Vasile Tarlev/Facebook

Blocul „Patriotic” se destramă? După comuniști, și socialiștii au decis să-și formeze propria fracțiune

Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), condus de Igor Dodon, a anunțat că, în noul Parlament, va forma propria fracțiune parlamentară. Decizia a fost luată la câteva zile după o hotărâre similară a Partidului Comuniștilor. Menționăm că ambele partide au acces în Parlament pe listele Blocului „Patriotic”. NewsMaker a solicitat o reacție de la Vasile Tarlev, liderul partidului „Viitorul Moldovei”, care a acces în Legislativ la fel pe listele blocului.

Reprezentanții PSRM au anunțat, într-un comunicat de presă, că pe 21 octombrie a avut loc ședința Consiliului Republican al partidului, în cadrul căreia „a fost examinată situația politică creată în urma alegerilor parlamentare”.

„În cadrul ședinței s-a menționat că „alegerile parlamentare care au avut loc nu au fost nici libere, nici corecte. Acestea s-au desfășurat sub presiunea brutală a resurselor administrative, cu o implicare externă directă și pe fundalul represiunilor politice, intimidărilor și persecutării cetățenilor cu alte opinii”. În aceste condiții, Partidul Socialiștilor „a devenit inițiatorul unirii forțelor cu adevărat de opoziție și suveraniste, care au semnat Declarația privind politica suverană a Republicii Moldova. Socialiștii au demonstrat încă o dată că pentru ei loialitatea față de principii și interesele naționale este mai importantă decât mandatele parlamentare””, se arată în declarația PSRM.

Reprezentanții partidului au mai declarat că „în cadrul ședinței a fost anunțată formarea în Parlament a Fracțiunii Socialiștilor, a cărei activitate se va baza pe trei principii de neclintit: Suveranitate – Dreptate socială – Valori tradiționale”. „Vom fi o opoziție cu adevărat a poporului”, au mai declarat reprezentanții partidului.

NewsMaker a solicitat o reacție de la Vasile Tarlev, liderul partidului „Viitorul Moldovei” care a acces în Legislativ la fel pe listele blocului. Deocamdată nu avem un răspuns. Menționăm că, pe 21 octombrie, Vasile Tarlev a declarat că partidul „Viitorul Moldovei” „este deschis să colaboreze și să formeze o alianță cu toate partidele de opoziție din Parlament care împărtășesc și susțin valorile fundamentale ale Moldovei”.

***

Amintim că patru partide de opoziție, conduse de Igor Dodon, Vladimir Voronin, Irina Vlah și Vasile Tarlev s-au unit și au format blocul electoral „Patriotic”, în iulie. Formațiunea a fost votată de 24,2% din totul moldovenilor care s-au prezentat la urne la alegerile parlamentare din 28 septembrie. Blocul „Patriotic” a obținut 26 de fotolii din totalul de 101 în Parlament. 

Precizăm că Partidul „Inima Moldovei”, condus de fosta bașcană a Găgăuziei, Irina Vlah, a fost scos din cursa pentru parlamentare cu doar câteva zile înainte de scrutin, după ce instanța a acceptat solicitarea Ministerului Justiției și a limitat temporar activitatea partidului. Formațiunea este acuzată de finanțare ilegală a campaniei electorale.

Pe 16 octombrie, Curtea Constituțională a a confirmat rezultatele alegerilor parlamentare și a validat mandatele tuturor deputaților aleși. Pe 22 octombrie va avea loc prima ședință a noului Legislativ. Deputații urmează să aleagă conducerea – președintele Parlamentului, vicepreședinții și Biroul permanent – și să formeze fracțiunile parlamentare în termen de maximum 10 zile.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ziua.md

Percheziții acasă la un fost președinte interimar al Judecătoriei Edineț

Domiciliul, automobilul și biroul unui fost președinte interimar al Judecătoriei Edineț au fost percheziționate de ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA) și procurori. Acțiunile au avut loc în cadrul unui dosar penal de trafic de influență și au fost anunțate pe 21 octombrie de reprezentanții CNA.

Potrivit CNA, fostul președinte interimar ar fi pretins, acceptat și primit, prin intermediul unui bărbat și al altor persoane aflate în curs de identificare, mijloace bănești pentru a influența persoane cu funcții de demnitate publică din cadrul Judecătoriei Edineț.

„Scopul acestor acțiuni ar fi fost determinarea instanței să înlocuiască măsura preventivă a arestului unui învinuit cu una mai blândă – liberarea provizorie sub control judiciar pentru 60 de zile. Suma exactă a banilor pretinși urmează a fi stabilită pe parcursul urmăririi penale. În urma perchezițiilor, au fost ridicate obiecte și documente relevante pentru investigație. Bănuitul este audiat și urmează să fie cercetat în stare de libertate”, a precizat instituția.

Reprezentanții CNA a menționat că dosarul în care figurează persoana are legătură cu o schemă de corupție demascată în iulie 2025. „Potrivit anchetei, un avocat, în complicitate cu două persoane care au acționat în calitate de intermediari, ar fi pretins și primit, în mai multe tranșe, suma totală de aproximativ 500 000 de lei, susținând că ar putea influența un procuror responsabil de urmărirea penală într-un dosar privind organizarea migrației ilegale, pentru a-l determina să adopte o soluție favorabilă față de un învinuit. Drept dovadă, în luna iunie 2025, persoana vizată a fost scoasă de sub urmărire penală”, au declarat reprezentanții instituției.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: