istanbul
Chișinău – Londra
Chișinău – Milano
Chișinău – Erevan
Chișinău – Istanbul
Chișinău – Viena

airport.md
airport.md

Amintim că în Republica Moldova este în vigoare Codul Portocaliu de ninsori și vânt puternic. În mun. Chișinău și Bălți a fost prelungită vacanța elevilor până în data de 11 ianuarie. În capitală a fost suspendată circulația transportului public până la ora 16:00.  Se sistează și activitatea instituțiilor publice, cu excepția celor implicate în deszăpezire și înlăturarea ghețușului, celor din sănătate și aflate în serviciul persoanelor care se află în situații de risc.

Pe drumurile publice naționale se efectuează lucrări de patrulare, lucrări de deszăpezire și combatere a lunecușului. În procesul tehnologic sunt antrenate 212 utilaje speciale și aproximativ 170 muncitori rutieri. De asemenea, au fost distribuite 1576,5 tone de sare tehnică, 151,5 tone de material antiderapant manual și circa 351 tone material antiderapant mecanizat. Lucrările de curățare și presurare a materialului antiderapant se desfășoară pe toate traseele naționale, regionale și locale, dar mai intensiv în zona de nord a țării. Drumuri blocate la moment nu sunt. Menționăm că, deși nu sunt drumuri complet blocate, circulația este dificilă, în special pentru vehiculele grele.

Peste 1020 de polițiști sunt implicați în menținerea securității circulației rutiere pe întreg teritoriul țării. În cursul nopții trecute, forțele de poliție au intervenit în 198 de cazuri create de condițiile meteo extreme.

Conform informației prezentate de către SA „RED-Nord”, au fost afectați circa 11491 de consumatori din 40 de localități din raioanele Florești, Rezina și Sîngerei. 6137 de consumatori din 15 localități din Raionul Rezina au fost reconectați la rețeaua de energie electrică.

În zona de operare a Premier Energy Distribution, au fost reconectați 4122 de consumatori, însă 10500 de consumatori din 26 de localități rămân fără energie electrică în raioanele Orhei, Telenești, Nisporeni și Criuleni.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Consiliul Audiovizualului a anunțat că furnizorul public regional „Gagauziya Radio Televizionu” (GRT) a pierdut un proces în instanță împotriva instituției audiovizuale. Potrivit Consiliului, postul „TV-Găgăuzia”, parte a GRT, a fost amendat în 2024 cu 7 000 de lei și a contestat decizia în judecată, însă instanța i-a respins plângerea ca neîntemeiată.

Pe 6 iunie, Consiliul Audiovizualului a anunțat că Judecătoria Chișinău a respins ca neîntemeiată plângerea depusă de „TV-Găgăuzia” împotriva instituției audiovizuale, care a sancționat televiziunea cu o amendă. Hotărârea instanței a fost pronunțată pe 30 mai curent.

Consiliul a amintit că, în martie 2024, postul public regional a fost amendat cu 7 000 de lei pentru nerespectarea Concepției generale a serviciului media audiovizual.

„La compartimentul Producții audiovizuale ale altor producători, postul TV a indicat un procentaj de 7,4%. În urma verificărilor, însă, s-au atestat 15,45% – un cuantum semnificativ mai mare decât cel declarat. Proporția Programelor audiovizuale realizate de producători independenți aflați sub jurisdicția Republicii Moldova a constituit 14,19%, deși în Concepție era indicată una de 7,4%. La secțiunea Programe retransmise/preluate/achiziționate de la alți furnizori de servicii media aflați sub jurisdicția Republicii Moldova, „TV-Găgăuzia” a difuzat 3,36%, față de cota prestabilită de 8%. La rubrica Alte tipuri de emisiuni, furnizorul a indicat un procentaj de 10%, însă rezultatele controlului au arătat 17,78%”, au comunicat reprezentanții Consiliului.

Potrivit Consiliului, la ședința din martie 2024, s-a remarcat în special „faptul că, în loc de conținutul audiovizual declarat în Concepție, serviciul de televiziune „TV-Găgăuzia” a difuzat un produs preluat de la un furnizor de servicii media care la moment avea licența de emisie suspendată, precum și faptul că furnizorul acestui serviciu de televiziune, care are statut de furnizor public, a declarat că nu știe unde exact se produc știrile și alte programe audiovizuale pe care el le consideră ca fiind producție proprie”.

Amintim că, în aprilie 2025, TV-Găgăuzia nu a reușit să obțină anularea unei alte amenzi de 30.000 de lei.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: