AFP

A început înregistrarea candidaților la susținerea BAC-ului în regim de externat: Cum poți depune cererea?

Ministerul educației, culturii și cercetării a anunțat pe 12 ianuarie începutul înregistrării tuturor celor care doresc să susțină examenele externe de bacalaureat. După cum a menționat ministerul, cererile pot fi depuse până pe 15 februarie.

Site-ul web al ministerului conține un exemplu de cerere care trebuie completată și trimis la adresa ministerului. Cererea trebuie să indice ce examene sunt planificate să fie promovate în avans, precum și să fie atașat la aceasta un certificat de învățământ secundar și o confirmare de la o instituție de învățământ, o copie a buletinului de identitate și un certificat cu note pentru clasele X-XI.

Pe plan extern, doar candidații care au atins vârsta de 19 ani și au studii medii pot susține examenul. Pentru a se înscrie pentru examenele externe, candidații trebuie să treacă diferența la toate disciplinele școlare.

Examenele externe vor avea loc simultan cu examenele finale din clasele IX și XI.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Incident într-o unitate militară din Cahul: un minor de 16 ani a murit, iar un soldat a fost rănit, după ce a fost împușcat

Un adolescent de 16 ani a murit, iar un soldat a fost rănit, după un incident produs duminică, 10 mai, pe teritoriul unei unități militare din municipiul Cahul. Informațiile au fost confirmate de Inspectoratul General al Poliției (IGP) într-un comunicat.

Conform sursei citate, în jurul orei 13:30, oamenii legii din Cahul au fost sesizați despre producerea unui incident pe teritoriul unității militare din oraș.

Informațiile preliminare arată că, din circumstanțe care urmeazǎ a fi stabilite, un militar prin contract, de 20 de ani, ar fi manipulat necorespunzător o armă de tip Glock, în timp ce se afla împreună cu un minor aflat în vizită la un alt militar în termen.

În urma unei împușcături, preliminar accidentale, militarul în termen ( cu vârsta de 18 ani) a fost rănit și transportat la spital, fiind în afara oricărui pericol.

Totodată, minorul de 16 ani prezent la fața locului a intrat în stare de șoc și și-a pierdut cunoștința imediat după incident. Din nefericire, în ciuda manevrelor de resuscitare efectuate de medici, acesta a decedat la scurt timp după internare, cauza preliminarǎ fiind un stop cardiac”, a menționat IGP.

Arma a fost ridicată pentru expertiză, iar polițiștii și procurorii continuă cercetările pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: