avianews.com

Cei 10 militari care au doborât avionul ucrainean la Teheran și-au aflat sentința. Familiile victimelor spun că este „o farsă”

Zece ofițeri iranieni au fost condamnați, fiind puși sub acuzare de doborârea avionului Ukraine International Airlinesc, pe 8 ianuarie 2020. Toate cele 176 de persoane aflate la bord au murit.

Dintre persoanele decedate, erau 82 de iranieni, 63 de canadieni, 11 ucraineni, 10 suedezi, patru afgani, trei germani și trei britanici. Avionul se îndrepta spre Kiev, dar la scurt timp după decolare a fost lovit de rachete.

Ulterior, Teheranul, sub presiunea Occidentului, a recunoscut că Forța Aerospațială a Corpului său Gardienilor Revoluției Islamice a doborât aeronava din greșeală, după ce aceasta a fost identificată drept rachetă de croazieră.

Comandantul sistemului de apărare antiaeriană a regimului de la Teheran a fost condamnat la 13 ani de pușcărie, informează CNN. Conform sentinței, el a tras de două ori cu rachete asupra avionului civil, „contrar ordinului postului de comandă și altor instrucțiuni”.

Sentința, însă, nu mulțumește familiile victimelor. Oamenii spun că este „o farsă”, iar cei trimiși în instanță sunt ofițeri inferiori. Conform lor, vinovații de facto pentru tragedie nu poartă răspundere. Apropiații mai sunt nemulțumiți și de faptul că nu au putut fi prezenți la ședințele de judecată și cer proces la Curtea Internațională de Justiție.

Amintim că un avion ucrainean, cu 176 de persoane la bord, s-a prăbușit în dimineața zilei de 8 ianuarie 2020, la câteva minute după decolare. Deși inițial au invocat defecțiuni tehnice drept cauza tragediei, ulterior, oficialii iranieni au recunoscut că aeronava a fost doborâtă de o ranchetă, „din greșeală”.

Cum incidentul s-a întâmplat la câteva ore după ce Iranul a atacat două baze militare ale SUA din Irak, Teheranul a precizat că soldații au crezut că este vorba despre o ripostă americană și oamenii săi au au avut doar câteva secunde la dispoziție ca să ia o decizie.

Oficialii iranieni a anunțat că au fost făcute mai multe arestări în legătură cu acest caz.

Publicația americană The New York Times a publicat o înregistrare video, în care se vede că două rachete au lovit avionul aparținând companiei Ukraine International Airlines.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Certificatul de concediu medical va fi eliberat online, din martie. Nemerenco: „Renunțăm la varianta sovietică”

Certificatele de concediu medical vor deveni digitale, începând cu 1 martie 2026. O hotărâre în acest sens a fost aprobată pe 8 octombrie de Cabinetul de miniștri. Scopul inițiativei este de a reduce birocrația și de a salva atât timpul medicilor, cât și al pacienților. Ministra Sănătății, Ala Nemerenco, susține că, prin acest proiect, se vor face economii, întrucât anual cheltuielile pentru eliberarea pe suport de hârtie a certificatelor medicale se cifrează la peste un milion de lei.

„Renunțăm la varianta de hârtie, cea veche, de model sovietic. Acest certificat va putea fi printat la solicitarea pacientului. Fiecare certificat medical va avea un cod QR. (…) Pe an se eliberează undeva 420 de mii de certificate de concediu medical și cheltuielile doar pentru certificat printat, care este un model foarte special, costă în jur de un milion 400 de mii”, a declarat Nemerenco.

Ministra a precizat că, de acum înainte, nu doar medicii de familie vor putea elibera certificate de concediu medical, ci și toți specialiștii care activează în cadrul asistenței medicale ambulatorii.

Astfel, persoanele asigurate, angajatorii și prestatorii de servicii medicale vor avea acces digital la certificatele medicale prin intermediul următoarelor platforme guvernamentale: Portalul certificatelor de concediu medical, Portalul guvernamental al cetățeanului, aplicația EVO și Portalul unităților de drept. Totodată, angajatorul va fi notificat automat privind inițierea și evoluția acordării certificatului.

În fiecare an în Republica Moldova sunt emise peste 420 de mii de certificate de concedii medicale, iar tipărirea acestora costă, anual, peste 1,4 milioane de lei. Procesarea manuală a certificatelor durează de la 15 minute până la o oră pentru fiecare caz. 


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: