Facebook/Agrotek Invest

CNN: Soldații ruși au furat din Melitopol tehnică de agricolă de $5 mln. Au transportat-o în Cecenia, dar nu o pot folosi

Armata rusă a transportat tehnică agricolă din orașul ucrainean Melitopol în Cecenia, însă aceasta nu poate fi utilizată, întrucât proprietarul a blocat-o de la distanță, informează CNN. Potrivit publicației americane, valoarea bunurilor furate de la centrul „Agrotek” se ridică la 5 mln de dolari.

La sfârșitul lunii martie – începutul lunii aprilie, compania „Agrotek-Invest”, reprezentanții oficiali în Ucraina ai producătorului american de tehnică agricolă John Deere, au anunțat de câteva ori despre furturi din Melitopol.

Potrivit sursei, totul a început de la două recoltatoare, un tractor și o semănătoare. Pe durata săptămânilor ulterioare, au fost scoase din Ucraina 27 de mijloace tehnice agricole. Sursa CNN a adăugat că în rândul trupelor respective s-au format două grupări – una scotea tehnica ziua, iar cealaltă – noaptea.

Mijloacele tehnice sunt dotate cu sisteme GPS, care permit identificarea locului aflării. Ultima locație indicată este satul Zakan-Iurt din Cecenia, localitate aflaă în apropiere de orașul Groznîi. Proprietarul a reușit să le scoată din uz de la distanță, pentru ca hoții să nu le poată utiliza.

„Atunci când ocupanții au adus recoltatoarele în Cecenia, au înțeles că nu le pot nici măcar porni, pentru că au fost blocate de la distanță”, a menționat interlocutorul.

Acesta a adăugat că hoții caută în Rusia consultanți care să poată sparge programul. Dacă nu vor reuși, tehnica poate fi dezasamblată, iar piesele – vândute la bucată.

Portalul ucrainean „Zerkalo Nedeli” a publicat în aprilie un articol despre furtul tehnicii agricole și altor infracțuni săvârșite de armata rusă în Melitopol. Potrivit sursei, în satul Zakan-Iurt s-au născut frații Muslim și Temirlan Huciev. Primul conduce executivul cecen, iar al doilea este liderul regiunii cecene Acihoi-Martanovsk (din care face parte și satul Zakan-Iurt), iar anterior a fost director executiv al fondului „Ahmat Kadîrov”. După ocuparea Melitopolului, fondul a adus în oraș ajutoare umanitare, potrivit „Zerkalo Nedeli”.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

TV8

Oamenii legii au inițiat urmărire penală după ce Vladimir Andronachi și-ar fi construit o casă pe terenul unui parc din Chișinău

Oamenii legii au pornit o urmărire penală cazul construirii unei case în Parcul Valea Morilor, pe un teren care ar aparține fostului deputat Vladimir Andronachi. Informația a fost confirmată de purtătoarea de cuvânt a Procuraturii Generale, Violina Moraru, pentru TV8.

Conform sursei citate, Violina Moraru a declarat că, în martie 2026, Inspectoratul de Poliție Centru al DP Chișinău a inițiat o urmărire penală, în temeiul bănuielii rezonabile de comitere a infracțiunii de „diminuare a suprafețelor fondului forestier”. Până în prezent, nu există persoane cu statut procesual de bănuit sau învinuit.

Anterior, Inspectoratul pentru Protecția Mediului a efectuat un control la fața locului și a constatat lucrări de terasament și construcția unui obiectiv locativ individual în interiorul parcului, zonă inclusă în fondul ariilor naturale de stat și protejată ca monument de arhitectură peisajera.

Prima încălcare constă în extinderea clădirii capitale pe o suprafață de 573 m² din terenurile Parcului Valea Morilor, pentru care a fost calculat un prejudiciu de 573 000 de lei. Cea de-a doua vizează distrugerea păturii vii și a stratului superior de sol fertil pe o suprafață de 1 456 m², prejudiciul estimat fiind de 407 680 de lei, astfel că daunele totale aduse mediului se ridică la 980 680 de lei.

Lucrările de construcție la casa luxoasă din Valea Morilor, atribuită fostului deputat Vladimir Andronachi, au fost reluate, în pofida dosarelor penale în care acesta este judecat și a deciziilor instanțelor ce au stabilit că o parte din terenuri ar fi fost obținute fraudulos.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: