Drama cuplului ucis în exploziile din România: Soțul femeii care a murit după deflagrație a făcut infarct când a văzut cât de grav era rănită

Doi oameni au murit în urma exploziei din localitatea Crevedia, în apropiere de capitala României, București. Este vorba despre doi soți, care au decedat într-un interval de 13 ore. Bărbatul a murit primul. A făcut infarct atunci când a văzut cât de grav rănită este soția lui, scrie Digi24.

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (IGSU), Raed Arafat, a confirmat decesul femeii, din cauza arsurilor.

„Primul deces – soțul doamnei. A făcut infarct la fața locului și nu era ars. De data asta, din cauza arsurilor primului deces, care e soția celui decedat ieri. A avut peste 95% suprafață arsă”, a declarat Raed Arafat.

Fiica celor doi soți a venit cu un mesaj pe o rețea de socializare, scrie G4media: „Părinții mei, ați vrut să plecați amândoi prea devreme. Ne-ați lăsat singuri…”.

Cei doi soți locuiau într-o casă aflată lângă stația unde a avut loc explozia. Locuința lor a fost distrusă. Potrivit surselor Digi24.ro, 11 pacienți cu arsuri grave în urma exploziilor de la Crevedia au ajuns la spitale din străinătate.

De menționat că potrivit presei de peste Prut, bilanțul exploziei depozitului ilegal de GPL din Crevedia s-a soldat, în total, cu 56 de răniți și 2 morți. În urma deflagrației, opt case au fost distruse de explozii și 11 au fost afectate parțial. Premierul Republicii Moldova, Dorin Recean, a transmis pe 27 august condoleanțe familiei victimei și gânduri de vindecare pentru cei răniți.

„Suntem alături de România în aceste momente dificile. Guvernul Republicii Moldova va oferi tot sprijinul necesar”, a scris oficialul moldovean pe Twitter.

Din primele informații, incendiul ar fi fost declanșat din pricina unei neglijențe grave. Există bănuiala că un angajat al stației GPL ar fi încercat să transfere gazul petrolier lichefiat dintr-o cisternă mai mare într-una mai mică, iar în timpul operațiunii s-ar fi produs o fisură la furtun. Nu este exclus ca în acel moment muncitorul să fi ținut în mână o țigară aprinsă. Sunt ipotezele pe care procurorii trebuie să le investigheze pentru a lămuri cauzele dezastrului.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Fără compensații din bani UE în facturile la lumină, din 2026. Când va fi făcută ultima plată

Compensațiile în factură la energia electrică nu vor mai fi acordate în 2026, iar Guvernul mută accentul pe ajutoarele în bani pentru căldură. Anunțul a fost făcut de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru. Potrivit oficialei, ultima compensație, acordată cu ajutorul UE, va fi în factura din decembrie pentru consumul din luna noiembrie.

„Anul viitor nu prevedem această compensație în factură, dar ne vom centra pe compensații monetare pentru căldură, ca să țintim grupurile vulnerabile, acele familii care chiar au nevoie de acest suport. De aceea, ultima plată în factură va fi pentru factura care vine în luna decembrie pentru luna noiembrie”, a declarat ministra.

În schimb, Guvernul va acorda compensații pentru căldură și energie electrică până în luna martie 2026. Potrivit hotărârii de Guvern votată pe 3 decembrie, compensațiile maxime la energie sub formă de plată monetară vor fi de 1000 de lei, iar cele minime de 500 de lei. Potrivit documentului, procentele de compensare vor varia în funcție de fiecare tip de resursă utilizată: 15% pentru combustibili solizi, 25% pentru gaze naturale, 30% pentru energie termică și 40% pentru energie electrică.

Potrivit documentului, pentru sezonul rece 2025–2026, pe baza simulărilor realizate, bugetul prognozat pentru acordarea compensațiilor la energie, sub formă de plată monetară și la tarifele actuale, este estimat la 2,36 miliarde de lei.

***
Guvernul Republicii Moldova compensează facturile la energie gospodăriilor vulnerabile începând cu 2022 – an în care Rusia a invadat țara vecină, Ucraina. Amintim, războiul a declanșat o criză energetică inclusiv în țara noastră, care a dus la creșteri majore ale prețurilor la gaze și energie electrică.
Compensațiile se acordă pentru perioada rece a anului, care include lunile noiembrie-martie. În sezonul 2024 – 2025, peste 720 de mii de familii au beneficiat de „ajutor la contor”. Guvernul a alocat în total, anul trecut, 2,69 de miliarde de lei pentru acest program de sprijin.

Reamintim că, datorită sprijinului Uniunii Europene, toți consumatorii casnici beneficiază de compensații la energia electrică până la sfârșitul acestui an. Reducerea este aplicată direct în factură și acoperă diferența dintre tariful final și prețul reglementat de 1,84 lei/kWh pentru primii 110 kWh consumați.
În cazul companiilor, statul compensează 50% din majorarea tarifelor, în baza cererilor depuse de operatori.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: