VIDEO Ziua Națională a Culturii marcată în Moldova, drumuri necurățate și creșterea cazurilor de COVID-19 / Știri NewsMaker

Știrile NewsMaker sunt din nou pe fir. În această ediție:

— Un bărbat de 34 de ani din raionul Hîncești, a ajuns ieri la spital, după ce a fost rănit la vânătoare. Victima este șeful Inspectoratului de Mediu din raionul Hîncești

— Peste patru sute de cazuri de COVID-19 în capitală s-au înregistrat săptămâna trecută. Responsabilii de la Direcția Generală Asistență Medicală și Socială au îndemnat chișinăuienii să păstreze normele de protecție împotriva bolilor respiratorii, inclusiv, să se vaccinze.

— Moldova a sărbătorit astăzi Ziua Națională a Culturii, dedicată zilei de naștere a poetului moldovean și român Mihai Eminescu. Cu această ocazie, încă de dimineață, reprezentanți ai guvernului, ai primăriei, personalități din domeniul cultural și locuitorii capitalei s-au adunat în fața bustului lui Eminescu de pe Aleea Clasicilor din Chișinău.

— Capitala va rămâne decorată până la sfârșitul lunii. Principalul pom de Crăciun al țării și decorațiunile sclipitoare vor continua să încânte locuitorii și oaspeții Chișinăului.

— După o săptămână de la intemperia albă care a fost în țară și în capitală, drumurile sunt practic impracticabile. Trotuarele și unele porțiuni de drum prevăzute pentru transportul public au fost acoperite cu zăpadă murdară.

Știrile video sunt difuzate pe NewsMaker zilnic de luni până vineri. Scriți în comentarii opiniile voastre, dar și despre ce ați vrea să aflați anume de la noi.

Abonați-vă la canalul nostru de YouTube ca să aflați primii despre cele mai noi buletine de știri și pentru a primi notificări.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.




Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

24.hu

Accidentul cu morți și răniți din Ungaria: 6 din cele 9 persoane din microbuz, cetățeni ai R. Moldova

Dintre cele nouă persoane aflate în microbuzul înmatriculat în R. Moldova, implicat în accidentul din Ungaria soldat cu morți și răniți, șase sunt cetățeni ai R. Moldova, iar trei – cetățeni români. Informațiile au fost comunicate de Ministerul Afacerilor Externe pe 13 iunie. Amintim că, din totalul celor nouă persoane, șapte au murit și două au fost rănite. Potrivit Ministerului, cele două persoane care au supraviețuit sunt cetățeni ai Republicii Moldova.

Ministerul a anunțat, citând datele Ambasadei Republicii Moldova în Ungaria, că dintre cele nouă persoane aflate în microbuz, șase erau cetățeni ai Republicii Moldova, unii dintre ei având și cetățenie română, iar trei erau cetățeni români.

„Cele două persoane rănite, transportate la spital pentru îngrijiri medicale, sunt cetățeni ai Republicii Moldova care dețin și cetățenia română”, a mai declarat Ministerul de Externe.

***

Presa din Ungaria a scris că tragedia s-a produs în dimineața zilei de 12 iunie, pe o autostradă din apropierea orașului Győr. Se menționa că în accident au fost implicate un microbuz și un camion înmatriculate în Republica Moldova. Presa relata că inițial a avut loc o coliziune între un camion și un utilaj de lucru, după care un microbuz a lovit un camion oprit din cauza primului accident. Potrivit presei, în primul accident a murit o persoană, iar în al doilea – șapte persoane. Victimele sunt cetățeni străini, toți bărbați, mai nota presa.

Ulterior, Ministerul de Externe de la Chișinău a declarat că microbuzul este înmatriculat în Republica Moldova, însă nu și autocamionul. Potrivit instituției, accidentul s-a produs inițial între un autocamion și un autoturism, după care microbuzul a lovit autocamionul aflat pe carosabil. În primul său comentariu, instituția a precizat că la bordul microbuzului se aflau nouă persoane, dintre care opt au decedat. Totodată, a menționat că identitatea și cetățenia victimelor nu au fost confirmate.

Într-un comentariu ulterior, Ministerul de Externe a precizat că la locul accidentului au fost găsite atât pașapoarte moldovenești, cât și românești. Instituția a menționat că în total au fost nouă persoane implicate în cel de-al doilea accident, dintre care șapte au murit.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: