multimedia.parlament.md

Activitatea parlamentului, deblocată? Biroul permanent al legislativului se întrunește în ședință

Biroul permanent al parlamentului se va întruni miercuri, 18 noiembrie, în ședință. Deputații urmează să aprobe ordinea de zi și data când vor avea loc ședințele plenare. Informația a fost confirmată pentru NM de către purtătoarea de cuvânt a legislativului, Liliana Anghel.

Ultima ședință a parlamentului a avut loc pe 11 septembrie. De atunci, deputații s-au reunit doar în ședințe ale fracțiunilor sau a comisiilor de profil, însă nu adoptat nicio lege.

Vicepreședintele parlamentului Alexandr Slusari a declarat pentru NM că o parte dintre parlamentari a încercat să convoace ședința plenară a legislativului, însă nu le-a ajuns voturi în Biroul permanent.

Mai mulți parlamentari s-au infectat cu COVID-19 în această perioadă, inclusiv speakerul legislativului, Zinaida Grecianîi.

Conform legii, dacă timp de trei luni nu sunt adoptate proiecte de legi, președintele are dreptul de a dizolva parlmentul și de a convoca alegeri anticipate.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

tv8.md

A ajuns la terapie intensivă din cauza focurilor de artificii. Aproape 200 de persoane, internate la Institutul de Medicină Urgentă de Revelion

197 de persoane s-au adresat la Institutul de Medicină Urgentă (IMU) din Chișinău în noaptea de Anul Nou. Doi pacienți s-au prezentat la spital în urma unor explozii provocate de focuri de artificii: unul dintre ei a primit îngrijiri medicale și a fost externat, în timp ce celălalt a suferit o intervenție chirurgicală și a fost internat în Secția Terapie Intensivă. Datele au fost raportate de Institutul de Medicină Urgentă într-un comunicat.

Potrivit IMU, la nivelul Departamentului de Primiri Urgențe de la Institutul de Medicină Urgentă s-au adresat 197 de pacienți, care au fost consultați și investigați de echipele medicale. Dintre aceștia, 35 de pacienți au necesitat spitalizare, în funcție de gravitatea afecțiunilor.

Cele mai multe internări au fost înregistrate în Departamentul de Chirurgie, cu 15 pacienți, urmat de Traumatologie și Ortopedie, cu 8 internări. De asemenea, în Neurologie și Neurochirurgie au fost internați câte 5 pacienți și 2 pacienți în Departamentul Anestezie și Terapie Intensivă.

Totodată, la Unitatea de Primiri Urgențe s-au prezentat 4 pacienți victime ale unor agresiuni. După efectuarea consultațiilor și a investigațiilor necesare, aceștia nu au necesitat spitalizare, fiind externați și urmând să fie monitorizați ambulatoriu, sub supravegherea medicului de familie.

În cursul nopții, doi pacienți s-au prezentat la spital în urma exploziilor provocate de focurile de artificii. Unul dintre aceștia a primit îngrijirile medicale necesare și a fost externat, urmând tratament ambulatoriu, iar cel de-al doilea pacient a necesitat intervenție chirurgicală și este internat în prezent în Secția Terapie Intensivă.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: