Cum poți investi în formarea și dezvoltarea personală sau profesională

Traininguri.md, o platformă națională care urmărește să promoveze companiile producătoare de training și programe de formare, și-a lansat în mod oficial activitatea. Platforma are scopul de a consolida activitățile care contribuie la dezvoltarea personală, creșterea profesională, reorientarea în carieră și motivarea organizațională de pe piața Moldovei.

Producători de programe și formatori din diverse domenii, mari sau mici, cu experiență sau la început de cale, pot fi prezenți pe traininguri.md pentru confortul lor și al utilizatorilor.

Este cert că trainingul reprezintă o investiție în calitatea serviciilor, în aptitudinile proprii sau ale angajaților, în formarea unor noi deprinderi. Companiile din țara noastră au posibilitatea să folosească trainingul ca pe un avantaj competitiv. Trainingurile eficiente devin investiții profitabile, întrucât oferă angajaților certitudinea că motivarea personalului și consolidarea sistematică a cunoștințelor sunt o prioritate pentru angajator. Astfel de inițiative organizaționale contribuie la crearea unei atmosfere de lucru pozitive, în care starea de bine a echipei se face simțită prin creșterea productivității. Implicarea periodică în activități de training inevitabil contribuie la crearea unui mediu în care cultura dezvoltării pe termen lung devine una din principalele valori.

Toate activitățile plasate pe traininguri.md pot fi utilizate de angajatorii din țară ca instrumente pentru susținerea și dezvoltarea angajaților.

Există serii de traininguri pe mai multe nivele de competență, care acoperă o gamă largă de servicii. Acestea pot fi integrate în programe de dezvoltare personală și organizațională mai largi, sau pot avea scop expunerea la anumite sarcini și experiențe, sau a unor competențe strict tehnice.

Aici se oferă oportunitatea de a comunica publicului larg despre programe și cursuri de studii în format individual sau de grup, online sau offline, existente pe piața din Moldova.

Pentru cei care își doresc schimbarea axei profesionale, însușirea unei meserii suplimentare, dezvoltarea unui hobby sau implicarea copiilor în activități extrașcolare, avem expus un spectru larg de activități.

Platforma traininguri.md face o interacțiune rapidă între cerere și ofertă. Astfel, ea devine utilă atât pentru producătorii de programe, cât și pentru utilizatori. Fii sigur — toate trainingurile sunt aici!

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

deschide.md

Agenția Proprietății Publice anunță control la MoldATSA după scandalul salariilor: Vom cere recuperarea sumelor achitate nejustificat

Comisia de cenzori a MoldATSA a demarat un control privind procesul de salarizare în cadrul instituției, pe fondul controverselor generate de informațiile privind remunerarea angajaților. Verificările, inițiate la solicitarea Agenției Proprietății Publice, vor fi finalizate în aproximativ trei săptămâni. Anunțul a fost făcut de APP într-un comunicat publicat marți, 23 iunie.

Agenția Proprietății Publice a solicitat Comisiei de cenzori a MoldATSA să efectueze un control privind respectarea de către instituție a respectării cadrului normativ aplicabil în procesul de salarizare. „În cazul în care comisia va constata depășirea limitelor stabilite de actele normative, fondatorul va insista asupra recuperării sumelor achitate nejustificat, în strictă conformitate cu legislația în vigoare”, a menționat APP.

Potrivit instituției, verificările se află „în plină desfășurare” și vor fi finalizate în circa trei săptămâni. „Ulterior, în funcție de constatările efectuate, APP va întreprinde măsurile necesare și va sesiza, după caz, autoritățile competente”, a precizat Agenția Proprietății Publice.

APP a mai menționat că informațiile apărute în spațiul public, cu privire la nivelul de remunerare la MoldATSA, trezesc „preocupări firești și legitime ale cetățenilor”. În același timp, Agenția a subliniat că a solicitat noii conduceri a întreprinderii să analizeze politicile interne de salarizare și să asigure aplicarea acestora în conformitate cu legislația și cu „principiile unei gestionări responsabile a resurselor financiare”.

Totodată, accentuăm că stabilirea salariilor în cadrul întreprinderii ține de competența conducerii executive a acesteia. Fondatorul nu aprobă salariile individuale ale angajaților și nu intervine în activitatea operațională a întreprinderii. APP monitorizează indicatorii generali de activitate, inclusiv nivelul salariului mediu, la fel cum procedează în raport cu toate întreprinderile de stat și societățile comerciale în care statul este fondator sau acționar”, a menționat instituția.

Declarațiile APP vin după ce întreprinderea de stat MoldATSA, responsabilă de securitatea traficului aerian din Republica Moldova, a ajuns în ultimele zile în centrul unui scandal. O investigație a Ziarului de Gardă a arătat că directorul instituției, Dumitru Vangheli, ar fi indicat în CV-ul depus la concurs că a obținut licența de pilot la una dintre cele mai mari academii private de pilotaj din Canada și că a lucrat ulterior timp de doi ani ca pilot pe avioane de linie la Air Canada, informații care, potrivit ZdG, nu corespund realității. În urma investigației, Agenția Proprietății Publice l-a demis pe Vangheli începând cu 22 iunie, „ca urmare a pierderii încrederii fondatorului în persoana administratorului”, interimatul funcției urmând să fie asigurat de Andrei Cebanu, director adjunct la Autoritatea Aeronautică Civilă.

În același timp, scandalul a continuat în legătură cu Anastasia Taburceanu, verișoara președintei Maia Sandu. O investigație RISE Moldova a arătat că aceasta a fost remunerată cu peste un milion de lei în mai puțin de un an de activitate în calitate de purtătoare de cuvânt la MoldATSA. Potrivit investigației, în 2026 remunerația lunară a acesteia a depășit 120.000 de lei, fiind de aproximativ opt ori mai mare decât salariul mediu pe economie și de aproape patru ori mai mare decât indemnizația salarială a președintei Maia Sandu. Detalii – AICI.

Andrei Mardari / NewsMaker

CSM a avizat favorabil reforma salarizării, dar cere modificări: salariile judecătorilor, sub media europeană

Plenul Consiliului Superior al Magistraturii a aprobat un aviz prin care susține reforma salarizării în sectorul bugetar, dar cere modificări esențiale înainte ca aceasta să fie adoptată. CSM consideră că proiectul, în forma actuală, lasă nesoluționate întrebări importante privind impactul asupra veniturilor judecătorilor și nu oferă garanții suficiente pentru independența financiară a magistraților.

Potrivit CSM, evaluările europene indică un nivel al remunerației judecătorilor din Republica Moldova semnificativ sub media europeană, ceea ce generează riscuri reale privind atractivitatea profesiei și capacitatea sistemului de a reține personal calificat.

Pentru a remedia aceste deficiențe, CSM a formulat mai multe solicitări concrete adresate autorităților, vizând în special menținerea garanțiilor salariale existente, stabilirea clară a valorii de referință aplicabile sistemului judecătoresc și includerea personalului din instanțe în mecanismele de sporuri.

„Din această perspectivă, asigurarea unui nivel adecvat de salarizare rămâne esențială pentru stabilitatea și funcționarea eficientă a justiției, mai ales în contextul în care așteptările multor judecători și angajați ai instanțelor sunt legate direct de această reformă. CSM solicită, în consecință, menținerea garanțiilor salariale existente, stabilirea clară a valorii de referință, includerea personalului din instanțe în mecanismele de sporuri și realizarea unei analize de impact care să asigure transparența și predictibilitatea reformei”, a comunicat instituția.

***

Amintim că Ministerul Finanțelor a elaborat un proiect de lege pentru modificarea unor acte normative privind reforma sistemului unitar de salarizare în sectorul bugetar, care s-a regăsit pe ordinea de zi a ședinței secretarilor generali ai Guvernului din 17 iunie. Documentul vizează circa 172.074 de posturi și 227.061 de angajați din sectorul bugetar.

Proiectul prevede introducerea unor grade de calificare pentru funcționarii publici — „bine”, „foarte bine” și „excelent” — în funcție de rezultatele evaluărilor semestriale. Sporul pentru performanță va fi acordat doar salariaților care au obținut calificativul „excelent” sau „foarte bine”, în proporție de 12-15% și respectiv 6% din salariul de bază. Totodată, se instituie cote-plafon obligatorii: calificativul „excelent” poate fi acordat cel mult 15% din personalul unei unități bugetare, iar „foarte bine” — cel mult 30%.

Proiectul introduce și noțiunea de „funcții greu de ocupat”, a căror listă urmează să fie aprobată prin hotărâre de Guvern. De asemenea, suplimentul pentru cumularea atribuțiilor va fi redus de la 100% la 50% și va fi acordat doar dacă se inițiază concurs pentru ocuparea funcției în cel mult șase luni de la vacantare.

Federația Sindicală a Educației și Științei a reacționat critic la prevederea potrivit căreia actele contractuale prin care se acordă drepturi salariale neprevăzute de lege sunt lovite de nulitate absolută, susținând că aceasta contravine obligațiilor internaționale asumate de Republica Moldova și transformă negocierea colectivă „într-un mecanism formal, lipsit de efect real asupra condițiilor de muncă”.

Proiectul se află în consultări publice iar ministrul Finanțelor, Adrian Gavriliță, a anunțat că acesta ar putea intra în vigoare de la 1 septembrie 2026.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
sis.md

Un ofițer al serviciilor secrete ruse, reținut la intrarea în Moldova. SIS: aduna informații despre Transnistria (FOTO)

Un cetățean al Federației Ruse, ofițer al Serviciului Federal de Securitate (FSB), a fost reținut la intrarea în Republica Moldova. Acesta este acuzat că ar fi colectat informații despre regiunea transnistreană și Zona de Securitate, anunță Serviciul de Informații și Securitate (SIS) și procurorii PCCOCS. Bărbatul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.

Potrivit SIS, bărbatul a încercat să intre în Moldova „în baza unei legende construite din timp”, cu scop turistic declarat – vizitarea mănăstirilor, inclusiv. În realitate, potrivit serviciilor secrete, destinația finală a acestuia era regiunea din stânga Nistrului.

„Mai exact, scopul vizitei învinuitului ținea de colectarea de date și informații în scopul stocării sau folosirii acestora în dauna suveranității, independenței, inviolabilității teritoriale, securității de stat sau capacității de apărare a Republicii Moldova”, transmite SIS.

Serviciul menționează că FSB al Federației Ruse are competențe de colectare de date și informații pe spațiul național. Totodată, SIS precizează agentul străin a mai fost o perioadă în Moldova, din septembrie 2017 până în septembrie 2019, timp în care ar fi condus activități desfășurate împotriva securității, independenței și integrității teritoriale ale Republicii Moldova.

„În context, autoritățile de drept de la Chișinău atenționează și asupra faptului că în acea perioadă, cetățeanul străin a folosit un pașaport diplomatic emis de Ministerul de Externe al Rusiei. Totuși, contrar prevederilor Convenției de la Viena, nu a parcurs acreditarea la Ministerul de Externe al Moldovei” – mai transmite SIS.

Amintim că, pe 19 iunie, Ambasada Federației Ruse la Chișinău anunța că un cetățean rus ar fi fost reținut pe Aeroportul Internațional Chișinău și ar fi fost supus unor „presiuni umilitoare” în timpul controlului vamal și de frontieră. Misiunea diplomatică susținea că bărbatului i-ar fi fost refuzată posibilitatea de a părăsi teritoriul Republicii Moldova fără explicații clare și că starea sa de sănătate s-ar fi agravat în urma „presiunii psihologice” exercitate de Chișinău.  Ambasada a calificat atunci incidentul drept „o încălcare a normelor dreptului internațional” și a solicitat acces consular și explicații din partea autorităților din Moldova.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
IGP

Sîngerei: Doi polițiști, în stare „extrem de gravă” după ce au fost loviți de o mașină în timpul serviciului

Doi polițiști de patrulare au ajuns în stare „extrem de gravă” la spital, după ce ar fi fost loviți de un automobil pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca din raionul Sîngerei. Informația a fost comunicată de Inspectoratul General al Poliției (IGP), pe 23 iunie.

Potrivit IGP, accidentul s-a produs cu puțin timp în urmă. Cei doi polițiști se aflau pe acostament, în afara autospecialei de serviciu, care, potrivit sursei citate, era staționată regulamentar, cu semnalele luminoase conectate, când au fost loviți violent de un automobil de marca Volkswagen, condus de un bărbat.

„Starea ambilor colegi este extrem de gravă, fiind transportați la spital”, precizează IGP.

Oamenii legii se află la fața locului și legii stabilesc toate circumstanțele accidentului.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Tudor Mardei | NewsMaker

Guvernul, prima reacție după ce Costiuc a amenințat cu proteste dacă nu renunță la majorarea vârstei de pensionare: „Este nevoie de reformă”

Guvernul susține că sistemul de pensionare al angajaților din structurile de forță trebuie modernizat pentru a deveni mai echitabil și sustenabil și afirmă că toate propunerile privind proiectul de lege vor fi analizate înainte de luarea unei decizii. Precizările au fost făcute pentru NewsMaker, după ce fracțiunea parlamentară „Democrația Acasă” a amenințat cu proteste dacă autoritățile nu vor renunța la inițiativă.

Guvernul a menționat că „toate” opiniile și propunerile cu privire la proiectul de lege, exprimate în cadrul consultărilor publice, „vor fi analizate înainte de luarea unei decizii”.

Guvernul respectă munca militarilor, polițiștilor și a tuturor angajaților din structurile de forță. Știm că sunt profesii cu un grad ridicat de responsabilitate și risc, iar acest lucru este reflectat și în proiect, care păstrează condiții de pensionare diferite față de sistemul public pentru aceste categorii. În același timp, este nevoie de o reformă care să modernizeze un sistem construit în urmă cu peste 30 de ani și să îl facă sustenabil pe termen lung. Scopul reformei este să asigure un sistem de pensii echitabil și sustenabil, care să răspundă atât nevoilor angajaților din structurile de forță, cât și interesului public”, a menționat instituția.

Totodată, Executivul a menționat că rămâne deschis dialogului și va continua consultările înainte de promovarea proiectului.

Amintim că Ministerul Muncii și Protecției Sociale a propus o nouă lege privind pensiile militarilor și ale funcționarilor publici cu statut special, care ar urma să înlocuiască actualul cadru legal din 1993 și să intre în vigoare la 1 ianuarie 2027.

Proiectul prevede majorarea treptată a vârstei minime de pensionare de la 45 la 50 de ani, până în 2036, precum și noi condiții de vechime pentru acordarea pensiei: cel puțin 20 de ani în serviciu și 25 de ani vechime totală în muncă. Documentul se află în prezent în consultări publice. Mai multe detalii, află – AICI.

Pe 23 iunie, fracțiunea parlamentară „Democrația Acasă”, condusă de Vasile Costiuc, a solicitat Guvernului să retragă proiectul de lege aflat în consultări publice, care prevede majorarea vârstei de pensionare pentru militari și alte categorii de angajați cu statut special. În caz contrar, aceștia amenință cu proteste de amploare.

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: