Exfactor/imagine simbol

Aerul în Chișinău a devenit dăunător. Cine este de vină și ce este de făcut?

În Chișinău, zilnic se înregistrează depășiri ale concentrației maxime admisibile de substanțe dăunătoare în aer. NM relatează cu ce are legătură acest lucru.

Agenția de Mediu înregistrează în mod regulat depășiri ale normelor de substanțe dăunătoare în aer în Chișinău. De exemplu, pe 7 noiembrie, concentrația de dioxid de azot în aer a fost de 2,1 ori mai mare decât limita admisibilă, a oxidului de azot — de 2,7 ori mai mare, iar a formaldehidei — de 1,6 ori mai mare. Depășirea indicatorilor PM10 — particule solide cu diametru mai mare de 10 micrometri — a fost de 1,8 ori mai mare decât valorile admisibile.

Lucrurile nu au stat mai bine nici în ziua precedentă: concentrația admisibilă de dioxid de azot a fost depășită de 1,6 ori, a oxidului de azot — de 2,4 ori, a fenolului — de 1,1 ori, a formaldehidei — de 1,3 ori, iar cantitatea de particule PM10 — de 1,5 ori.

Acum o lună, situația privind calitatea aerului era doar puțin mai bună. De exemplu, pe 7 octombrie, conform datelor Agenției, concentrația admisibilă de dioxid de azot a fost depășită de 1,2 ori, a oxidului de azot — de 1,4 ori, iar a formaldehidei — de 1,9 ori.

Aceiași imagine o oferă și de site-urile globale care monitorizează calitatea aerului în diferite orașe din lume. De exemplu, pe site-ul waqi.info, aerul din Chișinău este evaluat ca fiind nesănătos cu un indice de 156 (norma fiind până la 50). Indicii asemănători sunt și pe site-ul iqair.com.

Este de menționat că, odată cu venirea vremii reci și a sezonului de încălzire, calitatea aerului în Chișinău se deteriorează în mod regulat. NM a scris despre acest subiect de mai multe ori (aiciaici și aici).

Șeful Agenției de Mediu, Dorin Poverjuc, a confirmat într-o discuție cu NM că deteriorarea calității aerului este legată de începutul sezonului de încălzire. „Nu este vorba doar despre faptul că funcționează centralele termice, ci și despre gospodăriile private care ar putea fi încălzite nu doar lemne, ci și plastic sau cauciuc. În plus, în ultimele zile, în Chișinău a crescut numărul de ambuteiaje. Când sunt mai multe, calitatea aerului se deteriorează și ea”, a spus Poverjuc.

Rezolvarea acestei probleme, potrivit lui, depinde în mare măsură de oameni înșiși: trebuie folosit mai des transportul public, să treacă la transportul electric personal și să se utilizeze gazele naturale sau lemnele pentru încălzire.

Șeful Agenției de Mediu a adăugat că orice persoană are dreptul să cheme poliția dacă observă că cineva folosește cauciucuri sau plastic pentru încălzire, iar poliția va transmite cazul inspectoratului ecologic.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tentative de influențare a alegerilor parlamentare din Cehia. TikTok a blocat zeci de conturi

Autoritățile cehe au semnalat sute de conturi cu comportament neautentic, iar TikTok a eliminat zeci dintre acestea, raportate pentru încercări de a influența alegerile parlamentare din Cehia desfășurate vineri și sâmbătă, transmite Politico.

Potrivit sursei, campania electorală a fost marcată de știri false și propagandă, folosindu-se tactici variind de la site-uri de dezinformare care traduc conținut din surse ruse sancționate, până la boți care se dădeau drept candidați pe rețelele sociale.

Rețeaua locală de cercetare Online Risk Labs a identificat 286 de conturi pe TikTok cu o acoperire cumulată de 5–9 milioane de vizualizări pe săptămână, depășind vizibilitatea multor lideri de partide. Aceste conturi promovau partide extremiste, precum formațiunea de extremă dreaptă Libertate și Democrație Directă (SPD) sau partidul de extremă stângă Ajunge! (Stačilo!).

Ambele partide ar putea, pentru prima dată de la căderea comunismului în 1989, să ajungă direct la guvernare sau să susțină partidul populist de dreapta ANO, condus de Andrej Babiš, aflat în fruntea sondajelor.

„Conținutul include glorificarea lui Vladimir Putin, dezinformare și narațiuni care legitimează agresiunea Rusiei în Ucraina, precum și demonstrații ale forței armatei ruse”, a precizat rețeaua locală de cercetare Online Risk Labs.

Prezicăm că în Cehia au loc alegerile parlamentare cu miză ridicată: cetățenii trebuie să aleagă între un curs proeuropean și o apropiere de Rusia, potrivit DW.

Dreptul populist și miliardarul Andrej Babiš, liderul partidului ANO, are șanse mari să revină la putere după patru ani în opoziție. Potrivit unui sondaj realizat de agenția STEM, 29,3% dintre alegători îl susțin politic. Babiš se pronunță, printre altele, pentru încetarea livrărilor de arme către Ucraina.

Alegerile vor stabili componența Camerei Inferioare a Parlamentului, formată din 200 de locuri. Primele rezultate vor fi cunoscute abia sâmbătă seara.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: