a.cec.md

Comisia Electorală Centrală are un nou secretar. Cine este Dana Munteanu?

Dana Munteanu, membru al Comisiei Electorale Centrale (CEC), a fost aleasă în calitate de secretar CEC. Dana Munteanu a fost aleasă în funcție prin votul secret al membrilor CEC, care a avut loc în ședința din 29 aprilie. 

Cine este Dana Munteanu?

Dana Munteanu a absolvit Facultatea de Drept din cadrul Universității de Stat din Moldova. A făcut studii de master în drept la Academia de Studii Economice din Moldova.

Dana Munteanu și-a început activitatea la Comisia Electorală Centrală în anul 2012. Între anii 2016 – 2022, a deținut funcția de șef adjunct la Direcția Management Alegeri din cadrul instituției. În decembrie 2022, a devenit membru CEC.

***

Precizăm că funcția de secretar CEC a devenit vacantă la sfârșitul lunii martie, după ce Alexandr Berlinschii a demisionat. Într-un mesaj pe rețelele de socializare, acesta a declarat că motivele care au stat la baza deciziei „sunt personale” și „legate de viața privată”.

Pe 12 aprilie, Parlamentul a luat act de cererea de demisie.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Reuters

Un vehicul a intrat în mulțimea de la parada LGBT din Berlin: un mort și 16 răniți

O femeie a murit, iar alte 16 persoane au fost rănite după ce un vehicul a intrat în mulțimea de participanți la parada anuală LGBT Christopher Street Day din Berlin. Poliția a făcut public numele suspectului, precum și fotografia acestuia, relatează BBC.

Incidentul a avut loc în apropierea parcului central Tiergarten.

Un microbuz alb a intrat în mulțime în jurul orei 22:00, după care organizatorii evenimentului au urcat pe scenă și le-au transmis participanților că parada se încheie înainte de termen, a scris publicația Bild, citând un martor ocular.

Reuters

În conformitate cu practica aplicată în Germania, autoritățile au făcut public numele suspectului, precum și prima literă a numelui său de familie – Abdul B., care continuă să fie căutat. Acesta are 21 de ani. Din vehiculul implicat în incident ar fi putut să fugă „o persoană sau mai multe”, a comunicat poliția. Totodată, potrivit sursei citate, se știe că o parte dintre răniți au suferit plăgi provocate prin înjunghiere. Suspectul ar putea fi înarmat și periculos, iar poliția a recomandat să nu fie abordat în nicio circumstanță. Înainte de a oferi aceste detalii, poliția a menționat că suspectul are legături cu cercuri islamiste.

Primarul Berlinului, Kai Wegner, a calificat cele întâmplate drept un atac asupra unei societăți libere. Ulterior, ajuns la locul incidentului, Wegner le-a mulțumit serviciilor de urgență, dar a refuzat să precizeze dacă atacul a fost un act terorist.

Cancelarul federal Friedrich Merz a calificat atacul de la Berlin drept un „act josnic”. „Acesta este un atac asupra societății noastre”, a scris el pe platforma X. Germania este o țară deschisă și iubitoare de libertate, iar ea va „păstra și apăra aceste valori”, a adăugat Merz. Atacul va fi „anchetat, iar vinovații vor fi pedepsiți cu toată severitatea legii”, a subliniat cancelarul.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: