Parlamentul Republicii Moldova

Deputatul Radu Marian reacționează la criticile privind contractele obținute de mama sa: „Atac asupra familiei mele”

Asociația Muzical-Corală, condusă de Elena Marian, mama deputatului PAS Radu Marian, a obținut două contracte finanțate din bugetul de stat, în valoare totală de 3.511.000 lei, prin licitații cu un singur participant. Informațiile, publicate de Omniapres, au provocat cvontroverse în spațiul public, fiind invocate posibile conflicte de interese. În urma acestora, Radu Marian a reacționat, respingând acuzațiile și calificându-le drept un „atac asupra familiei sale”.

Conform datelor, contractele vizează organizarea turneului muzical „Moldova – Familia Noastră” în diaspora și desfășurarea unui spectacol dedicat Zilei Europei. În documentele oficiale figurează și Andriano Marian, fratele deputatului, în calitate de dirijor și manager de proiect. Evenimentele beneficiază de promovare oficială din partea Biroului pentru Relații cu Diaspora, structură aflată în subordinea Cancelariei de Stat.

Informația a fost preluată în spațiul public de către președintele Partidului Național Moldovenesc, Dragoș Galbur. „Când banii statului ajung mereu la cei apropiați de partid, iar presa tace, avem o problemă mai mare decât corupția — avem o complicitate colectivă”, a scris Galbur într-o postare pe rețelele de socializare.

Radu Marian s-a arătat indignat de gestul acestuia și i-a răspuns în comentarii că nu va obține voturi pe asemenea căi: „Dacă crezi că așa o sa câștigi voturi, te înșeli”.

Deputatul PAS, Radu Marian, a reacționat joi, 10 aprilie, și pe platforma Telegram, respingând acuzațiile și clarificând situația. „Am văzut în spațiul online un alt atac asupra familiei mele din partea unor cârcotași. Ca să fie foarte clar, mama mea, Elena Marian, și fratele meu, Andriano Marian, dețin împreună o asociație culturală prin care organizează concerte corale și orchestrale deja de aproape 20 de ani. Aceștia au devenit consacrați în domeniile lor cu mult înainte ca eu să ajung în această funcție politică”, a afirmat Radu Marian.

El a subliniat că Asociația Muzical-Corală este „probabil cea mai importantă asociație culturală privată din țară”, care a primit finanțare periodică atât din partea Primăriei Chișinău, cât și de la stat, indiferent de guvernările politice. „Eu nu pot să le cer să se oprească din activitate din simplul motiv că eu sunt deputat. Succesul lor se datorează exclusiv muncii și talentului lor”, a mai spus deputatul PAS.

​Asociația Muzical-Corală din Moldova este o organizație dedicată promovării muzicii corale și dezvoltării culturii muzicale în țară. Fondată de Elena Marian, aceasta se remarcă prin organizarea unor evenimente de amploare, precum Festivalul-Concurs Internațional de Muzică Corală „A Ruginit Frunza din Vii”. De asemenea, Asociația organizează o serie de evenimente anuale, în parteneriate cu organizații renumite precum UNICEF, Ministerul Culturii și Orchestra de Tineret.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Raport Promo-LEX: Rusia, condamnată de CEDO în 71% din dosarele privind Transnistria. Suma datorată depășește 6,4 milioane de euro

Rusia a fost găsită vinovată în 71% din dosarele examinate de Curtea Europeană a Drepturilor Omului privind regiunea transnistreană, însă refuză sistematic să execute deciziile instanței, potrivit unui raport publicat pe 28 mai de organizația Promo-LEX. Din 2004 și până în mai 2026, CtEDO a examinat 65 de dosare privind regiunea transnistreană, Rusia fiind găsită vinovată în 46 dintre acestea, iar Moldova — în cinci.

CtEDO a recunoscut în mod consecvent Federația Rusă ca responsabilă pentru încălcările drepturilor omului pe teritoriul controlat de administrația de la Tiraspol, în timp ce Moldova a fost găsită responsabilă în cazurile în care exercita control efectiv asupra reclamanților înainte de transferul acestora în regiune.

Suma totală acordată reclamanților depășește 6,4 milioane de euro. Moldova a achitat integral sumele datorate în cele cinci dosare în care a fost găsită vinovată. Rusia, în schimb, refuză sistematic să execute deciziile CEDO privind regiunea transnistreană, atât înainte, cât și după excluderea sa din Consiliul Europei.

Autorul raportului, juristul Promo-LEX Vadim Vieru, a subliniat că documentul poate deveni un instrument de lucru pentru Chișinău, partenerii externi și cercetători.

„Rămâne să se întreprindă pași concreți: executarea sumelor datorate, protecția în continuare a victimelor și documentarea sistematică a faptelor de încălcare a drepturilor omului”, a declarat Vieru.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: