9.000 EUR pentru susținerea afacerilor conduse de femei: Women Accelerator „She’s Next” și-a desemnat câștigătoarele

Chișinău, 16 decembrie 2024 — Pe 12 decembrie 2024, programul Women Accelerator „She’s Next” s-a încheiat cu evenimentul Demo Day. În cadrul acestuia, cele 20 de antreprenoare participante și-au prezentat proiectele de afaceri în fața unui juriu de experți, demonstrând progresul obținut pe parcursul programului.

După sesiunea de prezentări, Ana Plămădeală, fondatoarea Ignis Ceramics, a fost desemnată câștigătoare. Antreprenoarea a primit un grant de 5.000 EUR pentru dezvoltarea afacerii sale din partea Visa și maib. Alte 8 participante au fost, de asemenea, premiate cu sume de bani.

„La Visa, angajamentul nostru este de a susține femeile antreprenoare din întreaga lume și de a încuraja dezvoltarea acestora prin acces la resurse, mentorat și oportunități, a declarat Cristina Doros, Senior Vice President și Group Country Manager pentru Visa în CISSEE. „Suntem încântați să vedem cât de mult a evoluat inițiativa noastră globală She’s Next Empowered by Visa de când am lansat-o în Moldova anul trecut. Succesul acestui program subliniază potențialul extraordinar al afacerilor conduse de femei din Moldova de a impulsiona inovația și creșterea economică. Suntem mândri să sprijinim antreprenoarele talentate în drumul lor spre realizarea obiectivelor și extinderea impactului afacerilor lor pe plan național și internațional.”

În total, 20 de afaceri conduse de femei au fost selectate, printr-un proces riguros de aplicare, pentru a participa în accelerator. Pe parcursul programului, participantele au beneficiat de un curriculum complet, incluzând workshopuri online și offline, Inspirational Talks, precum și webinarii Visa pe teme esențiale pentru antreprenori, precum vânzări, marketing pe rețelele sociale, contabilitate de afaceri și loialitatea clienților. De asemenea, participantele au avut parte de sesiuni individuale de mentorat cu cei 7 mentori ai programului, femei de afaceri de succes din Moldova. Totodată, ele au participat la evenimentul Business Speed Dating și au avut acces la pachete speciale de soluții de afaceri oferite de Visa, maib și alți parteneri, adaptate nevoilor micilor întreprinderi.

Maib s-a impus ca un motor cheie al dezvoltării afacerilor în Moldova, conducând cu mândrie piața cu o cotă de 37-38% atât în ​​credite, cât și în depozite. De fapt, fiecare a treia companie înregistrată în Moldova îi încredințează maib drept partener bancar. Astfel, suntem bucuroși să oferim femeilor antreprenoare un sentiment de securitate și abilitare, știind că vor avea întotdeauna un partener de încredere care să le susțină”, a declarat Andrii Glevatskyi, Vicepreședinte maib.

Demo Day a marcat punctul culminant al parcursului de trei luni al participantelor, oferindu-le o platformă pentru a demonstra creșterea veniturilor și a intra în competiție pentru obținerea de granturi financiare. Fondul total de premii a fost de 9 000 EUR.

Această ediție a fost cu adevărat remarcabilă. Am văzut cum afacerile s-au transformat datorită sesiunilor de mentorat calitative și a sfaturilor practice. 15 antreprenoare din 21, adică 71% dintre participante, au crescut vânzările pe durata programului, iar 5 dintre ele au crescut vânzările în mediu cu 270%. În total, valoarea adăugată creată pe parcursul ultimelor 3 luni este de 2,5 milioane lei. Datorită acestei experienței, beneficiarele vor păși mai sigur pe treptele antreprenoriatului, cucerind noi piețe. Women Accelerator „She’s Next” este mai mult decât un program, e o platformă care oferă femeilor antreprenoare șansa de a se încuraja, motiva și susține, contribuind astfel la dezvoltarea ecosistemului antreprenorial din Moldova, a declarat Traian Chivriga, Fondator și CEO XY Partners.

„Finance in Motion, prin fondul său dedicat antreprenoriatului – EFSE – a fost onorat să susțină cea de-a doua ediție a programului Women Accelerator și să împuternicească femeile antreprenor să-și dezvolte și să-și extindă afacerile dincolo de Moldova. Astfel de inițiative transformaționale reconfirmă potențialul și spiritul antreprenorial al țării, pe care suntem încântați să le cultivăm împreună prin colaborare și pasiune”, a declarat Oxana Binzaru, Director Regional, Finance in Motion pentru EFSE.

Ediția din 2024 a acceleratorului de afaceri pentru femei s-a bazat pe succesul primei etape a inițiativei She’s Next Empowered by Visa în Moldova, lansată în 2023. Anul trecut, XY Women Accelerator II, în parteneriat cu maib și EFSE, a oferit unui număr de 30 de femei antreprenoare un program educațional, oportunități de networking și oferte exclusive de afaceri pentru a le sprijini în dezvoltarea afacerilor lor.

Programul Women Accelerator „She’s Next” este implementat de XY Partners, cu sprijinul EFSE Entrepreneurship Academy & EU4Business și al inițiativei globale She’s Next Empowered by Visa, în parteneriat cu maib.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Максим Андреев/NewsMaker

Grecia a expediat decizia privind extrădarea lui Plahotniuc. Chișinăul se pregătește să-l aducă în R. Moldova

Grecia a expediat autorităților de la Chișinău decizia cu privire la extrădarea fostului lider PDM Vladimir Plahotniuc în Republica Moldova. Ministerul Justiției a anunțat că a recepționat documentele pe 12 septembrie.

Potrivit ministerului, decizia de extrădare emisă de autoritățile elene a fost recepționată de Biroul Naționaș Central Chișinău Interpol.

În rezultat, setul de acte necesar pentru extrădare a fost transmis Ministerului Afacerilor Interne, instituție competentă pentru preluarea persoanei vizate. MAI deja întreprinde acțiunile necesare pentru preluarea lui Vladimir Plahotniuc din custodia autorităților elene”, a transmis instituția.

Vladimir Plahotniuc a fost reținut pe 22 iulie, la aeroportul din Atena, la șase ani după ce a fugit din Moldova. Odată cu el, la aeroportul din capitala Greciei a fost reținut și fostul deputat democrat Constantin Țuțu, considerat de mulți ani omul de încredere al lui Plahotniuc. Cei doi urmau să zboare în Dubai. Oamenii legii au desfășurat percheziții la vila de lux pe care cei doi o închiriau în oraș, depistând zeci de acte false, obiecte de lux și bani în diferită valută.

Pe 23 iulie, Plahotniuc și Țuțu au fost plasați în arest preventiv. Ex-deputatul a fost eliberat între timp, însă Plahotniuc continuă să rămână în penitenciar.

Procuratura Generală a Republicii a trimis, pe 24 iulie, autorităților din Grecia o primă cerere de extrădare, iar ulterior Ministerul Justiției a expediat încă două. Curtea de Apel din Atena a acceptat solicitările, însă decizia finală privind extrădarea urma a fi luată de Ministerul Justiției al Greciei.

Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, a anunțat anterior că fostul lider PDM ar urma să fie adus în Republica Moldova în data de 25 septembrie.

Vladimir Plahotniuc este cercetat penal în țara noastră pentru săvârșirea unor infracțiuni grave, inclusiv crearea și conducerea unei organizații criminale, escrocherie în proporții deosebit de mari și spălare de bani, în conformitate cu Codul penal.

Centrul Naţional Anticorupţie

Viceprimarul de Comrat acuzat de abuz în serviciu va sta după gratii în următoarele 30 de zile. Celălalt scapă de penitenciar și rămâne în arest la domiciliu

Viceprimarul municipiului Comrat cercetat penal pentru abuz în serviciu va petrece următoarele 30 de zile în penitenciar, după ce instanța a dispus aplicarea măsurii preventive. Totodată, cel de-al doilea viceprimar al orașului, care este acuzat de finanțarea ilegală a partidelor, va rămâne în arest la domiciliu. Informațiile au fost raportate de Procuratura Generală (PG) într-un comunicat din 12 septembrie.

Potrivit PG, instanța a acceptat demersul procurorilor privind aplicarea arestului preventiv pentru 30 de zile în cazul viceprimarului din Comrat cercetat pentru abuz în serviciu. „Scopul măsurii este continuarea obiectivă a investigațiilor de către procurorii din Cahul și ofițerii CNA din regiune”, a subliniat instituția.

De cealaltă parte, Curtea de Apel Sud a respins contestația procurorilor privind plasare în arest preventiv a viceprimarului de Comrat care este învinuit de finanțarea ilegală a partidelor. Astfel, funcționarul public va rămâne în arest la domiciliu pentru 30 de zile.

Amintim că cei doi viceprimari ai municipiului Comrat sunt investigați într-un dosar de abuz de serviciu. Pe 9 septembrie, ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA) și procurorii le-au percheziționat domiciliile, automobilele și birourile de serviciu.

Unul dintre ei și-ar fi alocat ilegal mai multor terenuri de construcție către apropiații săi, în timp ce el însuși ar fi fost adevăratul beneficiara. Acesta a fost reținut pentru 72 de ore.

Cel de-al doilea ar fi influențat procesul decizional în Consiliul Municipal, în vederea atribuirii de terenuri către persoane interpuse, beneficiarii finali fiind ambii viceprimari. El fusese deja reținut pe 2 septembrie, după ce CNA și procurorii au descins la Primăria Comrat într-un dosar de finanțare ilegală a partidelor. Iar ulterior a fost plasat în arest la domiciliu.

TASS

Rusia neagă că ar încerca să influențeze alegerile din Moldova: „Acuzațiile fără dovezi sunt absurde”

Rusia a respins acuzațiile autorităților moldovene că ar încerca să intervină în alegerile parlamentare. Într-o declarație de presă, purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, a afirmat că aceste acuzații ar fi fără dovezi. Totodată, ea a criticat presupusa implicare a Vestului în treburile interne ale Republicii Moldova.

Autoritățile moldovene continuă să acuze fără dovezi Rusia de încercări de a interveni în alegerile viitoare. În același timp, regimul Sandu exercită presiune psihologică asupra populației și intimidează concurenții politici. Vestul, care controlează Moldova cu mâna moartă, continuă să își arate sprijinul necondiționat față de protejații săi. Conform experților moldoveni, se realizează o legitimare efectivă a implicării Vestului în treburile interne ale Moldovei. În acest context, afirmațiile fără dovezi privind presupusa intervenție a Rusiei în procesele electorale par absurde. Ritmul militarizării Republicii Moldova nu scade; militarii moldoveni participă regulat la exerciții comune cu țările NATO”, a declarat Zaharova.

NewsMaker a solicitat un comentariu de la Ministerul Afacerilor Externe, dar la momentul publicării știrii, nu am primit un răspuns.

***

Amintim că președinta Maia Sandu a ținut pe 9 septembrie un discurs în Parlamentul European. Șefa statului le-a vorbit eurodeputaților despre lupta Republicii Moldova pentru democrație și tacticile folosite de Federația Rusă pentru a influența rezultatele alegerilor parlamentare de la sfârșitul acestei luni. Maia Sandu a făcut și o adresare către cetățenii moldoveni în care a menționat că scopul Kremlinului este oprirea țării noastre din drumul său către UE. Oficiala i-a îndemnat moldovenii să iasă la vot și să aleagă „un Parlament care să ducă Moldova în Uniunea Europeană”.

Maia Sandu a subliniat că, în pofida provocărilor cu care s-a confruntat de la obținerea independenței, Republica Moldova a reușit să rămână un stat democratic.

Ea a subliniat că, de-a lungul timpului, Uniunea Europeană, alături de SUA, a ajutat țara noastră să implementeze reforme și să se modernizeze, dând astfel „speranță” cetățenilor moldoveni că locul lor este în UE. Șefa statului a menționat că, odată cu 24 februarie 2022, când Rusia a lansat invazia la scară largă asupra Ucrainei, Republica Moldova a știut că „nu mai poate aștepta”, având nevoie de siguranță, și a depus cererea de aderare la UE câteva zilei mai târziu, iar ulterior a devenit țară-candidată și a deschis negocierile de aderare.

Natalia Bejan/Facebook

Au pornit spre o destinație secretă și au aterizat… la Chișinău: 135 de turiști italieni descoperă Moldova

135 de cetățeni italieni – jurnaliști, bloggeri și turiști – au sosit astăzi, 12 septembrie, la Chișinău într-o cursă-surpriză, după ce au câștigat o excursie gratuită de trei zile într-o destinație secretă. Abia la aterizare au aflat că aceasta este Republica Moldova, anunță Agenția de Investiții.

Instituția precizează că va coordona întreaga experiență turistică a grupului pe durata vizitei.

Programul include degustări de vinuri, drumeții, ateliere de gătit plăcinte și spectacolul VinOpera la Castel Mimi. Turiștii speră să prindă și un apus de soare, la Orheiul Vechi.

Natalia Bejan/Facebook
Natalia Bejan/Facebook

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Mitropolitul Vladimir, alături de Ozerov și Krasnoselski, în regiunea transnistreană. Cum explică vizita

Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Vladimir, a efectuat o vizită în regiunea transnistreană, participând la evenimente religioase alături de liderul nerecunoscut de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski, și ambasadorul Rusiei în R. Moldova, Oleg Ozerov.

Cei trei au luat parte la slujba festivă organizată cu ocazia aniversării mutării moaștelor Sfântului Alexandru Nevski din Vladimir la Sankt Petersburg, desfășurată în Biserica Sfântului Alexandru Nevski, situată în cetatea Tighina.

Potrivit unui comunicat emis de autoritățile de facto, participanții au discutat despre „importanța păstrării memoriei istorice și spirituale a voievodului Alexandru Nevski”.

Totodată, participanții l-au felicitat pe Arhiepiscopul Sava cu ocazia împlinirii a 30 de ani de la hirotonia sa arhierească.

Contactat de NewsMaker, episcopul-vicar Ioan Moșneguțu a clarificat contextul vizitei Mitropolitului Chișinăului și al întregii Moldove, Vladimir, în regiunea transnistreană.

„Înaltpreasfințitul nu a avut niciun dialog cu liderul regiunii transnistrene sau cu altcineva. Toți au fost oaspeți invitați la sărbătoarea aniversară a arhiepiscopului Sava. (…) Fiind la sărbătoarea arhiepiscopului Sava, s-au întâlnit toți cei care au fost invitați, dar asta nu înseamnă că a avut loc o întâlnire oficială între Înalpreasfințitul mitropolit Vladimir și cei menționați. Contextul vizitei în această regiune a mitropolitului și a arhiereilor BOM a fost cel de prăznuire a celor 30 de ani de arhierei a arhiepiscopului Sava”, a menționat acesta.

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: