Captură video

„Vin dintr-o țară mică, dar cu inimă mare”: Luptătoarea Anastasia Nichita a cerut, din PMAN, condiții europene pentru sportivii moldoveni

Tinerii sunt o forță, care pot duce Moldova în Uniunea Europeană, susține tripla campioană la lupte libere, Anastasia Nichita. Sportiva, care ne-a reprezentat țara cu succes la nenumărate competiții sportive internaționale, îndeamnă tinerii Moldovei să își facă vocea auzită și să ceară integrarea țării noastre în marea familie europeană.

Anastasia recunoaște – să faci sport de performanță în Moldova nu este ușor. Potrivit ei, aderarea Republicii Moldova la Uniunea European ar putea schimba lucrurile atât pentru sportivii de performanță, care duc faima țării peste hotare, cât și pentru fiecare cetățean al țării. În discursul său din PMAN, tripla campioană mondială a făcut apel la tinerii din țară să se unească în jurul cauzei europene, ca fiind singura cale de modernizare și prosperare a Moldovei.

„Îndemn toți tinerii să-și facă vocea auzită – să ceară aderarea Republicii Moldova la UE și să le explice celor care încă au dubii că este vorba de viitorul nostru. Indiferent de vârstă, fiecare dintre noi poate contribui la un viitor mai bun, un viitor demn acasă, un viitor european și sigur. Sportul ne poate uni și acum pentru a aduce UE în Moldova. Sunt sigură că doar împreună putem să schimbăm lucrurile spre bine”, a declarat Anastasia Nichita în fața mulțimii adunate în PMAN.

De menționat că mii de oameni, din întreaga țară, s-au adunat în Piața Marii Adunări Naționale pentru a-și exprima acordul pentru vectorul pro-european al Republicii Moldova. Alături de primele persoane în stat, la eveniment a participat și președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, care a dat asigurări – Moldova nu este singură în demersurile sale. UE susține cursul pro-european al țării. Evenimente similare au fost organizate, inclusiv, în alte 33 de capitale și orașe europene.

NM transmite live Adunarea „Moldova Europeană”. Evenimentul are două părți: adresări către cetățeni și un program artistic.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ceslav Panico

Avocatul Poporului, după ce Buzu a vorbit despre „bîdle” la o întâlnire cu alegătorii: mesajele trebuie să unească, nu să dezbine

Avocatul Poporului, Ceslav Panico, a venit cu un apel către concurenții electorali și reprezentanții acestora să evite limbajul instigator la ură și discriminare în campania pentru parlamentare. Ombudsmanul susține că discursurile politice trebuie să rămână în limitele respectului față de alegători și contracandidați

„Chiar din primele zile ale campaniei electorale au fost deja constatate situații de discurs de ură, instigare la discriminare și alte forme de intoleranță din partea mai multor concurenți electorali și reprezentanți ai acestora, confirmate inclusiv în rapoartele anterioare ale organizațiilor independente de monitorizare, cum ar fi ale Promo-LEX”, a declarat Panico.

El a atras atenția că astfel de derapaje sunt cu atât mai grave atunci când vin de la persoane care aspiră la funcții parlamentare.

„Viitorii deputați și deputate trebuie să fie exemple de integritate și respect pentru standardele internaționale privind drepturile omului. Utilizarea unui astfel de limbaj riscă să fie percepută de populație ca o normalitate, legitimând atacurile și dezbinarea. Cei care urmează să guverneze au datoria să demonstreze prin comportament și discurs că reprezintă întreaga societate, inclusiv pe cei care nu i-au votat”, a mai adăugat Avocatul Poporului.

Declarațiile vin după scandalul stârnit de ministrul Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu, care, la o întâlnire electorală cu cetățenii din satul Pelenia, raionul Drochia, a spus că alegerile parlamentare vor arăta dacă „suntem popor sau suntem bâdle”. Cuvintele ministrului au provocat critici din partea mai multor concurenți electorali. Unii au catalogat expresia drept „limbaj stradal”, iar alții au anunțat că vor sesiza Comisia Electorală Centrală.

Ulterior, Buzu, care face campanie pentru PAS, dar nu figurează pe lista formațiunii pentru parlamentare, a precizat că imaginile video au fost „scoase din context” și că ar avea scopul „de a semăna confuzie” în rândul cetățenilor.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: