Documentar despre influența Kremlinului în Moldova: „Un război pe care nimeni nu l-a declarat, fără front și tranșee”

Un nou documentar scoate la iveală strategiile prin care Kremlinul încearcă să mențină Republica Moldova în sfera sa de influență. Lansat pe 5 august pe canalul de YouTube al proiectului „Țara Mică – Маленькая Страна”, filmul „Marele război hibrid – Великая гибридная” analizează în profunzime metodele războiului hibrid purtat de Federația Rusă și tacticile folosite împotriva Moldovei – de la corupție politică și manipulare mediatică, până la infiltrarea unor persoane loiale în instituțiile statului.

„Este un război pe care nimeni nu l-a declarat. Nu are linii ale frontului sau tranșee. Este un război hibrid, înșelător și lent, care poate dura zeci de ani. Metodele sunt multe, dar scopul este unul singur – menținerea Moldovei în sfera de influență a Kremlinului”, susțin autorii filmului.

Filmul analizează în profunzime o serie de tactici și strategii utilizate de Moscova pentru a-și atinge obiectivul de a menține Republica Moldova sub influența sa. Printre acestea: coruperea alegătorilor și implicarea directă a oligarhului fugar Ilan Șor, partidele controlate politic, infiltrarea unor persoane loiale Rusiei în instituții cheie ale statului.

Documentarul analizează, de asemenea, implicarea regiunii transnistrene în strategiile geopolitice ale Kremlinului și utilizarea mijloacelor media și a propagandei pentru a influența opinia publică.

Detalii au fost oferite de șeful Serviciului de Informații și Securitate, Alexandru Mustață, ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi și șeful Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu. De asemenea, printre cei intervievați în documentar se numără purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă, precum și reprezentanți ai presei și ai societății civile.

Documentarul este realizat de jurnalistul Dumitru Gargaliuc și poate fi vizionat integral și gratuit pe canalul de YouTube „Țara Mică – Маленькая Страна”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Reuters/Kevin Lamarque

Trump a anulat taxele vamale introduse împotriva Indiei pentru achizițiile de petrol rusesc

Președintele SUA, Donald Trump, a semnat un decret prin care sunt anulate taxele vamale suplimentare de 25% aplicate produselor din India, introduse pentru că țara cumpără petrol rusesc. Despre acest lucru scrie Reuters.

În decret, care intră în vigoare pe 7 februarie, se precizează că, în cazul în care Departamentul Comerțului al SUA va constata că India a reluat importul direct sau indirect de petrol din Rusia, taxele vamale pot fi reintroduse.

Totodată, a intrat în vigoare un acord comercial, conform căruia India se angajează să achiziționeze bunuri americane în valoare totală de 500 de miliarde de dolari pe parcursul a cinci ani — inclusiv petrol, gaze, cărbune, metale prețioase, aeronave și produse de înaltă tehnologie.

În cadrul acestui acord, taxele vamale de bază pentru India, aplicate independent de achizițiile de petrol rusesc, au fost reduse de la 25% la 18%. Astfel, noua rată totală aplicată produselor indiene pe piața americană va fi de 18%, în loc de 50%.

Potrivit Meduza, Donald Trump a introdus taxe vamale suplimentare împotriva Indiei din cauza achizițiilor de petrol rusesc în august 2025. În luna octombrie a aceluiași an, președintele SUA a declarat că premierul Indiei, Narendra Modi, i-a promis că va opri aceste achiziții — însă ele au continuat.

După începutul invaziei ruse la scară largă împotriva Ucrainei, India a devenit unul dintre cei doi principali cumpărători de petrol rusesc, ajungând aproape la același nivel al volumelor de achiziție ca și China. Împotriva Beijingului, Trump nu a introdus taxe vamale suplimentare pentru achiziționarea petrolului rusesc.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: