PCCOCS

Doi ucraineni, condamnați la 7 ani de închisoare în Moldova pentru vânzare de droguri. Unul era consultant în domeniul alimentației sănătoase

Doi ucraineni urmează a fi expulzați din Moldova, după ce au fost condamnați la închisoare pentru vânzare de droguri. Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) a anunțat pe 19 ianuarie că a demonstrat în instanța de judecată vinovăția unui bărbat și a unei femei din Ucraina în comercializarea drogurilor, în Chișinău, în primele șapte luni ale anului 2021.

Judecătorii i-au condamnat pe indivizi la 7 ani și 6 luni de închisoare. După executarea pedepsei, se va purcede la expulzarea lor în Ucraina și confiscarea venitului obținut din activitatea ilegală – 1 500 euro de la bărbat și 3 000 euro de la femeie – precum și cei aproape 40.000 lei care au fost cheltuiți pentru examinarea dosarului de instanța de judecată.

Cei doi au fost reținuți în data de 26 iulie 2021, iar până acum s-au aflat în arest, la solicitarea procurorilor PCCOCS. În cazul femeii, aceasta a fost reținută într-o fâșie forestieră din Chișinău, atunci când îngropa în pământ un colet cu pachețele de droguri, pentru preluarea ulterioară de către curieri. Aceasta era responsabilă de acțiuni similare celor puse în sarcina bărbatului inculpat – ambalarea drogurilor și plasarea coletelor cu droguri în locuri specifice de pe terenuri publice, pentru alte etape ale procesului de comercializare a lor (inclusiv la intersecțiile unor străzi, dar și la tulpina unui copac din preajma unei biserici).

Urmare a perchezițiilor, la domiciliile acestora și în locurile în care aceștia au plasat drogurile, au fost găsite și ridicate droguri în cantități impunătoare de tip PVP (denumit „sare”), marijuana, metadona, alte substanțe psihotrope (inclusiv sub formă de ciuperci uscate, cu conținut psihotrop de psilocină). Pentru activitatea desfășurată, aceștia erau remunerați în criptovalută, dar și cu anumite cantități de droguri.

Inculpații au vârstele de 33 și, respectiv 40 de ani, fără antecedente penale. Aceștia se cunoșteau, însă activau separat. Femeia venea din Ucraina în Moldova periodic, pentru două săptămâni; iar bărbatul muncea la Chișinău în două localuri, în calitate de consultant în domeniul alimentației sănătoase. Ambii și-au recunoscut vinovăția, iar potrivit legii, au beneficiat de procedura simplificată a judecării cauzei, fără administrarea probelor suplimentară în instanța de judecată.

Potrivit materialelor dosarului, inculpații făceau parte dintr-un grup infracțional bine organizat. Membrii grupului erau recrutați pe ascuns și li se atribuiau roluri bine determinate, iar marea lor majoritate nu se cunoșteau personal și comunicau prin intermediul platformelor de internet, cu identități diferite de numele reale. În cadrul grupului, existau diferite niveluri de autoritate și responsabilitate, cu persoane cu rol de operator pe comunicarea cu clienții, dar și persoane care intrau în contact cu produsele de droguri – ambalatori, curieri, patronați de un manager general.

Suplimentar acestor două condamnări, în prezent se examinează cauza în privința unui alt complice. Totodată, continuă urmărirea penală în privința unui alt membru al grupului.

Sentința pronunțată de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani este cu drept de atac, iar până la rămânerea definitivă a sentinței, cei doi beneficiază de efectele prezumpției nevinovăției.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Lilian Darii

Rusia anunță că l-a convocat pe ambasadorul Lilian Darii. Ce acuzații aduce Chișinăului

Ministerul rus de Externe l-a convocat marți, 21 iulie, pe ambasadorul Republicii Moldova la Moscova, Lilian Darii, căruia i-a transmis o notă de protest în legătură cu două incidente în care ar fi fost implicați angajați și vehicule ale Ambasadei Rusiei la Chișinău. Moscova susține că autoritățile moldovene ar fi încălcat prevederile Convenției de la Viena privind relațiile diplomatice din 1961.

Potrivit unui comunicat al Ministerului rus de Externe, incidentul ar fi avut loc pe 19 iulie, la Chișinău, când polițiștii moldoveni ar fi oprit un autobuz al Ambasadei Rusiei pentru un control al actelor. Ulterior, oamenii legii ar fi retras, fără explicații, plăcuțele de înmatriculare diplomatice ale vehiculului.

Partea rusă afirmă că, în timpul intervenției, polițiștii ar fi folosit forța și i-ar fi amenințat pe angajații ambasadei cu reținerea. Totodată, Moscova susține că solicitarea Ambasadei Rusiei către Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova de a trimite un reprezentant la fața locului pentru clarificarea situației nu ar fi primit răspuns.

Un alt incident ar fi avut loc în noaptea de 20 spre 21 iulie, la punctul de trecere a frontierei Leușeni, unde angajații Ambasadei Rusiei ar fi fost opriți timp de mai mult de patru ore, în timp ce părăseau Republica Moldova pentru a transporta „o încărcătură de serviciu” în Federația Rusă.

În cadrul întrevederii de la Moscova, ambasadorului moldovean i s-ar fi atras atenția asupra presupusei încălcări a prevederilor Convenției de la Viena din 1961, care obligă statul gazdă să asigure condițiile necesare pentru activitatea misiunilor diplomatice, libera circulație a personalului acestora și protejarea comunicării oficiale.

Ministerul rus de Externe a anunțat că Moscova își rezervă dreptul de a adopta „măsuri de răspuns în oglindă”.

Chișinăul nu a comentat, deocamdată, acuzațiile aduse.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: