captură foto

Fostul șef adjunct al Procuraturii Generale Ruslan Popov, care este cercetat penal, a susținut examenul pentru a deveni judecător

Fostul procuror general adjunct, Ruslan Popov, cercetat penal pentru îmbogățire ilicită şi fals în declarații publice, a susținut examenele de la Institutul Național de Justiție, pentru a putea candida la funcția de judecător în temeiul vechimii în muncă.

Ruslan Popov a obținut nota medie 8.54 la proba orală în materie de drept penal şi drept procesual penal (inclusiv aspecte de drept contravențional), drept civil și drept procesual civil, drept administrativ, drepturile omului.

Rezultatele probei orale ale candidaților la funcția de judecător în temeiul vechimii în muncă au fost publicate de Institutul Național de Justiție pe 19 aprilie 2023.

Examenul pentru candidații la funcția de judecător sau de procuror în temeiul vechimii în muncă este susținut în două probe:

– proba scrisă, care se desfășoară electronic în două etape. Prima etapă constă în susținerea unui test psihologic eliminatoriu. Etapa a doua a probei scrise constă în întocmirea a câte două acte procedurale în baza unor cauze concrete.

– probă orală: în materie de drept penal şi drept procesual penal (inclusiv aspecte de drept contravențional), drept civil și drept procesual civil, drept administrativ, drepturile omului – pentru persoanele care candidează la funcția de judecător; în materie de drept penal şi drept procesual penal (inclusiv aspecte de drept contravențional), drepturile omului – pentru persoanele care candidează la funcţia de procuror.

Aprobarea rezultatelor finale ale examenului pentru persoanele care candidează la funcția de judecător sau de procuror în temeiul vechimii în muncă (proba scrisă și proba orală) se efectuează după examinarea tuturor contestațiilor, potrivit Regulamentului Institutului Național de Justiție.

***

Amintim că fostul adjunct al procurorului general suspendat, Ruslan Popov, a fost demis de la Procuratură pe 28 martie 2022. Popov este acuzat în două dosare penale: îmbogățire ilicită și fals în declarația de avere. Primul dosar a fost deschis în toamna lui 2021, al doilea – în primăvara lui 2022.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol/președinte.md

„Comportamentul inautentic” din presă și online, în vizorul Centrului pentru combaterea dezinformării. Maia Sandu a semnat

Șefa statului, Maia Sandu, a semnat un decret prezidențial care stabilește structura Centrului pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării (STRATCOM), instituție care, în luna august, a trecut din subordinea Parlamentului în cea a Președinției. Potrivit documentului, în structura centrului va exista o direcție responsabilă de „analiza comportamentului inautentic în spațiul informațional”.

Pe 16 septembrie, Maia Sandu a semnat un decret „privind aprobarea structurii și a efectivului-limită al Centrului pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării”.

Documentul prevede ca STRATCOM să aibă maximum 29 de angajați. Directorul instituției va stabili lista angajaților centrului în termen de o lună.

Potrivit decretului, structura STRATCOM va include un director, două direcții, secția administrativă, serviciul financiar și serviciul juridic.

Una dintre direcții – Direcția conștientizare situațională și previziune – va avea două secții: Secția analiză a spațiului informațional și Secția analiză a comportamentului inautentic în spațiul informațional.

A doua direcție – Direcția consolidarea rezilienței – va include Secția capacitare interinstituțională și orientare strategică și Secția cercetare și sensibilizare societală.

Decretul a intrat în vigoare la data semnării, 16 septembrie.

NewsMaker by Mihaela Conovali

Amintim că, în 2023, președinta Maia Sandu a anunțat că în Republica Moldova va fi creată o instituție care să lupte împotriva propagandei și dezinformării. Ulterior, s-a anunțat că instituția se va numi Centrul pentru Comunicare Strategică și Combatere a Dezinformării. Între timp, inițiativa legislativă venită din partea președintei Maia Sandu a fost adoptată de Parlament. Se menționa că Parlamentul, prin intermediul comisiilor parlamentare de profil, va exercita controlul parlamentar asupra activității Centrului.

Începând cu luna august 2025, Centrul pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării a trecut din subordinea Parlamentului în cea a Președinției, ca urmare a unui proiect de lege elaborat de PAS. Conform proiectului, Consiliul consultativ de pe lângă Centrul pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării va avea un rol strict consultativ, iar deciziile sale vor reprezenta doar recomandări. Centrul nu va mai prezenta rapoarte Consiliului Centrului, ci Consiliului Suprem de Securitate. Obligația de a prezenta rapoarte Parlamentului și președintelui Republicii Moldova rămâne neschimbată.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: