Volodimir Zelenski, declarații pentru o publicație germană: „Da, simt ură față de Rusia, față de soldații ruși”

La doar câteva ore după atacul cu rachetă asupra gării din orașul ucrainean Kramatorsk, care a ucis cel puțin 50 de civili, președintele Ucrainei Volodimir Zelenski a vorbit despre acest eveniment într-un interviu pentru publicația germană BILD.

„Nu mai pot să plâng. Nu te poți obișnui cu aceste sacrificii”, a spus Zelenski jurnalistului din Germania, care l-a întrebat dacă mai poate plânge după masacrul de la Kramatorsk, la Bucea, după sutele de morți.

În același interviu, președintele ucrainean a mai spus că urăște Rusia și soldații ruși.

„Da, simt ură față de Rusia, față de soldații ruși, când văd aceste imagini în fața ochilor mei. Copii uciși fără picioare, fără brațe. Ca tată, firesc mă gândesc la copii în astfel de momente. Sunt momentele precum absolvirea sau nunta, „atunci te gândești la părinții copiilor morți. Atunci crezi că nu vor trăi niciodată aceste momente cu copiii lor”, spune emoționat Zelenski.

Șeful statului ucrainean a mai spus că nu este clar încă în câte sate și orașe ucrainene sunt comise astfel de crime de război precum în Bucea.

„Ce se întâmplă în aceste sate din sud, cum ar fi lângă Herson, Zaporojia și în est – nu știm. Multe orașe au fost pur și simplu complet distruse. Fără case, fără oameni – nu știu ce vom găsi acolo”, spune Zelenski.

Întrebat care este cel mai rău lucru pe care l-a auzit în ultimele zile, Zelenski a răspuns:

„Un politician de frunte din UE a vrut să vadă dovezi de la președintele ucrainean că crimele de război de la Bucea nu au fost înscenate. O retorică care de altfel vine doar direct de la Kremlin”, a spus președintele Ucrainei fără să dea un nume.

 

 

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Comisia Electorală Centrală a Republicii Moldova

Încă două partide și un bloc vor în Parlament: cer înregistrarea candidaților la scrutinul din septembrie

Comisia Electorală Centrală (CEC) a recepționat, pe 17 august, trei cereri de înregistrare a listelor de candidați pentru funcția de deputat în Parlamentul Republicii Moldova. Cererile au fost depuse de două formațiuni politice și de un bloc electoral, în vederea participării la alegerile parlamentare din 28 septembrie.

O cerere de înregistrare a listei de 59 de candidați a fost depusă de către Partidul Liberal, condus de Mihai Ghimpu. O altă cerere a fost depusă de către Partidul politic „Noua Opțiune Istorică”, condus de către Svetlana Chesari, care a solicitat înregistrarea listei de 55 de candidați. O cerere de înregistrare a listei de 66 de candidați la funcția de deputat în Parlamentul Republicii Moldova a fost depusă de blocul electoral „Blocul Unirea Națiunii”. Blocul Unirea Națiunii este format din Partidul Reîntregirii Naționale „Acasă”, condus de Valentin Dolganiuc, și Partidul Național Liberal, condus de Mihail Severovan.

Conform procedurii, Comisia a stabilit ordinea prealabilă în buletinul de vot:

– Blocul electoral „Blocul Unirea Națiunii” – poziția a 22-a;

– Partidul politic Noua Opțiune Istorică – poziția a 23-a;

– Partidul Liberal – poziția a 24-a.

Comisia are la dispoziție 7 zile pentru examinarea dosarelor și adoptarea unei hotărâri în acest sens.

Instituția electorală a amintit că mai sunt două zile până la încheierea perioadei de depunere a documentelor pentru înregistrarea candidaților la funcția de deputat în Parlamentul Republicii Moldova.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: