Centrul Naţional Anticorupţie

Cetățenii erau mobilizați la proteste, contra bani? Rețineri la Comrat într-un dosar de finanțare ilegală a unui partid politic (FOTO)

Peste 50 de percheziții au avut loc pe 1 octombrie la Comrat, la 20 de persoane. Cinci dintre acestea au fost reținute. Ar fi mobilizat cetățenii la proteste, contra bani. Informația a fost comunicată de Centrul Național Anticorupție (CNA). Ofițerii CNA și procurorii au documentat și „plata suplimentelor la pensii și la salarii pentru unii bugetari prin intermediul aplicației „ПСБ” a Băncii din Federația Rusă „Promsviazibank””. Acțiunile au avut loc într-o cauză penală pornită „pe fapte de spălare de bani, falsificarea rapoartelor financiare și finanțarea ilegală a unui partid politic”. 

Reprezentanții CNA au raportat că ofițerii instituției și procurorii au efectuat percheziții pe 1 octombrie, la Comrat. Acțiunile au avut loc într-o cauză penală pornită „pe fapte de spălare de bani, falsificarea rapoartelor financiare și finanțarea ilegală a unui partid politic”.

Cinci persoane au fost reținute în urma perchezițiilor. Acestea au fost plasate în izolator pentru 72 de ore.

„Au fost fixate mai multe episoade de mobilizare a cetățenilor la proteste contra unor remunerații bănești, achitarea ilegală a transportatorilor de pasageri la protestele organizate, precum și achitarea salariilor pentru activiștii formațiunii. De asemenea a fost documentată plata suplimentelor la pensii și la salarii pentru unii bugetari prin intermediul aplicației „ПСБ” a Băncii din Federația Rusă „Промсвязьбанк””, au precizat reprezentanții CNA.

Au fost efectuate în total 51 de percheziții la 20 figuranți, inclusiv în birourile acestora din incinta organizației teritoriale Comrat a formațiunii. Totodată, percheziții au avut loc la domiciliile și în automobilele bănuiților.

Menționăm că în august 2024, Serviciul de Informații și Securitate al Republicii Moldova a ordonat furnizorilor de internet să blocheze site-urile băncii rusești „Promsviazibank”. Prin intermediul acesteia erau transferate lunar, pensionarilor și bugetarilor din Găgăuzia, „adaosurile” lui Șor în valoare de 2 mii de lei. Detalii AICI.

Centrul Naţional Anticorupţie
Centrul Naţional Anticorupţie
Centrul Naţional Anticorupţie

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Colaj NM

„Trebuie să mă asigur că obțin un rezultat bun”: Tofan participă la Cursa Intercontinentală de Înot în Bosfor 

Premierul Republicii Moldova, Vasile Tofan, participă duminică, 23 august, la Cursa Intercontinentală de Înot în Bosfor. Înainte de competiție, oficialul moldovean a declarat că trebuie să se asigure că va obține un rezultat bun, pentru a nu-și face țara de rușine.

Tofan a spus că participă pentru a patra oară la această competiție. „I-am promis fiului meu că vom traversa împreună Bosforul înot. Tocmai a împlinit 14 ani și a trebuit să-mi respect promisiunea. Problema este că nu știam că, între timp, voi deveni prim-ministrul Republicii Moldova, așa că acum trebuie să-mi respect promisiunea și, în același timp, să mă asigur că obțin un rezultat bun, pentru a nu-mi face țara de rușine”, a menționat Tofan. „Ei bine, nu sunt un înotător experimentat. Probabil că rezultatul meu nu va fi unul deosebit. Dar, pentru că aceasta este a patra mea cursă, cred că cheia este să găsești curentul potrivit. Este mai mult o chestiune de orientare în spațiu decât de cât de bun înotător ești. A treia oară când am înotat, am fost prins de curenții potrivnici din apropierea țărmului”, a mai spus Tofan.

Premierul a declarat că există și ceva simbolic în faptul că această cursă începe în partea asiatică a Istanbulului și se încheie în partea europeană. „Pentru țara mea, aceasta este, de asemenea, un fel de călătorie simbolică, pentru că încercăm să ne apropiem țara de Europa și să o integrăm mai strâns în Europa. Așadar, este o celebrare a sportului, o celebrare a unității și îmi place foarte mult. Iar pentru noi, moldovenii, există o legătură în plus, pentru că avem un mic popor frumos, numit găgăuzi. Ei vorbesc o limbă turcică și au o cultură foarte specială. Este foarte dragă nouă, moldovenilor, și pentru noi reprezintă o punte între Moldova și Turcia”, a comunicat premierul.

Despre vizita în Turcia, premierul Vasile Tofan a anunțat încă în luna iulie. El a spus că deplasarea va fi privată și că va ajunge acolo alături de fiul său mai mare pentru a traversa înot strâmtoarea Bosfor. Tofan preciza că această deplasare reprezintă o promisiune făcută fiului său înainte de a ști că va deveni premier. Detalii AICI.

Cursa Intercontinentală de Înot în Bosfor are loc pe 23 august și se află la cea de-a 38-a ediție. Competiția reunește anul acesta 2.500 de înotători din Turcia și din străinătate, veniți din 78 de țări. Participanții vor parcurge un traseu de aproximativ 6,5 kilometri, între cartierele Kanlıca și Kuruçeşme, aflate pe maluri opuse ale Bosforului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: