,,Eu îs din sat!” Așa se numește concertul solo lui Alexandru Ghețan din 10 decembrie la Teatrul Eugene Ionesco!

Standupovka lansează seria de evenimente de stand up solo, ce presupune un show de stand up deplin a unui singur comediant, cu câțiva colegi de ai săi în deschidere. Acest eveniment oferă posibilitatea să îndrăgești în timpul unui spectacol integral glumele comediantului tău preferat, să apreciezi stilul și viziunele sale.

Pe 10 decembrie, ne vedem la Teatrul Național ,,Eugene Ionesco”, la stand up show-ul lui Alexandru Ghețan! ,,Eu îs din sat e un concert de stand up pentru cei care au fost la strâns porumb, la cules struguri, la prășit și le este rușine să recunoască acest lucru. Un stand up despre locul din care am pornit, am copilărit și ne-am dezvoltat personalitatea. Un spectacol despre oameni, nostalgii, amintiri și despre acceptarea că satul trăiește în fiecare dintre noi” menționează Alexandru Ghețan.

În deschidere îi vedeți pe colegii săi de la Standupovka, Vlad Sliusarenco și Marin Madan, care vor încălzi publicul înainte de marele show. Ne vedem pe 10 decembrie, 19:30, la Teatrul Național ,,Eugene Ionesco” la show-ul

Alexandru Ghețan — Eu îs din sat! Bilete pe iTicket.md sau Standupovka.md!

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) „Este a treia mea paradă”. Cum se pregătesc militarii pentru parada de Ziua Independenței?

Pregătirile pentru parada din 27 august au intrat pe ultima sută de metri. Peste 2.000 de militari, inclusiv din țările partenere, se antrenează pentru defilarea din Piața Marii Adunări Naționale. La paradă vor fi prezentate peste 100 de unități de tehnică militară.

Parada va fi deschisă de veteranii războiului de pe Nistru. Simiion Cuciuc, în vârstă de 77 de ani, mărturisește: „Este a treia mea paradă. Cred că data viitoare voi avea deja peste 80 de ani”. După veterani vor defila militarii tineri. Locotenenta Marina Jacotă, în vârstă de 22 de ani, din cadrul batalionului de pacificare, se pregătește pentru prima sa paradă. Cel mai dificil lucru, spune ea, este căldura.

Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a declarat că pregătirile decurg bine și că mai sunt de pus la punct doar câteva detalii. La paradă vor participa reprezentanți ai tuturor structurilor de apărare națională — de la Ministerul Apărării până la SIS și instituțiile penitenciare. Pentru organizarea ceremoniei au fost alocate aproximativ 10 milioane de lei.

Din cauza repetițiilor, circulația în Chișinău va fi restricționată: în perioada 21–25 august — pe bulevardul Ștefan cel Mare, iar între 11 și 20 august — pe șoseaua Hîncești. Repetițiile generale vor avea loc pe 21 și 25 august, între orele 22:00 și 00:00.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Tudor Mardei / Newsmaker

A trecut frontiera ilegal? Scenariile analizate de MAI, după ce reprezentantul Osetiei de Sud a ajuns la Tiraspol, deși este interzis în Moldova

Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, susține că Vitali Iankovskii, reprezentantul autoproclamatei republici Osetia de Sud în regiunea transnistreană, care a fost la Tiraspol la sfârșitul lunii iulie, deși are interdicție de intrare în Republica Moldova, nu figurează că ar fi traversat legal frontiera țării după ianuarie 2026. Oficiala a menționat că acesta ar fi putut pătrunde pe teritoriul țării folosind o altă identitate sau traversând ilegal frontiera. Afirmațiile au fost făcute pe 12 august, după ședința Guvernului.

Persoana la care faceți referință este declarată persoană indezirabilă pe teritoriul Republicii Moldova. Ultima înregistrare a traversării frontierei Republicii Moldova, în sensul ieșirii de pe teritoriul Republicii Moldova, este în luna ianuarie 2026. Deci până a fi declarat persoană indezirabilă de către Serviciul de Informații și Securitate. Reiterez că Republica Moldova susține în totalitate integritatea teritorială a Georgiei și nu recunoaștem această autoritate a Osetiei de Sud. Și în stânga Nistrului, de fapt, nu este vorba de o ambasadă. Este vorba de un oficiu a relațiilor pe care le au autoproclamatele autorități din Osetia de Sud și autoproclamatele autorități din stânga Nistrului”, a declarat Daniella Misail-Nichitin.

Oficiala a menționat că există „multiple ipoteze” privind modul în care Vitalii Iankovskii a ajuns în Republica Moldova. „Noi avem situații în care sunt utilizate alte acte, cu altă identitate sau, eventual, putea să intre prin zona verde. Deci, scenariile ar putea fi din această categorie. Cu certitudine că prin punctele de trecere a frontierei Republicii Moldova, această persoană nu a intrat din ianuarie până în prezent”, a adăugat ea.

Amintim că Vitali Iankovskii, reprezentantul așa-numitei republici Osetia de Sud în regiunea transnistreană, s-a aflat la Tiraspol la sfârșitul lunii iulie, deși a fost declarat persoană indezirabilă în Republica Moldova și i s-a interzis intrarea în țară pentru o perioadă de cinci ani la sfârșitul lunii ianuarie. Potrivit publicației „Cotidianul”, acesta a participat la evenimente comemorative dedicate așa-zisei „dislocări” a pretinselor „forțe de menținere a păcii” în regiunea transnistreană și a fost surprins în fotografii alături de lideri locali, inclusiv de Vitalii Ignatiev, responsabilul de „relații externe” al regiunii transnistrene.

Anterior, Poliția de Frontieră a confirmat că Iankovskii nu a trecut frontiera de stat prin punctele de trecere controlate de autoritățile constituționale, după ce a părăsit țara, în ianuarie 2026. Informația a fost comunicată pentru NewsMaker de Poliția de Frontieră.

Totodată, comentând cazul, președinta Maia Sandu a amintit că Republica Moldova nu controlează întregul segment al frontierei sale. „Nici eu nu cred că a venit din cer. Avem de la instituții această cofirmare că nu a trecut cel puțin cu numele pe care îl cunoaștem noi, cu pașaportul lui. Ar putea să fie un mic risc că a trecut cu un nume diferit. Asta urmează să identificăm”, a declarat Maia Sandu.

„Nu vă înțeleg”: cum ministrul Apărării a refuzat o întrebare în rusă, deși în CV indică că vorbește limba și a studiat 4 ani în Ucraina (VIDEO)

Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a întrerupt o jurnalistă NewsMaker care îi adresa o întrebare în rusă. Deși în CV-ul său menționează că vorbește această limbă și că a urmat timp de patru ani studii militare în Ucraina, oficialul a declarat: „Nu vă înțeleg”. După ce reporterul și-a reformulat întrebarea în română, ministrul i-a răspuns și a felicitat-o pentru că vorbește în limba de stat.

Momentul a avut loc în cadrul unei conferințe de presă, susțină pe 12 august, după ședința Guvernului. Jurnalista NewsMaker Alexandra Mereuță și-a început întrebarea în limba rusă: „Domnule Nosatîi, să ne spuneți…”.

Fără a o lăsa să-și termine întrebarea, ministrul a intervenit în limba română: „Nu vă înțeleg”.

Ulterior, jurnalista și-a adresat întrebarea în limba română.

„Cu mare drag și mulțumesc frumos că vorbiți în limba de stat, limba română. O vorbiți foarte bine”, a declarat Nosatîi, după care răspuns la întrebare în limba română.

Potrivit CV-ului publicat pe pagina Guvernului, Anatolie Nosatîi indică drept limbă maternă româna și menționează că vorbește și limba rusă, precum și limba engleză. CV-ul mai arată că, în anii ’90, acesta a urmat cursuri militare timp de patru ani în Ucraina: un curs de cercetare tactică la Școala Militară Superioară de arme întrunite din Kiev și un curs de infanterie la Odesa.

CV Anatolie Nosatîi, ministru al Apărării / gov.md
CV Anatolie Nosatîi, ministru al Apărării / gov.md

Disclaimer! Redacția NM condamnă orice formă de discriminare, revanșism, xenofobie, limbaj al urii și exploatare a fobiilor și stereotipurilor în scopuri politice. Nu tolerăm manipulările îndreptate către divizarea oamenilor în „ai noștri” și „străini” în funcție de naționalitate, proveniență etnică, limbă, religie sau convingeri, sex, vârstă, posibilități limitate, viziuni, loc de trai, apartenență, orientare sexuală, etc. Misiunea noastră este informarea corectă a cititorilor despre ceea ce se întâmplă și susținerea principiilor drepturilor omului, toleranței, libertății de exprimare și gândire, diversitate, precum și respectarea drepturilor minorităților.



Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

screenshot

VIDEO Protest în fața Guvernului: activiștii vor o autoritate care să protejeze animalele. Reacții

Mai multe persoane s-au adunat, pe 12 august, în fața Guvernului, pentru a cere înăsprirea pedepselor pentru cei care maltratează animalele, precum și crearea unei autorități responsabile de protecția animalelor. Manifestanții au declarat că, dacă nu vor fi auziți, vor reveni cu un alt protest. Ministrul Mediului a declarat că Guvernul va lua în curând o decizie privind crearea unei autorități. În ceea ce privește înăsprirea pedepselor, oficialul a spus că trebuie de intervenit nu doar prin pedepse, ci și prin anumite reglementări, iar ministra Afacerilor Interne a declarat că este necesară o analiză. Ulterior, „dacă va fi necesar, va fi examinată și perspectiva revederii prevederilor din Codul Contravențional și Codul penal”.

La protestul din fața Guvernului, manifestanții au venit cu pancarte cu inscripții precum: „Stop cruzimea!”, „Începeți să protejați animalele”, „Creați secția națională de protecție a animalelor”, „7 ani pentru cruzime”, „100 de cazuri de cruzime – numai 10 amenzi”.

„În fiecare zi vedem pe Facebook cum se aruncă câinii și pisicile în saci lângă gunoi, în cutii undeva pe dealuri. (…) Undeva sunt călcați de mașini, sunt împușcați, otrăviți sau alte cazuri. (…) La noi în țară nu sunt legi normale, normative care să protejeze animalele. Anul trecut, cu mare greu, a fost adoptată o lege pentru protejarea animalelor, care trebuie să protejeze toate animalele, însă vizează doar animalele casnice. (…) Are multe lipsuri această lege. Dacă va intra în vigoare, din păcate, nu va putea rezolva problemele tuturor animalelor”, a comunicat un manifestant.

Totodată, el a criticat intervenția ANSA și a poliției, menționând: „Noi nu putem găsi infractorii. Infractorii care sunt găsiți cu greu primesc pedepse foarte mici în comparație cu ce au făcut”.

Astfel, manifestanții au mai cerut ca, pentru uciderea intenționată a animalelor, pedeapsa să fie de până la 7 ani de închisoare, să fie implementate programe în Moldova pentru susținerea sterilizării și programe educative în școli. „Scopul nostru este să fim auziți. (…) Poate cineva va ieși la dialog sau poate ne vor chema la dialog. (…) Dacă nu, vom publica o petiție și peste o lună vom ieși cu un alt protest”, a declarat un manifestant.

Ce a declarat ministrul Mediului

Întrebat dacă este posibilă crearea unei secții naționale de protecție a animalelor, dar și ce măsuri pot fi luate în contextul solicitărilor manifestanților, ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a răspuns: „Astăzi se analizează mai multe opțiuni și, cu siguranță, Guvernul va lua o decizie în timpul apropiat, astfel încât să existe o autoritate responsabilă de protecția animalelor. Cred că este un lucru bun, care cu siguranță se va materializa. (…) Sunt implicate mai multe ministere și autorități, astfel încât să putem avea o soluție consultată și una care să răspundă la toate solicitările”.

La întrebarea dacă se analizează măsuri pentru înăsprirea pedepselor pentru cei care maltratează animalele, Hajder a declarat că „lucrul acesta trebuie de consultat”. „Cu siguranță trebuie de intervenit nu doar cu pedepse, dar și cu anumite reglementări, care să fie foarte clare – cum trebuie să fie respectate drepturile animalelor și ce se întâmplă în cazul în care nu se respectă aceste drepturi”, a adăugat ministrul.

Ce a declarat șefa de la MAI

Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, a declarat că, de la începutul anului, au fost inițiate 7 cauze penale pentru cruzime față de animale. Trei dintre acestea au fost deja transmise în judecată. În aceeași perioadă, au fost întocmite 46 de procese-verbale contravenționale. „La moment, noi avem prevederi în legislația Republicii Moldova ca să pedepsim cei care comit sau aplică cruzime față de animale”, a adăugat Misail-Nichitin.

Întrebată dacă este posibilă înăsprirea pedepselor, ea a răspuns: „Trebuie să facem o analiză. (…) Ulterior, dacă va fi necesar, va fi examinată și perspectiva revederii prevederilor din Codul Contravențional și Codul penal”.

Daniella Misail-Nichitin a mai spus că, pe platforma Guvernului, au fost mai multe ședințe și „sunt analizate acele soluții de a avea unități specializate de protecția animalelor”. „Guvernul va reveni în scurt timp cu soluții”, a precizat ministra.

Un nou nivel de excelență pentru internetul de acasă: Orange Moldova lansează noile abonamente Giga Fibră cu viteze de până la 2,2 Gbps și Giga Box Wi‑Fi 7

Orange Moldova lansează un nou portofoliu de abonamente Giga Fibră și Giga Box Wi-Fi 7, un router disponibil exclusiv la Orange, care aduce viteze de până la 2,2 Gbps și stabilitate pentru dispozitivele compatibile din casă. Noile abonamente  Giga Fibră oferă viteză de două ori mai mare, la același preț.

Noul portofoliu Giga Fibră, pe scurt:

  • noi abonamente de Internet prin Fibră cu viteze de până la 2,2 Gbps;
  • viteză de două ori mai mare, la același preț;
  • un nou router Giga Box Wi‑Fi 7.

Olga Surugiu, CEO Orange Moldova:

„Prin noul portofoliu Giga Fibră, Orange aduce viteza de 2,2 Gbps în oferta de bază și extinde accesul la tehnologia Wi-Fi 7. Conectivitatea multi-gigabit intră astfel în utilizarea de zi cu zi, pentru mai multe case din Republica Moldova. Această lansare confirmă direcția în care dezvoltăm serviciile fixe Orange: tehnologiile avansate devin servicii accesibile și relevante pentru clienți.”

Viteză de până la 2,2 Gbps pentru o casă conectată

Noile viteze răspund modului în care este folosit internetul acasă, unde mai multe dispozitive împart aceeași conexiune. În timp ce pe un televizor rulează conținut 4K, pe un alt dispozitiv poate avea loc un apel video, iar descărcarea unui fișier de dimensiuni mari poate continua în paralel cu activitățile online din alte camere.

Capacitatea de până la 2,2 Gbps permite desfășurarea simultană a acestor activități și reduce situațiile în care utilizarea intensă a unui dispozitiv afectează experiența celorlalte.

Sergiu POSTICĂ, Director al Departamentului Tehnic, Orange Moldova:

„Viteza de 2,2 Gbps este asigurată de o rețea prin fibră care acoperă peste 650.000 de locuințe din Republica Moldova. Capacitatea tehnologică avansată a rețelelor Orange Moldova ne permite să integrăm aceste viteze în portofoliul Giga Fibră adresat publicului larg. În același timp, monitorizăm rețeaua în timp real pentru ca performanța tehnologiei să se regăsească într-o conexiune performantă și stabilă pentru clienți.”

Giga Box Wi-Fi 7 asigură conexiunea serviciului Internet

Giga Box Wi-Fi 7 este routerul care asigură conexiunea serviciului Internet și o distribuie prin Wi-Fi către dispozitivele compatibile. Noua generație Wi-Fi oferă viteze wireless mai mari și latență redusă, inclusiv atunci când conexiunea este utilizată concomitent pe mai multe dispozitive.

Pentru client, acest lucru se reflectă în stabilitatea apelurilor video și în timpul de răspuns al jocurilor online. Conținutul la rezoluție înaltă poate rula în paralel pe alte dispozitive conectate.

În casele cu mai multe camere, opțiunea Wi‑Fi Confort este soluția care extinde rețeaua pentru o acoperire mai bună în spațiile în care semnalul routerului nu ajunge. 

Disponibilitatea noilor abonamente

Noile abonamente Giga Fibră sunt destinate clienților noi și pot fi conectate în localitățile cu acoperire Fibră Orange. Detaliile despre noile abonamente și verificarea eligibilității adresei sunt disponibile pe www.orange.md/GigaFibra, prin apel la 797 ori 022 977 797 și în magazinele Orange.

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: