Радио Свобода

Clădirea FSB din Belgorod a fost atacată. „Diversioniștii ucraineni” au aruncat un obiect exploziv improvizat

Forțele armate ale Ucrainei ar fi aruncat un dispozitiv exploziv improvizat dintr-o dronă pe clădirea FSB din Belgorod. Potrivit datelor preliminare, victime nu au fost înregistrate. Drumul către clădire a fost blocat, iar pompierii și serviciile de urgență sunt deja la fața locului, scrie Радио Свобода.

Se presupune că drona ar putea lansa un obiect exploziv și pe clădirea așa zisului Minister de Interne.

Guvernatorul Belgorodului, Veaceslav Gladkov, a informat că noaptea au fost atacate două clădiri rezidențiale din Graivoron, iar casele au luat foc.

Amintim că în după amiaza zilei de 22 mai regiunea Belgorod a fost atacată. Veaceslav Gladkov a anunțat că cartierului urban Graivoron a fost bombardat. Postul rus de stat RT susține că „diversioniștii ucraineni” au capturat un centru culturat din localitatea Gora-Podol. Canalul de Telegram Baza a raportat că, conform datelor preliminare, în zona așezărilor din așezările Glotovo, Kozinka și Gora-Podil au loc bătălii cu „diversioniștii ucraineni”. În zona Kozinki, a fost doborâtă o dronă.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că în spatele atacului ar sta o grupă de „diversioniști ucraineni”. Potrivit lui, scopul atacului este distragerea atenției de la pierderea orașului Bahmut de către Ucraina. De cealaltă parte, consilierul șefului biroului prezidențial ucrainean a declarat că autoritățile de la Kiev nu au nimic de-a face cu situația din regiunea Belgord.

Ulterior, în regiunea rusă Belgorod a fost introdus regimul „operațiune antiteroristă”. Gladkov a declarat că regimul a fost introdus „pentru a asigura siguranța cetățenilor”. El a precizat că acest regim include măsuri speciale și restricții temporare: de la verificarea identității cetățenilor până la suspendarea activităților industriilor care utilizează substanțe explozive, radioactive, chimice și biologice periculoase.

Totodată, Gladkov a menționat că opt persoane au fost rănite în atac, precizând că decese nu s-au înregistrat. Potrivit guvernatorului, cea mai mare parte a populației a părăsit districtul Graivoron.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NewsMaker

Protestul pe bani anunțat de Șor a început. Oamenii scandează mesaje anti-guvernare și cântă piese rusești

Protestul antiguvernamental anunțat de oligarhul fugar Ilan Șor, pentru care a promis bani participanților, a început. Oamenii, care se află la Gara Feroviară din Chișinău, scandează mesaje împotriva autorităților și… cântă. De cealaltă parte, oamenii legii prezenți la fața locului atenționează că manifestația nu a fost autorizată și riscă să fie amendați.

În jurul orei 14:30, câteva zeci de persoane se adunaseră în fața Gării Feroviare pentru protestul anunțat de Ilan Șor. Polițiștii prezenți la fața locului au avertizat oamenii că manifestația nu este autorizată și le-a cerut să se disperseze. Cu toate acestea, protestatarii au continuat să vină.

Ulterior, deputata Marina Tauber, care este afiliată lui Ilan Șor și s-ar afla în Rusia, a publicat o notificare semnată de viceprimara Angela Cutasevici, în care se precizează că în scuarul Gării Feroviare va avea loc o expoziție socio-culturală până pe 14 octombrie. Tauber susține că nu a fost notificată personal și a cerut demisia primarului Ion Ceban.

Între timp, așa-zisul protest continuă. Manifestații desfășoară pancarte, afișează trandafiri albi și scandează mesaje precum „Jos Maia Sandu” și „Libertate bașcanului Găgăuziei”.

La un moment dat, mulțimea a început chiar și să cânte piese rusești.

La manifestație sunt prezenți mai mulți fruntași ai Blocului „Victorie”, controlat de Șor. Printre aceștia se numără liderul Partidului „Șansă”, Alexei Lungu”, deputații Reghina Apostolova, Alexandr Suhodolski, Vadim Fotescu și Vasile Bolea.

Oamenii legii continuă să le solicite participanților să se disperseze, or, în caz contrar riscă să fie sancționați.

De cealaltă parte, Alexei Lungu susține că echipa lui Șor va acorda „asistență juridică” participanților la protest care vor fi amendați.

Amintim că, pe 11 august, oligarhul fugar Ilan Șor, care se ascunde de justiție în Rusia, a anunțat că va organizat proteste împotriva guvernării pe o perioadă nedeterminată, începând cu 16 august. Mai mult, el a promis, direct, „salarii” de 3 mii de dolari pe lună, tuturor celor care vor protesta în corturi. Inițial, Șor planifica să scoată lumea la protest în Piața Marii Adunări Naționale, însă a schimbat locația după ce Primăria a acordat prioritate Guvernului, care vrea să desfășoare o serie de evenimente în PMAN pe parcursul lunii august. Acesta a transmis că protestele vor fi organizate la Gara Feroviară.

Inspectoratul General al Poliției a avertizat repetat cetățenii să nu participe la așa-zisle proteste organizate de Șor. Oamenii legii au transmis că manifestațiile nu sunt autorizate și sunt ilegale, iar locațiile anunțate de fugarul condamnat Ilan Șor sunt destinate altor activități. Potrivit poliției, nerespectarea interdicției se sancționează cu amenzi de câte 7 500 de lei pe zi pentru fiecare participant.

Cu toate acestea, în dimineața de 16 august, mai mulți manifestanți și-au instalat corturi pe peronul Gării Feroviare. Oamenii legii prezenți la fața locului le-au dezinstalat, iar, potrivit imaginilor distribuite de Blocul „Victorie”, mai mulți tineri au fost escortați la inspectoratele de poliție.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: