Licitația privind achiziția unui lot de 400 de mii de vaccinuri împotriva coronavirusului a eșuat. Centrul pentru achiziții publice centralizate în sănătate a anunțat pe 9 aprilie că nicio companie nu a depus vreo ofertă.
Reprezentanții instituției au precizat că vor continua negocierile directe cu producătorii de vaccinuri anti-Covid.
Amintim că la sfîrșitul lui martie guvernul a anunțat o licitație pentru procurarea a 400 de mii de doze de vaccin anti-COVID. Pentru o doză de vaccin autoritățile oferă 175 de lei, suma totală pentru achiziționarea lotului fiind de 70 de milioane de lei. Ulterior, autoritățile au suspendat temporar procedura de achiziție a vaccinurilor anti-COVID-19 din motiv că a fost prelungit termenul limită de depunere a ofertelor.
Amintim că președinta țării Maia Sandu a declarat că are anumite nedumeriri față de licitația lansată de Ministerul Sănătății, privind achiziționarea vaccinurilor. Maia Sandu a explicat că toate guvernele negociază direct cu producătorii, pentru că aceste companii nu vor veni să liciteze pentru a vinde loturi de doar 200-400 de mii de doze de seruri.
16 artiști vor concura în Finala Națională Eurovision 2026. Aceștia au fost selectați în urma audițiilor live, scrie Moldova 1. Printre finaliști se numără Satoshi, Katy Rain, Cristy Rouge și Maxim Zavidia. Finala Națională va avea loc la Arena Chișinău.
Audițiile s-au desfășurat pe 16 decembrie, în cadrul Selecției Naționale Eurovision 2026. La acestea au fost înscriși 37 de participanți, dintre care 34 au evoluat, iar ceilalți trei nu s-au prezentat.
Deși inițial era prevăzută calificarea a maximum 10 participanți în Finala Națională Eurovision, compania „Teleradio-Moldova” a făcut uz, împreună cu producătorii selecției, de prevederea 4.3.6 din Regulament și a extins lista finaliștilor, notează Moldova 1. Potrivit organizatorilor, acest fapt s-a datorat „numărului mare de piese bune și prestații demne ale artiștilor”. „Inițial, intenționam să alegem 10 participanți, însă am decis să mergem mai departe cu 16 finaliști, pentru că am simțit potențial la mai mulți artiști și ne-am dorit să le oferim șansa de a urca pe scena de la Arena în Finala Națională din 17 ianuarie”, a declarat producătorul muzical al selecției naționale, Serghei Orlov.
„Avem finaliștii. Urmează o lună în care vom munci alături de ei ca să perfecționăm prestațiile, astfel încât finala să fie de calitate”, a spus Roman Burlaca, producător muzical al selecției naționale.
Cea de-a 70-a ediție a Eurovision Song Contest va fi organizată la Viena, Austria. Cele două semifinale vor avea loc pe 12 și 14 mai, iar finala concursului este programată pentru data de 16 mai.
Republica Moldova va participa pentru a 20-a oară la competiția internațională. Cel mai bun rezultat al R. Moldova la Eurovision a fost în anul 2017, atunci când trupa SunStroke Project a obținut locul trei, cu piesa „Hey mamma”. Țara noastră nu a participat în acest an la Eurovision. Reprezentanții „Teleradio-Moldova” au explicat că decizia a fost luată pentru a revizui criteriile și metodologia de selecție, „pentru a încuraja o reprezentare mai largă a artiștilor talentați și pentru a oferi o reprezentare mai consistentă și competitivă pe scena internațională”.