UTM

(DOC) Patru blocuri de peste 14 etaje urmează să apară la Râșcani. UTM prognozează un „dezastru” și cere Primăriei să stopeze proiectul

Universitatea Tehnică a Moldovei a lansat un apel public în adresa Primăriei municipiului Chişinău. Conducerea instituției de învățământ este nemulțumită de intenția privind construirea unor blocuri locative în sectorul Râșcani al capitalei, chiar în apropierea campusului universitar al UTM.

Conducerea UTM cere organelor administraţiei publice locale să se autosesizeze privind proiectul-schiţă al blocurilor locative din strada Studenţilor, 7/5 (2 blocuri locative cu 14 etaje, 1 bloc locativ – cu 16 etaje, 1 bloc locativ – cu 18 etaje), amplasate limitrof în sectorul Râşcani al capitalei.

„UTM, Facultatea Urbanism şi Arhitectură – fiind unica structură din Republica Moldova, axată pe pregătirea universitară a la specialităţile din domeniul Arhitecturii, Urbanismului Construcţiilor şi lucrărilor aferente, solicită insistent stoparea şi respingerea proiectului-schiţă nominalizat şi prezentat în poză, pe motiv că realizarea acestuia va duce la efecte dezastruoase pentru mediul urban existent, schema propusă de IMP „ChisinăuProiect” fiind uzată moral, or dezvoltarea campusurilor academice şi implicit a Parcului UTM „Muzeu al Tehnicii în Aer Liber” necesită o altă abordare urbanistică, bazată pe un concept de dezvoltare durabil conform bunelor practici din Uniunea Europeană, corelarea cu reţelele inginereşti subterane şi supraterane, cu reţeaua de accese existente şi cele propuse: pietonale şi de transport public, parcări etc”.

Declarația UTM

Mai exact, reprezentanții UTM argumentează că măsurile propuse de proiectant au drept scop amplasarea obiectivelor noi: bloc locativ, grădiniţă, parcări deschise alipite, fără noi drumuri, intersecţii, alipite direct la cele existente deja suprasolicitate.

„Considerăm că aceste acţiuni echivalează cu distrugerea patrimoniului imobil şi cu „paralizarea” infrastructurii existente”. 

Declarația UTM

Compania de construcții EXFACTOR, căreia îi aparține inițiativa, nu a comentat criticile.

UPDATE (11:00) Contactată de NM, reprezentanta Primăriei Chișinău Natalia Ixari a precizat că UTM ar fi lansat „un mesaj fals” și că ar urmări „scopuri neclare”, întrucât anul trecut, proiectul a fost respins de Consiliul Urbanistic.

UTM
UTM
UTM
UTM

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

„Scoateți punga”: Alte 10 persoane din echipa lui Șor, reținute pentru coruperea alegătorilor și finanțare ilegală (AUDIO)

10 persoane din echipa figarului Ilan Șor au fost reținute de Centrul Național Anticorupție (CNA) pentru 72 de ore, în urma unor noi percheziții desfășurate în cadrul unui dosar ce vizează acțiuni ilegale de finanțare a partidelor politice, spălare de bani și corupere a alegătorilor înaintea alegerilor parlamentare din 28 septembrie.

Ofițerii CNA și procurorii din Bălți efectuează 28 de percheziții la domiciliile, sediile și automobilele unor persoane fizice și juridice, în toată Moldova. 

Potrivit CNA, cei vizați – printre care și factori de decizie afiliați unei formațiuni politice – ar fi pus în aplicare un plan prin care recrutați alegători, promițându-le bani, bunuri sau servicii pentru a vota într-un anumit fel. Deși autoritățile nu au precizat despre ce formațiune este vorba, în video-ul publicat de CNA se observă obiecte cu inscripția „Echipa lui Ilan Șor”.

Oamenii legii au documentat tranzacții suspecte cu mijloace bănești, inclusiv în valută și criptomonede, utilizate în scopul camuflării provenienței ilicite a fondurilor.

Până la această oră, ofițerii CNA au ridicat sume considerabile de bani în diverse valute, dispozitive electronice de stocare a informației, înscrisuri de ciornă și alte documente relevante, probe care indică identificarea, recrutarea și convingerea alegătorilor de a susține o anumită formațiune politică în alegerile din 28 septembrie 2025.

Cele 10 persoane reținute urmează a fi plasate în izolatoarele de urmărire penală din țară.

Amintim că circa 2000 de percheziții au fost efectuate în Republica Moldova de la începutul perioadei electorale. Totodată, au fost intentate mai multe procese penale, inclusiv procese-verbale ce vizează protestele plătite. Zeci de persoane au fost reținute în ultima perioadă. Datele au fost comunicate de ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, în cadrul ediției din 11 septembrie a emisiunii Rezoomat de la Rlive.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: