Anatolie Golovco/Facebook

Vizită inopinată la Aeroportul Chișinău. În ce condiții erau cazați cetățenii străini cu acces interzis în Republica Moldova

Camerele destinate solicitanților de azil erau utilizate în scopuri personale, iar cele pentru îngrijirea copiilor au fost transformate în spațiu de odihnă pentru cetățenii neadmiși pe teritoriul Republicii Moldova. Acestea, dar și alte nereguli au fost depistate de către angajații Oficiului Avocatului Poporului în urma unei vizite inopinate la Aeroportul Internațional Chișinău, potrivit unui comunicat al instituției, publicat astăzi, 6 decembrie.

Experții au constatat că odăile destinate solicitanților de azil erau încuiate. În ambele camere lipsea lenjeria de pat, pături, pahare și tacâmuri, iar în cea destinată pentru plasarea bărbaților se aflau lucruri ce ar aparține angajaților poliției de frontieră.

Totodată, inspecția a arătat că în spațiul destinat mamelor și a copiilor s-a aflat, timp de 22 de ore, o familie cu un minor, care nu au fost admiși pe teritoriul Republicii Moldova. Potrivit sursei citate, odaia respectivă nu este amenajată pentru odihnă pe timp îndelungat și nu asigură intimitate. În același timp, cetățenii străini nu au avut acces la aer liber și le-a fost restricționat accesul la bagaje. De asemenea, nu le-a fost explicată procedura care le permite solicitarea de azil, se mai anunță în comunicat.

Inspecția a mai constatat că nu există o cameră de reținere temporară și/sau un izolator pentru persoanele ce încalcă grav ordinea publică în aeroport/avion și nici spații acomodate pentru plasarea cetățenilor neadmiși (nesolicitanți de azil) de până la 24 ore. De asemenea, lipsește o unitate de gardă.

Vizita inopinată a fost efectuată de către Direcția prevenirea torturii din cadrul Oficiului Avocatului Poporului. La aceasta a participat și Tatiana Chebac, consilieră de monitorizare a frontierei și a locurilor de detenție din cadrul Centrului de Drept al Avocaților.

Scopul vizitei a fost verificarea situației privind respectarea drepturilor cetățenilor străni neadmiși în țară, inclusiv a solicitanților de azil.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Apostolova și Fotescu o apără pe Tauber, care riscă 13 ani de închisoare. Cum evită să răspundă unde se află deputata de 6 luni (VIDEO)

La Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani are loc o nouă ședință în dosarul în care deputata Marina Tauber, afiliată oligarhului fugar Ilan Șor, este învinuită de finanțare ilegală a ex-Partidul „ȘOR”. Deputata Reghina Apostolova, prezentă pentru a-și susține colega, s-a declarat revoltată că procurorii cer 13 ani de închisoare pentru aceasta și susține că Tauber nu ar fi comis faptele care i se impută.

Corespondenta NM Corina Malcocean i-a surprins pe deputații Reghina Apostolova și Vadim Fotescu pe holurile instanței. Acesta le-a pus mai multe întrebări în legătură cu Tauber, care lipsește de peste 6 luni din Republica Moldova.

Considerăm că cauza care este fabricată în privința liderilor de opoziție, precum Evghenia Guțul, Marina Tauber, este presiune politică asupra opoziției. Al doilea moment: ne-a revoltat solicitarea Procuraturii că Marinei Tauber trebuie să-i fie dați 13 ani de închisoare pentru încălcări pe care nu le-a comis”, a spus Reghina Apostolova.

Întrebată de ce Tauber nu vine la ședințele de judecată, parlamentara a spus: „Nu sunt avocatul său și n-am discutat acest subiect cu ea – de ce nu frecventează (ședințele de judecată n. r.). Există dreptul omului, conform legii, pentru prezența și absența sa”.

Corespondenta NM a încercat să discute și cu Vadim Fotescu, însă acesta a adoptat un ton defensiv și a refuzat practic să răspundă la întrebări. Acesta a menționat că nu va discuta până nu va exista „presă independentă”.

Amintim că Marina Tauber este cercetată pe cinci capete de acuzate – falsificarea rapoartelor privind finanțarea campaniei electorale și a partidului politic, acceptarea finanțării ilegale din partea unui grup criminal organizat, precum și amestecul în înfăptuirea justiției.

Deputata a părăsit Republica Moldova pe 7 ianuarie 2025, prin Aeroportul Chișinău, cu destinația Istanbul. Plecarea a avut loc chiar înaintea unei ședințe de judecată în dosarul respectiv. De atunci, Tauber nu s-a mai întors în țară. Ea se declară nevinovată și spune că dosarul în care este învinuită ar fi fost pornit la „comandă politică”.

Toate ședințele de judecată care o vizează se desfășoară în prezent în lipsa ei.

Potrivit informațiilor disponibile, deputata se află, în prezent, în Rusia. Ultima dată aceasta a fost văzută la Moscova, pe 6 iulie, la Congresul Blocului „Victorie” – controlat de oligarhul fugar Ilan Șor. La eveniment au fost prezenți inclusiv Apostolova și Fotescu.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: