MAN

Ceban acuză PAS că ar vrea să-l înlocuiască pe primarul de la Codru, după „scenariul” de la Durlești. Reacție

Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, susține că Partidului de guvernământ Acțiune și Solidaritate (PAS) ar vrea să-l înlocuiască pe edilul localității Codru, Stelian Manic, care a fost ales pe lista PAS, dar a părăsit partidul în noiembrie 2025. El a spus că primarul ar fi devenit incomod și a sugerat că ar urma să fie reținut pentru ca formațiunea să poată, ulterior, aduce la conducerea instituției o altă persoană. De cealaltă parte, PAS a respins acuzațiile.

Scenariul cu Primăria Durlești se dorește a fi aplicat și în orașul Codru. Deși acolo este un primar PAS, cei de la PAS și-au întors spatele de la el și vor să-l înlocuiască. Dar cel mai efectiv ei pot să o facă, în stilul lor, cu mascații, camerele de luat vederi, închiderea și decapitarea primăriei, ca să poată pune pe altul în loc, tot de la PAS, dar deja pe placul lor, care să fie o păpușă de modelat”, a scris Ion Ceban pe canalul său de Telegram.

Acesta a catalogat pretinsa încercare de a prelua controlul asupra Primăriei Codru drept „presiune politică”.

Vom lupta pentru dreptate și corectitudine și atenționez instituțiile internaționale, europene și SUA să atragă atenția la debandada PAS”, a adăugat el.

Contactată de NM, purtătoarea de cuvânt a Partidului Acțiune și Solidaritate, Adriana Vlas, a respins acuzațiile lansate de edilul capitalei.

PAS nu reține oameni. PAS are drept obiectiv construirea unei justiții care să pună legea în capul mesei, indiferent de funcția ocupată. Niciun primar sau alt demnitar nu este mai presus de lege, iar instituțiile responsabile trebuie să acționeze corect”, a declarat reprezentanta formațiunii de guvernământ.

Stelian Manic a fost ales primar al orașului Codru în urma alegerilor locale din 2023, pe lista PAS.

În noiembrie 2025, edilul a părăsit Partidul Acțiune și Solidaritate, argumentând că „o parte” din PAS ar face „jocuri politice” în Consiliul Local împreună cu fracțiunile Platformei DA, PSRM și MAN – formațiune condusă de Ceban. El a spus că acțiunile blochează finalizarea unor lucrări de construcție.

De cealaltă parte, PAS a declarat că intenționa să-l excludă pe Manic din rândurile sale încă din februarie 2025, deoarece ar fi încălcat statutul de membru al formațiunii, însă i s-a acordat încă o șansă. Cu toate acestea, a menționat partidul, încălcările ar fi continuat.

Precizăm că afirmațiile lui Ceban, care îl vizează pe Manic, continuă șirul acuzațiilor potrivit cărora PAS ar intenționa să acapareze primării.

Pe 2 martie, Ion Ceban spus că partidul ar plănui un „atac raider fără precedent” asupra Primăriei Durlești, după ce primarul Eleonora Șaran și viceprimarul Mihai Enachi au fost plasați în arest preventiv, într-un dosar de corupție. Edilul susține că primărița ar urma să fie suspendată, iar, în aceste condiții, la conducerea instituției ar putea ajunge reprezentanți ai PAS. Tot atunci, Ceban a cerut instituțiilor internaționale să monitorizeze dosarul și situația creată în jurul Primăriei Durlești. Partidul de guvernare a respins afirmațiile edilului.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Peste 300 de cetățeni români, blocați în zone de conflict, repatriați în România

Peste 300 de români au revenit în noaptea de luni spre marți în țară, pe Aeroportul Otopeni, cu două zboruri speciale operate de compania TAROM. Cetățenii români blocați în Israel au ajuns în Egipt prin punctul de frontieră Taba, unde au fost asistați de echipa consulară și de reprezentanții Ambasadei României la Cairo, a declarat ministra Afacerilor Externe de la București, Oana Țoiu, scrie Hotnews.

Sursa citată precizează că cursa, programată inițial pentru luni dimineață, a întârziat după ce mai multe grupuri de români care erau așteptați să ajungă în Cairo au întârziat. Reprogramarea zborurilor speciale a fost realizată în coordonare cu autorităţile române, egiptene, Consulatul României la Cairo şi organizatorii de grupuri, a transmis și TAROM.

„Sunt pe Aeroportul Otopeni, unde a aterizat în această noapte cel de-al doilea zbor de repatriere asistată din Orientul Mijlociu. Cele două zboruri au aterizat cu bine în România cu 318 cetăţeni români, pelerini şi turişti, în sistem charter, organizate de agenţiile de voiaj alături de compania Tarom”, a scris marţi dimineaţă pe Facebook ministrul de Externe, Oana Ţoiu, citată de Agerpres.

„Am stabilit împreună cu ministrul de Externe al Republicii Arabe Egipt, Badr Abdel-Aati, că vom continua comunicarea constantă la nivel bilateral pentru asistenţa grupurilor de turişti, precum şi pentru facilitarea tranzitului pentru cazurile speciale. În acelaşi timp, recomandăm în continuare prudenţă din partea cetăţenilor români aflaţi în statele din Orientul Mijlociu şi urmărirea canalelor oficiale”, a mai spus Țoiu.

Ministra Afacerilor Externe Oana Țoiu a declarat, luni, într-o conferință de presă, că nu există români răniți în atacurile din Iran, dar un număr însemnat este blocat în mai multe state din regiune ca urmare a închiderii spațiului aerian.

Oficiala a mai precizat că peste 14.000 de români care se află acum în Emiratele Arabe Unite sunt în siguranță.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: