Facebook/Irina Vlah

Vlah apelează la Curtea Constituțională: „Noua componență a Parlamentului nu reflectă voința reală a cetățenilor”

La mai mult de două săptămâni de la scrutinul parlamentar din 28 septembrie, Partidul „Inima Moldovei”, condus de Irina Vlah, a anunțat că a sesizat Curtea Constituțională în contextul „excluderii ilegale din alegeri”. Vlah a declarat, pe 15 octombrie, că „noua componență a Parlamentului nu reflectă voința reală a cetățenilor”. Menționăm că, pe 16 octombrie, Curtea Constituțională va decide dacă confirmă sau nu rezultatele alegerilor parlamentare.

După o perioadă fără declarații publice, Vlah și Inima Moldovei au postat primul mesaj pe 15 octombrie. Precedentul data din 29 septembrie. Partidul a anunțat că a sesizat Curtea Constituțională „în problema excluderii arbitrare din alegeri, fără decizie definitivă”.

„În sesizarea depusă, se menționează că Partidului Republican „Inima Moldovei” i-a fost interzisă participarea la procesul electoral printr-o măsură provizorie, fără o hotărâre definitivă, fără probe clare și fără respectarea dreptului la apărare. Această limitare s-a aplicat în baza unei legi controversate, adoptate cu doar câteva luni înainte de alegeri (în vigoare din 14 iunie 2025), în contradicție cu standardele internaționale care interzic modificarea regulilor electorale în preajma scrutinelor. (…) Mai mult, cererea Ministerului Justiției de limitare a activității Partidului „Inima Moldovei” pe o durată de 12 luni urmează să fie examinată abia după alegeri, pe 20 octombrie 2025 – când deja este imposibil de reparat prejudiciul electoral produs”, a declarat partidul.

Irina Vlah, lidera partidului, a scris pe rețelele de socializare că „noua componență a Parlamentului nu reflectă voința reală a cetățenilor”.

***

Amintim că, pe 26 septembrie, cu două zile înainte de alegeri, partidul „Inima Moldovei” a fost exclus din cursa pentru parlamentare. Decizia a fost luată de Comisia Electorală Centrală, după ce Curtea de Apel a limitat temporar activitatea formațiunii până la pronunțarea unei hotărâri definitive. Partidul „Inima Moldovei” făcea parte din Blocul electoral „Patriotic”, candidat la alegerile parlamentare din 28 septembrie, alături de Partidul Socialiștilor, Partidul Comuniștilor și Partidul „Pentru Viitorul Moldovei”.

Partidul „Inima Moldovei” este acuzat că ar fi beneficiat de finanțare ilegală din Rusia în perioada campaniei electorale.

Pe 2 octombrie, partidul Irinei Vlah a fost scos și din cursa pentru alegerile locale noi.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Gheorghe Hajder

Gheorghe Hajder a vizitat zonele inundate din Călărași și Ungheni: anunță verificări la lacuri

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a efectuat marți, 26 mai, o vizită în zonele afectate de inundațiile din raioanele Ungheni și Călărași, produse în urma ploilor torențiale. Oficialul a anunțat controale la lacurile și iazurile din zonele vizate, pentru a verifica respectarea normelor tehnice și a măsurilor de siguranță de către administratori.

Gheorghe Hajder a menționat că, în ultimele zile, nivelul apei din lacuri a atins „cote record”. „Vorbim despre o cantitate excepțională de precipitații, un fenomen care, potrivit estimărilor, poate avea loc o dată la 100 de ani”, a spus oficialul.

Ministrul Mediului a menționat că, datorită intervenției echipelor IGSU și specialiștilor de la „Apele Moldovei”, situația a fost stabilizată, iar comunitățile au fost protejate de „consecințe care puteau fi mult mai grave”.

Însă, dincolo de forța naturii, trebuie să vorbim deschis despre responsabilitate. Proprietarii și arendașii de iazuri au obligații legale stricte: respectarea normelor tehnice de exploatare, deținerea obligatorie a pașaportului lacului și măsuri de siguranță. În perioada imediat următoare, vom verifica dacă administratorii lacurilor și-au respectat toate obligațiile tehnice și de siguranță și după caz, vom veni cu recomandări și modificări ale cadrului normativ, pentru a nu mai permite nimănui să opereze bazine acvatice fără garanții de securitate”, a subliniat Hajder.

Amintim că, pe 22 mai, în Republica Moldova au avut loc ploi torențiale, care au afectat zeci de localități, în special raioanele Ungheni și Călărași.

Intervențiile pentru înlăturarea consecințelor continuă marți, 26 mai. Salvatorii și autoritățile desfășoară lucrări de consolidare a digurilor din localitățile Bularda și Hîrbovăț, raionul Călărași, creează canale suplimentare de deversare și pregătesc saci cu nisip pentru prevenirea cedării barajelor. Totodată, din motive de siguranță, circulația în zona podului de sub calea ferată din Strășeni rămâne temporar restricționată.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: