Facebook/Maia Sandu

Zelenski a primit-o la președinția de la Kiev pe Sandu: Este foarte simbolic că președinta Moldovei vizitează azi Ucraina

Președinta Maia Sandu, care se află într-o vizită oficială în Ucraina, a fost găzduită de omologul său ucrainean, Vladimir Zelenski, a fost primită la președinția de la Kiev. Cei doi șefi de stat a avut o întrevedere, în cadrul căreia au discutat despre cooperarea dintre Republica Moldova și Ucraina, precum și eurointegrarea celor două țări.

Pe canalul de Telegram al liderului de la Kiev, a fost publicat un videoclip cu primirea Maiei Sandu la președinția de la Kiev. Într-un mesaj alăturat, Vladimir Zelenski a numit vizita președintei Sandu în Ucraina în ziua când țara marchează un deceniu de la Revoluției demnității una „simbolică”.

Este foarte simbolic faptul că astăzi, la 10 ani după ce ucrainenii au decis în sfârșit asupra viitorului lor, președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, se află în vizită în Ucraina”, a menționat acesta.

Președintele Zelenski a oferit detalii și despre subiectele abordate în cadrul întrevederii bilaterale pe care au avut-o.

Am discutat probleme de securitate, extinderea exporturilor noastre prin Moldova și cooperarea transfrontalieră, provocările energetice cu care se confruntă țările noastre și, bineînțeles, integrarea noastră europeană. Vă mulțumim pentru sprijin!”, a spus el.

La rândul său, Maia Sandu a anunțat într-un mesaj pe Facebook că a discutat cu Vladimir Zelenski, printre altele, despre colaborarea moldo-ucraineană și integrarea europeană a Moldovei și Ucrainei.

Am avut o discuție productivă cu președintele Volodymyr Zelenskyy. Am vorbit despre angajamentul țărilor noastre pentru libertate și despre cum împreună clădim viitorul nostru comun în UE. Am discutat și despre cooperarea bilaterală, inclusiv sporirea securității energetice și investițiile în drumurile și căile ferate ale Moldovei pentru a asigura conexiuni mai rapide, mai sigure și eficiente între țările noastre și UE”, a menționat ea.

Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu

Amintim că Maia Sandu efectuează pe 21 noiembrie o vizită oficială la Kiev. În dimineața zilei, Maia Sandu, Vladimir Zelenski și prima doamnă a Ucrainei, Olena Zelenska, au au adus un omagiu celor decedați în timpul Revoluției demnității. După întrevederea bilaterală de la Președinția ucraineană, cei doi șefi de stat s-au întâlnit cu președintele Consiliului European Charles Michel.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Antena 3 CNN

Există cetățeni moldoveni printre victimele atacurilor iraniene asupra Israelului? Precizările ambasadorului Roitman

Actualmente, nu există victime în rândul cetățenilor Republicii Moldova din Israel, în contextul atacurilor Iranului asupra statului evreiesc. Anunțul a fost făcut pe 14 iunie de ambasadorul țării noastre la Tel Aviv, Alexandr Roitman.

Ambasada este în contact permanent cu autoritățile israeliene, pentru moment victime sau răniți printre cetățenii moldoveni nu au fost înregistrate”, a transmis Alexandr Roitman pe Facebook.

Amintim că situația de securitate din Orientul Mijlociu a degradat după ce, în noaptea de 12 spre 13 iunie, Israelul a lansat o serie de atacuri aeriene asupra teritoriului iranian. La rândul său, în noaptea de 13 spre 14 iunie, Iranul a lansat mai multe valuri de rachete asupra Israelului. Potrivit BBC, armata israeliană a comunicat că unel rachete au fost interceptate, iar în localitățile în care au fost raportate căderi de proiectile au fost organizate operațiuni de căutare și salvare.

În replică, statul evreiesc a bombardat din nou Iranul. Unul dintre atacuri a vizat zona în care se află aeroportul Mehrabad din Teheran. Spre dimineață, armata israeliană a anunțat că Israel continuă să lovească ținte din Iran. Presa iraniană a relatat că armata țării doboară drone israeliene la granița de nord-vest, în zona Salmas.

Potrivit autorităților iraniene, în urma atacurilor Israelului, 78 de persoane au fost omorâte, iar peste 320 au suferit răni. Printre cei decedați se numără conducerea militară a țării, oameni de știință implicați în programul nuclear al Iranului, precum și civili. Israelul a raportat 4 oameni uciși și peste 70 de răniți.

Pe 13 iunie, Ministerul de Externe de la Chișinău a activizat Celula de criză în contextul escaladării tensiunilor dintre cele două țări. Instituția a îndemnat cetățenii să evite călătoriile în Israel, din cauza riscurilor de securitate.

Ambasadorul Republicii Moldova la Tel Aviv, Alexandr Roitman, a publicat în dimineața de 14 iunie un mesaj în care îndeamnă cetățenii moldoveni din Israel să se conformeze instrucțiunilor de securitate emise de autoritățile israeliene. Diplomatul a îndemnat la evitarea deplasărilor neesențiale și aflarea în preajma adăposturilor antirachetă.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: