Timp de aproximativ o lună va fi suspendat parțial traficul rutier pe bulevardul Dimitrie Cantemir, pe tronsonul până la sensul giratoriu din Piața Constantin Negruzzi. Informația a fost comunicată de Primăria Chișinău pe 19 aprilie, care a atenționat șoferii cu privire la restricții. Totodată, potrivit autorităților locale, pe 22 aprilie va fi suspendat parțial traficul rutier pe un tronson al străzii Alexandru Cosmescu.
Primăria Chișinău a anunțat că, în perioada 21 aprilie-20 mai, va fi suspendat parțial traficul rutier pe bulevardul Dimitrie Cantemir, pe tronsonul până la sensul giratoriu din Piața Constantin Negruzzi. Potrivit autorităților, în această perioadă vor avea loc lucrări de strămutare a rețelelor de comunicații electronice din zona de construcție a complexului multifuncțional de pe bulevardul Constantin Negruzzi, nr. 2/4, sectorul Botanica.
De asemenea, pe 22 aprilie va fi suspendat parțial traficul rutier pe strada Alexandru Cosmescu, pe tronsonul cuprins între străzile Mihail Lomonosov și Pantelimon Halippa, a anunțat Primăria. Potrivit autorităților, în această zi vor avea loc lucrări de intervenție la rețeaua de canalizare din strada Alexandru Cosmescu.
Potrivit autorităților locale, în acest sens vor fi instalate indicatoare rutiere și îngrădiri necesare. „Conducătorii auto sunt îndemnaţi să se conformeze cerințelor agenților de circulație, să manifeste răbdare și disciplină în trafic, fără abateri de la Regulamentul circulației rutiere”, se mai arată în mesajul Primăriei Chișinău.